Mam 6GB ram a windows widzi 5GB

Witam

mam 3x2GB tj. 6GB i tak widzi bios lecz jak wezme mój komputer i właściwości systemu to jest taki wers:

Zainstalowana pamieć (RAM): 6,00 GB (dostępne 4,99GB)

system jest 64bitowy i właśnie pytam dlaczego jest dostępne tylko 4,99GB jak poprzez Menedżer zadań Wiondows też widzi:

Pamięć fizyczna (MB)

Razem 5111

Buforowana 1458

Dostępna 3196

Wolna 1928

to wszystko jest normalne czy może… ??

pomocy

Przeważnie w laptopach tak jest. Dostępne czyli tyle ile zostało ci do wykorzystania. Windows nie widzi 5GB, tylko 6GB.

Hej,

Ten gigabajt pamięci, którego brak, jest najpewniej przypisany jako pamięć dodatkowa na tekstury dla karty graficznej. Zatem wszystko jest jak najbardziej w normie. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Chyba czegoś nie dopisałem ja ma normalnego stacjonarnego PC a karty graf. nie mam z integrowanej tylko osobną Ati radeon 4850 - więc to nie to lecz dzieki

Hej,

To nie dotyczy tylko kart zintegrowanych - dedykowanych także. Sam posiadam laptopa z kartą dedykowaną, do której - mimo posiadania własnej pamięci graficznej - jest przydzielona dodatkowa pamięć RAM. I nie dotyczy to bynajmniej jedynie laptopów, ale także komputerów stacjonarnych. Wielkość przypisanej pamięci RAM dla karty graficznej najczęściej konfigurowana jest w BIOS’ie - możesz więc samemu to sprawdzić.

Pozdrawiam,

Dimatheus

możesz sprawdzić co wyświetla msinfo32.exe?

w msinfo32.exe:

zainstalowana pamięć fizyczna 6GB

Całkowita pamięć fizyczna 4,99 GB

a w bios nic nie mam przydzielone do kart.graf żadnej pamięci.

no widzisz, kolega Dimatheus słusznie podpowiada, może jakieś inne urządzenie na tej płycie zabiera ten 1GB?

A czy może zmieniałeś coś w opcjach rozruchu systemu? Chodzi mi o zakładkę, gdzie jest wybór liczby rdzeni procesora i rozmiaru pamięci.

Hej,

Łatwo możesz sprawdzić czy to karta pobiera pamięć. Zainstaluj program Speccy. Uruchom i wybierz gałąź Grafika -> nazwa Twojej karty -> Pamięć Wirtualna. Jest to suma pamięci dedykowanej karty oraz pamięci RAM, z której karta korzysta. Na mój gust pojawi się tam wartość większa niż 512 MB. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

hmm, właśnie z ciągnąłem i mój ATI Mobility Radeon HD 3470 na lapku nie bierze nic, nawet nie ma takiej wartości jak Pamięć Wirtualna

Hej,

Ciekawe. U mnie wykrywa. Zresztą wrzucam screen poniżej. Widocznie Speecy może niektóre dane wykrywać nie do końca poprawnie. Na przykład moje ROP’sy. :slight_smile:

07118407242942259045_thumb.jpg

Można wartość tę sprawdzić także przy pomocy programy SiS Sandra - wtedy należy wybrać Displays And Display Adapter i w domyślnych ustawieniach (Class - Video Adapter; Device - dana karta graficzna) powinno w gałęzi Direct3D 11 Device oraz Direct3D 10 Device pojawić się wartość Texture Memory informująca o ilości pamięci RAM przeznaczonej na tekstury.

Pozdrawiam,

Dimatheus

SiS Sandra ftw, Texture Memory 1,75GB

Hej,

A jak się do tego ma informacja, którą pokazuje system??

Pozdrawiam,

Dimatheus

prawie prawidłowo, mam 4GB, z tego 1,75 GB idzie na tekstury a msinfo32 pokazuje 2,66 GB dostępnej

Hej,

Wielkość tekstur to wielkość maksymalna, która może być - ale nie musi być - przypisana. Gdyby przypisano całkowity max, wtedy wyświetlana wielkość dostępnej pamięci w systemie będzie oczywiście mniejsza.

A w ile pamięci własnej wyposażona jest karta??

U mnie mam tak - 4GB pamięci; Sandra pokazuje 1,25 GB na teksturowanie, z czego 256 MB to pamięć karty. Zatem 1 GB przypisany jest do karty; informacja systemowa pokazuje natomiast dostępność pamięci na poziomie 2,99 GB - więc chyba się zgadza. :slight_smile:

ste-fan - a jak to wygląda u Ciebie??

Pozdrawiam,

Dimatheus

oczywiście potwierdzam twoje słowa, 4GB - 1,75GB + 0,256 (tyle ma karta) = 2,5 GB

Speccy mi nic nie pokazuje jeśli chodzi o wielkość pamięci kart.graf. owszem pokazuje typ pamieci i inne parametry kart.graf. lecz wielkości nie!

GPUZ - pokazuje mi wielkość prawidłową czyli 512MB DDR5 jaką mam na kart.graf.

GTA IV też mi pokazuje 512MB

wieć chyba gdzieś mi znikło 1GB ram tylko gdzie??

Hej,

Czyli tak samo jak u kolego nukemski. Sprawdź jeszcze przy pomocy SiSSandry.

To akurat nie dziwi - program ten pokazuje tylko fizyczną pamięć karty, bez informacji o RAM’i przydzielonym na teksturowanie.

Pozdrawiam,

Dimatheus

dzięki kolego: florky12

faktycznie było w: msconfig.exe -> Rozruch -> opcje zaawansowane ->

był ptaszek przy “Maksymalna pamięć:’” i liczba 2048 jak to odznaczyłem i ponownie uruchomiłem kompa zrobiło się 6GB RAM !!

czyli pomogło - dziękuje Wam wszystkim !