Mam 4GB Ram, a dostępne tylko 3,25

Posiadam system Windows 7 x32, odblokowałem obsługę do 128GB Ramu, ale niestety dalej mimo tego, że mam 2 kości po 2 GB to pokazuje mi że mam dostępne tylko 3,25GB. Laptop to Asus k51ac-sx026, AMD Turion x2 64 2.2, grafika zintegrowana Ati Radeon HD3200. WIe ktoś może gdzie ucieka mi te 0,75GB? Proszę opomoc

Już tyle razy to było wałkowane, ale pojedziemy jeszcze raz :slight_smile: Schemat jest prosty - architektura systemu x32 nie pozwala użyć więcej jak 3,25GB. Nawet jeżeli odblokujesz wykrywanie większej ilości pamięci to system ZALOKUJE MAX 3,25GB. W Twoim wypadku odblokowanie limitu nie zmienia wykrywania, ale nawet gdybyś wykrył więcej to użyłbyś MAX 3,25. Chcesz więcej pamięci? Zakup system x64. Niestety nie da się tego obejść w żaden sposób. 32bitowe Linuxy obsługują więcej pamięci ale z tego co wiem też max do 4GB nawet jak wykryją więcej bo to wynika z architektury systemu, a systemy z rodziny Windows alokację mają zablokowaną na 3,25GB. Uprzedzę ewentualne pytanie - Twój klucz na Windowsa 32 nie będzie działał na wersji 64, chyba że to BOX w wersji Ultimate.

ucieka Ci z prostego powodu

ograniczenie architektury 32-bitowej

chcesz mieć dostępną całą pamięć? zainstaluj system 64-bit

to jest taki pic na wodę :slight_smile:

TU się mylisz.

Linux ma specjalne jąderka, które pozwalają architekturze x86 na pracę z większą ilością pamięci niż 4gb. Standardowe jądro, zawarte na dzień dobry w dystrybucjach x86 zwykle pozwala na obsługę do 4gb tylko ale można szybko skompilować, by obsługa była do ~128gb

Na Viście i 7 można użyć tego samego klucza, tylko nie można mieć jednocześnie zainstalowanych obu systemów na jednym lub innym kompie, na naklejkach licencyjnych nie ma wypisanej wersji 32/64 bit.

kłócicie się jak małe dzieci :slight_smile: ja chcę się tylko dowiedzieć czy jest możliwość odblokowania i korzystania z 4GB ramu na x32

Przecież dostałeś odpowiedź w pierwszych postach.

No dobra dobra - na Linuxach się tak nie znam, ale jak sam zauważyłeś standard też pozwala na obsługę tylko 4GB. Sam temat tyczy się Windowsa i o Linuxie tylko wspomniałem nie chcąc nikogo wprowadzić w błąd. Ważne jest to że kolega problemu limitu 3.25GB na Windowsie nie obejdzie bez zmiany na wersję 64 bitową.

Co do tego czy może zmienić wersję na 64bit to mimo wszystko wydaje mi się że legalnie nie ponieważ jego nośnik jest na 32bit i aktywację systemu przeszedł na takim systemie. Na 100% pewien nie jestem, ale wydaje mi się że nie przejdzie autoryzacji już teraz chociaż zaryzykować może (jak zdobędzie nośnik instalacyjny) - najwyżej przeczyta że nie może aktywować systemu.

Samo użycie klucza na x64 z windows x86 jest legalne, jedynie nośnik windowsa może być nielegalny. Masz windowsa x86 w wersji do business/pro i dostajesz tylko 1 płytę z edycją x86 a drugiej x64 nie. Jak ściągniesz, załóżmy z torrenta i wypalisz, to klucz z x86 na x64 będzie działał ale taki windows jest NIELEGALNY (mimo, że klucz będzie pasował). Dopiero wersja ultimate box daje 2 płyty, na 2 typy procesora/architektury. Pozostaje kupić na np. alleg.o jak najtaniej wersję x64 systemu-bez klucza. Jeśli taki windows bez klucza jest legalny (zaufany sprzedawca) to możesz kupić płytkę i użyć swojego klucza podczas instalacji.

Licencja nie jest na nośnik, jak sobie płytę połamiesz czy wywalisz partycje z systemem to nośnik można pożyczyć, czy pobrać z neta, nie legalnie by było jak miał by naklejkę Win7 HP, a zainstalował Pro.