Mały i szybki system z programami – co wybrać?

Witam szukam systemu operacyjnego i oprogramowania spełniającego następujące założenia.

 

Posiadam komputer Acer 3820g (i5-460m, 8GB RAM,500GB HDD) Mam na nim zainstalowany Oryginalny windows 7. Ale ten system to kombajn. Znajduje się w nim wiele programów i usług których używam i są mi potrzebne. To powoduje że system się uruchamia dość długo. Nie chce z niego nic usuwać a optymalizować już się nie da prawie nic. Więc chcę zainstalować jeszcze jeden system który będzie mały i szybko się uruchamiał.

Założenia:

  1. 50 GB max na dodatkowy system
  2. system musi mieć firefox, program do podglądu zdjęć, jakiś program do pdf i np. openoffice.
  3. system musi odczytać i zapisać partycje z plikami ntfs (musi mieć dostęp do pozostałych partycji windows)
  4. musi obsługiwać wifi i łączyć się z Internetem

Chodzi mi o to że jak jestem w podróży to żeby jak najszybciej uruchomić komputer i sprawdzić pocztę (podgląd jakiegoś dokumentu). Albo jak najszybciej uruchomić komputer i wejść np. „jakdojade.pl” żeby sprawdzić połączenia.

 

Jakie rozwiązania proponujecie ? Jaki system najlepiej zainstalować ?

 

Będę wdzięczny za wszelkie pomysły i sugestie.

A nie lepeij wgrać czysty Windows 7 i programy których używasz? Myślę ,że 7 bez śmieci producenta będzie chodziła ok.

 

Alternatywnie Linux Mint 17.1 XFCE lub Mate

 

Jest też taka ładna dystrybucja Elementary OS (Ubuntu w ładnej oprawie) kiedyś miałem na lapku i chodziła bez zarzutu.

Drugi system niekoniecznie musi być na twardym. Możesz przetestować z pena co spełniało by twoje oczekiwania. A jeśli wybierzesz jakąś lekką dystrybucje to i z pena wstanie ci szybciej niż win7 z dysku. Wybór distro jest przeogromny. Jeśli system ma być lekki polecałbym coś na Xfce, lxde czy Openbox. Na początek możesz sprawdzić

Manjaro - bardzo fajne distro i szybkie nawet z pena, 

Lubuntu

Xubuntu

Zorin - coś podobnego wizualnie do XP

Elementary os jak pisał kolega wyżej

OpenSuse z jakimś lekkim środowiskiem graficznym.

 

 

Pozdrawiam