Mam 6GB ram a windows widzi 5GB

(ste-fan) #1

Witam

mam 3x2GB tj. 6GB i tak widzi bios lecz jak wezme mój komputer i właściwości systemu to jest taki wers:

Zainstalowana pamieć (RAM): 6,00 GB (dostępne 4,99GB)

system jest 64bitowy i właśnie pytam dlaczego jest dostępne tylko 4,99GB jak poprzez Menedżer zadań Wiondows też widzi:

Pamięć fizyczna (MB)

Razem 5111

Buforowana 1458

Dostępna 3196

Wolna 1928

to wszystko jest normalne czy może.... ??

pomocy

(Srrs1988) #2

Przeważnie w laptopach tak jest. Dostępne czyli tyle ile zostało ci do wykorzystania. Windows nie widzi 5GB, tylko 6GB.

(Dimatheus) #3

Hej,

Ten gigabajt pamięci, którego brak, jest najpewniej przypisany jako pamięć dodatkowa na tekstury dla karty graficznej. Zatem wszystko jest jak najbardziej w normie. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

(ste-fan) #4

Chyba czegoś nie dopisałem ja ma normalnego stacjonarnego PC a karty graf. nie mam z integrowanej tylko osobną Ati radeon 4850 - więc to nie to lecz dzieki

(Dimatheus) #5

Hej,

To nie dotyczy tylko kart zintegrowanych - dedykowanych także. Sam posiadam laptopa z kartą dedykowaną, do której - mimo posiadania własnej pamięci graficznej - jest przydzielona dodatkowa pamięć RAM. I nie dotyczy to bynajmniej jedynie laptopów, ale także komputerów stacjonarnych. Wielkość przypisanej pamięci RAM dla karty graficznej najczęściej konfigurowana jest w BIOS'ie - możesz więc samemu to sprawdzić.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Bdogieros) #6

możesz sprawdzić co wyświetla msinfo32.exe?

(ste-fan) #7

w msinfo32.exe:

zainstalowana pamięć fizyczna 6GB

Całkowita pamięć fizyczna 4,99 GB

a w bios nic nie mam przydzielone do kart.graf żadnej pamięci.

(Bdogieros) #8

no widzisz, kolega Dimatheus słusznie podpowiada, może jakieś inne urządzenie na tej płycie zabiera ten 1GB?

(florky12) #9

A czy może zmieniałeś coś w opcjach rozruchu systemu? Chodzi mi o zakładkę, gdzie jest wybór liczby rdzeni procesora i rozmiaru pamięci.

(Dimatheus) #10

Hej,

Łatwo możesz sprawdzić czy to karta pobiera pamięć. Zainstaluj program Speccy. Uruchom i wybierz gałąź Grafika -> nazwa Twojej karty -> Pamięć Wirtualna. Jest to suma pamięci dedykowanej karty oraz pamięci RAM, z której karta korzysta. Na mój gust pojawi się tam wartość większa niż 512 MB. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Bdogieros) #11

hmm, właśnie z ciągnąłem i mój ATI Mobility Radeon HD 3470 na lapku nie bierze nic, nawet nie ma takiej wartości jak Pamięć Wirtualna

(Dimatheus) #12

Hej,

Ciekawe. U mnie wykrywa. Zresztą wrzucam screen poniżej. Widocznie Speecy może niektóre dane wykrywać nie do końca poprawnie. Na przykład moje ROP'sy. :slight_smile:

07118407242942259045_thumb.jpg

Można wartość tę sprawdzić także przy pomocy programy SiS Sandra - wtedy należy wybrać Displays And Display Adapter i w domyślnych ustawieniach (Class - Video Adapter; Device - dana karta graficzna) powinno w gałęzi Direct3D 11 Device oraz Direct3D 10 Device pojawić się wartość Texture Memory informująca o ilości pamięci RAM przeznaczonej na tekstury.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Bdogieros) #13

SiS Sandra ftw, Texture Memory 1,75GB

(Dimatheus) #14

Hej,

A jak się do tego ma informacja, którą pokazuje system??

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Bdogieros) #15

prawie prawidłowo, mam 4GB, z tego 1,75 GB idzie na tekstury a msinfo32 pokazuje 2,66 GB dostępnej

(Dimatheus) #16

Hej,

Wielkość tekstur to wielkość maksymalna, która może być - ale nie musi być - przypisana. Gdyby przypisano całkowity max, wtedy wyświetlana wielkość dostępnej pamięci w systemie będzie oczywiście mniejsza.

A w ile pamięci własnej wyposażona jest karta??

U mnie mam tak - 4GB pamięci; Sandra pokazuje 1,25 GB na teksturowanie, z czego 256 MB to pamięć karty. Zatem 1 GB przypisany jest do karty; informacja systemowa pokazuje natomiast dostępność pamięci na poziomie 2,99 GB - więc chyba się zgadza. :slight_smile:

ste-fan - a jak to wygląda u Ciebie??

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Bdogieros) #17

oczywiście potwierdzam twoje słowa, 4GB - 1,75GB + 0,256 (tyle ma karta) = 2,5 GB

(ste-fan) #18

Speccy mi nic nie pokazuje jeśli chodzi o wielkość pamięci kart.graf. owszem pokazuje typ pamieci i inne parametry kart.graf. lecz wielkości nie!

GPUZ - pokazuje mi wielkość prawidłową czyli 512MB DDR5 jaką mam na kart.graf.

GTA IV też mi pokazuje 512MB

wieć chyba gdzieś mi znikło 1GB ram tylko gdzie??

(Dimatheus) #19

Hej,

Czyli tak samo jak u kolego nukemski. Sprawdź jeszcze przy pomocy SiSSandry.

To akurat nie dziwi - program ten pokazuje tylko fizyczną pamięć karty, bez informacji o RAM'i przydzielonym na teksturowanie.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(ste-fan) #20

dzięki kolego: florky12

faktycznie było w: msconfig.exe -> Rozruch -> opcje zaawansowane ->

był ptaszek przy "Maksymalna pamięć:'" i liczba 2048 jak to odznaczyłem i ponownie uruchomiłem kompa zrobiło się 6GB RAM !!

czyli pomogło - dziękuje Wam wszystkim !