Mam dwie partycje systemowe, jak usunąć jedną z nich?

Witam!

Mam problem, a mianowicie zainstalowałem dwa systemy Windows XP na dwóch partycjach C i D :frowning: i mam problem z usunięciem jedej z nich.

Nie wiem, która jest która mam jedną której używam cały czas i drugą. Przy starcie systemu jest wybór windowsa, a ponieważ mam stary komputer (około 90 rocznika)

nie da się zrobić formata. Nie chcę usuwać partycji tej co używam cały czas! więc proszę o pomoc.-

Dodane 18.05.2011 (Śr) 11:27

No i jak się da to niech ktoś powie jak zrobić żeby była jedna partycja??? !!

odpalasz jakieś dystrybucje linuxa w live cd z GParted i formatujesz partycja której nie używasz połączyć dwie w jedna możesz tym LINK albo zostaw na dane

Tutaj poradnik

http://www.porady.org/zmiana-rozmiaru-p … -vista-xp/

Tylko, że mam dysk uszkodzony i nie da się zrobić formata. :expressionless:

No super porada, jak sformatuje partycje na której ma pliki startowe (boot.ini, ntdetect.com,ntldr,…) to system na pewno nie wstanie, trzeba będzie uruchomić go za pomocą konsoli uruchomionej z płyty instalacyjnej WiXP. GParted nie tylko formatuje, można nim usuwać i rozciągać partycje.

Należy wiec ustalić której partycji obecnie używamy, najlepiej z poziomu windows.

W Windows wybieramy “START>Uruchom…” a następnie wpisujemy

%SYSTEMROOT%

Otworzy nam się katalog WINDOWS, wiemy zatem którą partycje usunąć, jeżeli uruchomi nam się “C:\Windows” prawdopodobnie wystarczy usunąć partycję “D:” za pomocą GParted a “C:” rozciągnąć do pełnego rozmiaru dysku. należy jednak upewnić się za pomocą “compmgmt.msc” Czy partycja “C:” oznaczona jest jako aktywna, “START>Uruchom…” a następnie wpisujemy

compmgmt.msc

i przechodzimy do zarządzania dyskami, tam sprawdzimy czy “C” jest aktywna.

Jeżeli się okaże że bieżący system jest na “D:” sprawa się nieco komplikuje.

wówczas należy przekopiować pliki startowe (boot.ini, ntdetect.com,ntldr,bootfont) na dysk “D:” uruchomić GParteg usunąć partycję “C”, partycję “D” rozciągnąć do pełnego rozmiaru dysku, ustawić jako “Bootowalną” zrestartować komputer, jeżeli się nie uruchomi użyć konsoli odzyskiwania i uruchomić “fixboot” “fixmbr”.

Całą tę zabawę przeprowadzasz na własną odpowiedzialność nie daję ci gwarancji że system wstanie. Wypada również skopiować ważne dane na inny nośnik przed rozpoczęciem całej tej zabawy.

/ \

|

formatowanie to kasowanie wszystkiego na partycji ,

spod Windowsa może ci nie pozwolić

jak uruchamiasz kompa to masz 2 systemy wiec 1 to jest partycja c a drugi partycja d

użyj jakiegoś livecd

np

gparted

:? Jeszcze jedna rzecz jaki antywirus polecacie, ponieważ to jest stary komp żeby go nie mulił. Przez tak długo czasu nie miałem żadnego bo go to strasznie muliło nic nie dało się włączyć od razu, bo aż człowieka trafiał szlag taki był powolny. :x pomożecie :?: :?: :?:

Dodane 20.05.2011 (Pt) 8:08

Wiecie co od jakiegoś czasu mi zamuliło neta i zauważyłem, że przy połączeniu lokalnym pojawiła się kłódka to znaczy jak klikam na te dwa małe komputerki w prawym dolnym rogu to w okienku pomiędzy tymi dwoma pojawiła się kłódka wiecie o co chodzi :?: :?: :?:

Próbowałeś “Comodo Internet Security”, trudno mi powiedzieć jak się zachowa na starszym komputerze ale wydaj się że jest lekki.