Mały serwer do kilku połączeń RDP

Nie mam dużego doświadczenia z usługami terminalowymi. Zamierzam dla jednego z klientów zakupić serwer HP ml10 z win2012foundation jako serwer terminali (E3-1225 i 16GB ram) Uruchomiona aplikacja magazynowa, jakieś 70mb w pamięci. Początkowo 2 a docelowo 6 użytkowników RDP.

Serwer sobie poradzi ale nie jestem pewien tego windows foundation. Ktoś coś doradzi?

Po pierwsze - sama licencja na 2012 foundation nie wystarczy - trzeba jeszcze licencje terminalowe. Kolejna sprawa - instalacja usługi terminalowej na kontrolerze domeny i dodatkowo na 2012 foundation to żadna przyjemność, sporo zabawy…
Może jednak da radę 2012 Standard (jedna licencja) + licencje dostępowe (terminal Server)?

  • na serwerze 2012 z Hyper-V
  • na Hyper-V dwa serwery 2012 Standard: jeden na AD (kontroler domeny), pilki, drukarki, etc.
  • drugi serwer właśnie to TS (ogarniesz to jedną licencją standard)

Druga możliwość - jak w miarę ogarnięty internet, to jednak iść w chmurę? Całość na jakimś Azure, czy podobnym?

Generalnie to mam jakieś tam doświadczenie z serwerami. W tym konkretnym przypadku chodzi o koszty. O licencjach RDS wiem. w firmie sa już dwa serwery - w tym rownież win2012std ale potrzebuje zrobić tą jedną konkretną rzecz - podłączyć do bazy danych dwóch zewnętrznych klientów. Żadnego AD nie ma i nie będzie, chcę uruchomić serwer terminali dla 2 a w przyszłości być może max 6 userów i najlepiej na oddzielnym serwerze. Czy w wersji foundation można to zrobić bez AD? Bo na standardzie nie ma z tym problemów.

Druga możliwość odpada bo radiowe lacze internetowe choć wystarczające to niezbyt stabilne a to firma produkcyjna i nie może byś zależna od dostępności internetu.

Bez AD nie da rady na tym serwerze, musi być kontrolerem domeny. Co tam masz za hardware na reszcie? Jak taka mała firma, to może ten jeden rozbudować fizycznie, zrobić P2V, postawić na nim standard 2012 + ta maszyna co była P2V + Terminal Server? Wystarczy wtedy dokupić CALe + licencje terminalowe OS już nie trzeba.
Czemu koniecznie osobny serwer?

juz tłumaczę. Pierwszy problem to stanowiska klienckie na których jest albo XP home albo win7 home, Na 5 komputerach jest tylko 10pro - między innymi dlatego nie ma tam kontrolera domeny.
Stanowisk jest ogólnie 30.

na 15 stanowiskach chodzi aplikacja produkcyjna napisana w Javie i łącząca się z bazą danych Mysql, która jest na serwerze baz danych - jest to Windows2012Standard - wcześniej za serwer baz danych służył QNAP - przede mną firma miała tylko QNAP. Na serwerze baz danych chodzi jeszcze serwer Openfire.

Serwer baz danych ma również MSSQL dla aplikacji magazynowej i do tego serwera mają się podłączać te stanowiska terminalowe.

Kolejny serwer to Firebird na CentOS - musi to być oddzielny serwer bo na Windowsach Firebird chodzi dużo wolniej.

jest jeszcze serwer backupu w oddzielnej lokalizacji 200m od siedziby, który może służyć jako zapasowy serwer SQL.

I kolejnym serwerem byłby serwer terminali dla zdalnych połączeń. Mógłbym oczywiście dokupić 2 RDSy i CALe dla istniejącego serwera baz danych ale wolę to całkowicie odseparować - do Hyper-V nie jestem przekonany na takich słabych maszynach - MSSQL wystarczająco je obciąża.
Dystrybutor zaproponował mi wersji Foundation o której wcześniej nawet nie słyszałem tylko musiałbym mieć pewność że pójdzie mi RDP bez uwierzytelnienia AD

Nie da rady - kiedy serwer Windows jest ‘wypromowany’ do roli kontrolera nie ma możliwości korzystania z lokalnych kont, tylko tych w AD. To jednak nie zmienia faktu, że jak już uda Ci się uruchomić Terminal Server (TS) na tym DC, to możesz spokojnie pozakładać konta domenowe i logować się z komputerów które nie są podłączone do domeny: po prostu jako użytkownika wpiszujesz wtedy: NAZWADOMENY\franek
Nie mam kopii foundation, żeby na szybko postawić i sprawdzić - jak znajdziesz to daj znać; Foundation jest sprzedawany jako OEM na serwer i nawet nie zawsze są płytki do niego dodawane do sprzętu, trzeba się prosić producenta (HP najczęściej dodaje).

Dzięki za odpowiedź, również nie posiadam ISO tej wersji, inaczej bym nie zadawał pytań.
Ech ten Majkrosoftowy DC… tyle lat i jeszcze się nie przekonałem do tego wynalazku - może dlatego, że głównie małe firmy obsługuję.

Dobra, zamówiłem wersję standard bo czuję że mogą być kłopoty z tym całym foundation

zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą - skoro można w ramach WinSrv w wersji Standard postawić dwie wirtualki to czy można do nich dodać te same licencje RDS? - oczywiście użytkownicy będą się łączyć tylko do jednego serwera. - To jest pytanie czysto teoretyczne - gdybym np chciał zrobić na wirtualkach HA.

Może żeby była jasność - żeby nie było, że Ci namieszałem :wink:

  • kupując wersję Standard możesz:
  • postawić Windows 2012
  • na nim w ramach Hyper-V na tym samym kluczu dwie VMki z 2012 Standard
  • potrzebujesz teraz:

O to właśnie mi chodziło, dzięki.

“RD Licensing is best made highly available by setting up 2 or more RD licensing servers, configuring each RDSH server to use all of these RD licensing servers. The CAL’s purchased should be ‘split’ across these RD Licensing servers. With that configuration, even if a single RD License Server is down, the RDSH server will continue to query other RD License servers to obtain a valid CAL for an end user or device.”