Mam 2GB, ile dokupić ramu 1 czy 2GB dla systemu 32bit

Krótkie pytanie

Mam viste 32bit, 2 GB ramu, ile mam dokupic zeby miec 3GB?

Lepiej bedzie 2x2GB czy 2GB+1GB (o tych samych parametrach oczywiscie).

Nie zamierzam zmieniac na razie systemu na 64bit.

Dzx

Lepiej będzie 2+2GB, po prostu ta powyżej 3.5GB będzie niewykorzystana. Otóż nowsze płyty główne konfigurują pamięci w trybie dual-channel, który to wymaga dwóch identycznych modułów. Przy dwóch różnych modułach może nie działać (w niektórych działa).

Znaczne przyspieszenie pamięci w trybie dual-channel raczej ma niewielkie przełożenie w realnym przyspieszeniu całego komputera, najwyżej kilka procent, ale zawsze to coś.

Zresztą przy 3GB też część będzie niewykorzystana przez większość czasu, rzadko komputer całą zużyje. Po prostu przy 4GB i więcej RAM-u system operacyjny będzie mógł skorzystać najwyżej z 3.5GB (kiedyś w DOS-ie było podobnie - adresował poniżej 1MB). Kolejnym ograniczeniem jest sama płyta główna, kiedyś rozpoznawały 2GB, później 4GB, obecnie nawet 8 lub 16GB, ale nie można zamontować więcej niż pozwala specyfikacja.

Dodać też można , że nadchodzący Windows 7 “zobaczy” i wykorzysta te 4GB RAM, nawet wersja 32bit.

Ja właśnie mam zamiar dzisiaj zainstalować Windows 7 RC 32bit, a że mam 4 GB Ramu to zweryfikuję te informacje.

Proszę zmienić temat na konkretny, opcja EDYTUJ i popraw.JNJN

lepiej 2x 2GB (tej samej firmy najlepiej)

Niestety nie. Windows Seven 32bit zobaczy 4GB ale wykorzysta tylko 3,25GB…

http://img18.imageshack.us/img18/8003/p … waniem.png

Hej!

Na szczęście TAK. Wystarczy odblokować opcję i już będzie korzystał z 4GB. Instrukcje jak to zrobić sa na necie :stuck_out_tongue:

Dziki za informacje.

Moze faktycznie lepiej dokupic 2GB.

Win7 tez mam wlasnie zamiar zakupic zaraz po pl. premierze moze to wykorzysta.

Laptopa narazie tez nie bede zmienial.

Tylko skad wziasc identyczna kosc ramu, posiadam teraz o takim symbolu: Samsung M4 70T5663QZ3-CE6, na ebay,allegro nie znalazlem, moze ktos moze pomoc.

Dzieki

Kup zestaw 2x2GB dual, a potem sprzedaj tą swoją 2GB i w sumie ci to wyjdzie takiej niż dokupienie 1 kości 2GB, poza tym będziesz mieć pewność, ze te kości będą zgodnie współdziałać ze sobą o ile oczywiście twoja płyta główna obsługuje dual channel. Moja n.p. nie obsługuje i znowu muszę zmienić płytę. #-o

To, że nie obsługuje dual channel to nie oznacza, że dwie kości nie będą działać.

Będą działać, tylko w single channel czyli na 64 bitowej szynie danych zamiast 128 bit.

Poprzednio miałem Kingstony 2x1GB 667 w dual channel (na innej płycie) i miały większą wydajność niż teraz 2x2GB OCZ Platinum 800 w singlu.

Przynajmniej według Visty (3,7 pkt.)

W grach jak i w normalnym użytkowania nie ma widocznej różnicy wydajności między single, a dualem, różnice zobaczy się tylko w benchmarkach i w indeksie wydajności.