Mam 1 wiatrak, lepiej żeby wtłaczał czy wytłaczał powietrze?

Więc mam jeden wiatrak do obudowy, obroty zaledwie na poziomie 500RPM (24.50 CFM), lepiej jeśli będzie z przodu i będzie wtłaczał powietrze czy z tyłu i wytłaczał?

Jeśli będzie wtłaczał to z takimi obrotami to nie wiem ile w ogóle powietrza dojdzie chociaż do mobo. jak myślicie?

Moim zdaniem lepiej żeby “wytłaczał” powietrze z obudowy.

:wink:

Zdecydowanie ma wytłaczać ;] a najlepiej kup drugi na przód aby wtłaczał ;]

lepiej żeby wtłaczał chłodne do środka, wtedy ciepłe pod wpływem naporu, będzie się ulatniało

otworami wentylacyjnymi…

Jak masz jeden to lepiej umieścić go na tyle niż na przodzie, jesli będzie wdmuchiwał powietrze z przodu to biorąc pod uwagę że ciepłe powietrze idzie ku górze “dodatkową pracę” będzie miał wiatrak zasilacza gdzie będzie trafiać większość ogrzanego powietrza, dodatkowy wiatrak na tyle budy pociągnie powietrze z okolic grafiki i proca. OCZYwiście zależy jaki masz porządek w obudowie bo teoria się sprawdza gdy wewnatrz nie ma “przeszkadzajek” burzących swobodny przepływ powietrza, dla przykładu u mnie wystarczył jeden 120mm wydajny wiatrak by mocno zbić temperatury na wszystkich waznych podzespołach…

Tak o u mnie wygląda:

dsc00041cu5.jpg

w1024.png

Aktualnie ten wiatrak znajduje się tam na dole w prawym dolnym rogu i zastanawiam się czy spełnia swoją rolę…

A gdzie swój wiatrak zamontowałeś i jaki to?

To gdzie mam w końcu zamontować?

A może by tak zrobić: 800RPM nawiew z przodu i 500RP wywiew z tyłu? Czy na odwrót lepiej?:smiley:

Aha i jak widać na zdjęciu troszkę przeszkadza ten żółty kabel 3pin od wentylatora podpięty do płyty głównej, czy mogę go wypiać? Wtedy wentyl podpięty będzie tylko do molexa ale ta wtyczka 3pinowa będzie od tak w powietrzu - może tak być?

To jak? może być wiatrak podpięty tyko do molexa? a ta wtyczka na czerwono do niczego?

sflex12003ht9.jpg

w400.png

tzn ona powinna być podpięta do płyty głównej ale jak widać wyżej na obrazku troszkę przeszkadza a i tak nie wiedzieć czemu mobo jej nie widzi, więc może sobie wisieć w powietrzu?:smiley:

to nie tak :smiley:

masz przejsciowke z 3-pin na molex+odczyt rpm, czyli podlaczasz ta wtyczke (mala 1-pin, na czerwono) pod plyte i 3-pin od wentyla do przejsciowki a ta pod zasilacz (molex) lub bezposrednio pod plyte sam wentyl (3-pin)

No to wiem. Właśnie mam tak podłączone, tzn do płyty i do zasilacza. Ale jakbym chciał tylko do molexa to wtedy robie to tak jak na obrazku wyżej i ta wtyczka na czerwono do niczego?

To może tak być że wentyl połączę z przejściówką a od przejściówki tylko molexem do zasilacza a ten drugi kabelek 3pin co do mobo ma być by wisiał luzem nie podpięty?

Ja zamontowałem na tyle żeby wydmuchiwał ciepło z budy. Mój wiatrak to 120mm Noiseblocker XL1

p1011058qq6.th.jpg