Mały problem z dyskiem

witam

mam bardzo nietypowy problem z dyskiem twardym. dysk mam podłaczony pod port sata2. zainstalowałem system windows vista. z niewiadomego powodu w systemie dysk był rozpoznawany jako ATA, program HD Tune pokazywał, że dysk pracuje w trybie UltaATA 133 (program AMD OverDrive też) mimo, że w biosie styb SATA miałem ustawiony na AHCI (na RAID system nie startował). ostatnio postanowiłem trochę pogrzebać w biosie i znalazłem taką opcję ustawienia trybu SATA dla gniazd 4 i 5 (do wyboru było IDE i SATA) ze standardowym ustawieniem na IDE. mimo, że dysk mam podłączony do gniazda 0 ustawiłem tą opcję na SATA. i tu zaczeły się dziać dziwne rzeczy. nagle w ustawieniach AHCI w biosie wykrył mój dysk (wcześniej nic nie wykrywał) po uruchomieniu visty w menedżerze urządzeń tryb dysku zmienił się z ATA na SCSI?! mówię sobie okey, chyba teraz dysk działa w trybie SATA, ale programy HD Tune i AMD OverDrive nie wykrywają mi dysku (w HD Tune mogę przeprowadzić testy dysku, ale nie wyświetla żadnych informacji o nim). przestał działać także czujnik temp dysku - wcześniej wyświetlała się temp, a teraz miernik zniknął (program EVEREST).

w związku z tym moje pytanie, czy coś źle nie ustawiłem w biosie, czy może przywrócić poprzednie ustawienia, co zrobić żeby dysk działał poprawnie w trybie SATA a nie ATA, czy to może wina systemu?