Mam 8GB RAM a system widzi tylko 3,38GB

Witam ostatnio kupiłęm laptopa lenovo ideapad3 ryzen 5 3500u. Dostepnej pamieci ram mam tylko 3,38gb z 8gm ramu.
System jest 64 bitowy, probowałem juz wchodzic w msconfig i rozruch lecz wartosc wpisywana nie chce sie za nic zapisac. Laptop nadal jest na gwarancji więc jesli nie bede mogl z tym nic zrobic to czy moge sie odwolac na gwarancje przez ta ilosc ramu?

Nie. Gwarancja ci tego nie uzna bo to nie jest uszkodzenie mechaniczne laptopa. To, że masz tylko tyle dostępnej pamięci zapewne wynika z kilku rzeczy. Duża ilość uruchomionych programów/procesów/sterowników w tle oraz zarezerwowana pamięć dla zintegrowanej grafiki. W tym drugim przypadku wartość tą powinno dać się zmniejszyć w BIOS laptopa.

Przez ilość ramu nie będzie uznania gwarancji. Taka specyfikacja twojego sprzętu i nie ma mowy o uszkodzeniu mechanicznym.

Czy w momencie kiedy uruchamiasz laptopa, albo wejdziesz do ustawień BIOSu/UEFI pokazuje, że masz zainstalowane 8GB RAM?

Co konkretnie pokazuje system, bo jeśli tekst „zainstalowano 8GB, dostępne 4” to nalezy odpalić z pendrive jakiegoś, z dystrybucją Linuksa, i sprawdzić, czy będzie tak samo. jesli tak, reklamować, tak się objawia uszkodzenie kontrolera, lub zimny lut w CPU lutowanym do płyty.

Jeśli Linux adresuje normalnie RAM i ma do wykorzystania 8GB, to oznacza jakiś problem softwaerowy. Dobrze byłoby, gdyby BIOS został zaktualizowany do najnowszej wersji.

Możesz czytać na przyszłość dokładniej specyfikacje, w laptopie masz kość 8GB, ale powinieneś wiedzieć, ze do 2 GB potrafi zabrać sama zintegrowana grafika. Kolejne 2 GB potrafi zabrać Windows przy uruchomieniu, każdy program zabiera. I tak odpowiedzą CI z serwisu gwarancyjnego. :wink:

W Twoim przypadku, jeżeli brakuje Ci ram, to najlepiej kupić dodatkową kość i dołóż 8 GB. Jeden slot powinien być wolny, a jak masz mały budżet to używane 4 GB, do 12, w tej drugiej opcji w 60zł może się zamkniesz.

W tym laptopie jest wlutowane w płytę chyba 4GB, jest jeden slot, w który można wsadzić więcej pamięci, no i dysk m2 nvme. Wymiana nie stanowi problemu. Część pamięci może być przypisywana dla karty GFX. Ale nie pamiętam, czy w BIOSie jest możliwość zmiany ile.

Właduj to rejestr :

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control]
„SvcHostSplitThresholdInKB”=dword:00800000

Zapisz to do pliku np. x.reg
i kliknij 2 razy
Wtedy po restarcie dobaczymy
albo zabacz czy masz w rejestrze wpisane 4 czy 8 ewendualnie zmien na 8

O ile jestes pewny ze kupileś laptop 8 GB

Jakby co to przy uszkodzonej pamięci lub slocie RAM też tak potrafi pokazać :grinning:

Przy uszkodzonej pamięci sypało by blue screenami. A jeżeli system widzi 8GB i wyświetla że dostępne jest z tego 3GB ale nie ma nietypowych objawów niestabilności, niebieskich ekranów, resetowania się komputera. To pamięć jest na pewno sprawna. Kwestia jej rezerwacji przez integrę i coś działającego w tle.

Jaki system?
Najnowsza wersja (21H1)?
Usuń niepotrzebne programy (crapware)

Zaktualizuj BIOS/UEFi do najnowszej wersji, nie wiem czym się to robi w laptopach. Bo często poprawiają ustawienia z tym związane lub dodają jakieś. Ja się nigdy nie spotkałem w laptopie, żeby tak jak w PC UEFi czy BIOS miał takie ustawienia jak desktop czyli ile i jak ma rezerwować z Integry. Może w gamingowych laptopach to jest, ale nigdy nie mialem pod ręką :slight_smile:

How to fix: Only 3.25 GB Usable of 8GB Installed RAM

Wrzuć screena aby na pewno potwierdzić ze masz 3gb a nie 8

Sprawdź czy nie utknąłeś ja 32 bitowym Windows 7 / 8.1 / 10 (lub gorzej na XP / Vista).

Nawet nie zainstalował by na tym sprzęcie 32 7, a już tym bardziej XP i Visty. To Ryzen, więc nawet USB by nie działało.

Ale niewykluczone, że powierzył instalację „Rosjanom” w ramach nostalgii do Interfejsu 7 lub metro 8 (na „2 lata”).

A tamci tak namieszali, że aż fałszują informacje o tym, że to 64 bitowy system.

A to problem odpalić sobie jakiegoś Linucha albo medicata z USB i tam sprawdzić ile ma się faktycznie? Czy nikt nikogo nie oszukał sprzętowo? A dopiero po tym zwalać winę na system?

Zakładam, że jest:

Ale może autor pojechał na sobotniego „grilla” :hotdog: :hamburger: :sandwich: :meat_on_bone: :cut_of_meat: :bacon: :stuffed_flatbread: :burrito: lub już na Elektrodzie założył podobny wątek i w pierwszym poście padło rozwiązanie (czyli tu powinna być nagroda w postaci „bana” za nierozwiązanie problemu).