Mam naklejkę, ale nie mam płytki od Windowsa XP HE

Witam

Zakupiłem wczoraj netbooka marki Asus. Jest na nim przylepiona naklejka od Windowsa XP Home Edition ULCPC :slight_smile:

Problem tkwi w tym, że nie posiadam oryginalnej płytki Microsoftu ! Wiem, że można zassać z internetu kopię i wklepać swój klucz, ale ciężko znaleźć kopię systemu, która nie była modyfikowana :stuck_out_tongue_winking_eye: Słyszałem o czymś takim, że można napisać do Microsoftu, aby przysłali płytkę. Czy jest coś takiego możliwe ? Czy jest to darmowe ? Prosiłbym także o małą instrukcję jak tego dokonać bo szukałem dziś 30 min czegoś na stronie Microsoftu i po prostu się w tym pogubiłem :wink:

Pozdrawiam Jarek

Z tego co pamiętam, to w wersjach ULCPC nie trzeba wklepywać kodu z nalepki (nie jestem pewien). Nie masz zainstalowanej na dysku aplikacji do utworzenia Recovery CD?

Na pewno masz program, przy użyciu którego masz możliwość utworzenia płytki, przy użyciu której będziesz w stanie przywrócić obraz. Zajrzyj do instrukcji, na pewno jest tam napisane jak taką płytkę utworzyć. Ewentualnie, awsze możesz ściągnąć z torrentów niemodyfikowany obraz XP z odpowiednim SP i wtedy zainstalować go na swój klucz.

Mam coś, czym mogę naprawić system, który się uszkodził, ale nie mam aplikacji, dzięki której będę mógł zrobić Windowsa na nowo ! A gdy dysk będzie bardzo zaśmiecony, to raczej trzeba zrobić całkowitego formata, aby netbook pracował w miarę przyzwoicie :wink:

Poszukaj partycji odzyskiwania systemu Recovery.

Spróbuj zwrócić się do producenta netbooka firmy Asus, o dyski odzyskiwania systemu, ale obawiam się, że trzeba będzie za to uiścić opłatę.

Niestety nie posiadam partycji odzyskiwania systemu :frowning:

W takim razie, może warto zadzwonić na infolinię producenta, może jest możliwość zamówienia płytki. Jezeli nie, to ja bym się tym nie przejmował - ściągnąłbym pirata z torrentów i w razie konieczności reinstalacji systemu, zainstalował bym system na klucz z naklejki i tyle. W razie kontroli, wydaje mi się, że się nie doczepią, bo w końcu certyfikat coa masz, a mnie się wydaje, że licencję stanowi dowód zakupu i naklejka coa, a nie płyta cd czy dvd w przypadku Viśty i Sevena.

Spróbuj rozejrzeć wśród swoich kolegów znajomych, może ktoś ma płytkę z systemem Windows XP HE, podczas instalacji po prostu wpiszesz swój klucz z nalepki COA i powinno być ok.

ok :slight_smile:

dzięki wszystkim :slight_smile:

Zrobię tak jak jak napisali koledzy powyżej :slight_smile:

Radzę nie wykonywać rad typu: “instalacja z innej płyty/torrentów”

Zadzwoń na infolinie, najbezpieczniej i w 100% legalne.

Czemu nie? Jeżeli wersja jest pewna to ja nie widzę problemu. Płyta przecież nie jest na stałe związana z licencją. Ważne tylko, żeby była to wersja, na którą mamy licencję.

Jeśli to nowy sprzęt zakupiony w sklepie i wyjęty z zaplombowanego pudełka to na 1000% masz albo partycję recovery albo soft do utworzenia takowej partycji/kopii systemu na zewnętrznym nośniku albo płytkę recovery w pudełku.

Jeśli sprzęt jest z drugiej ręki to spytaj sprzedającego czy może nie zapomniał Ci dać płytek.

Ostateczność to najlepiej oryginalne CD z XPHE.

:roll:

Powinna byc recovery, czasem cos trzeba wcisnac przy uruchamianiu, podobnie jak się wchodzi do BIOS-u.

Jakbyś miał od kogo wziąść płytkę oryginalną z XPHE, to jak wpiszesz swój kod, jest to 100% legalne :slight_smile:

Pozwolę sobie odświeżyć.

ASUSY mają wbitą w połowie dysku ukrytą partycję o rozmiarze mniej więcej 15GB. Możesz ją zobaczyć w Zarządzaniu Dyskami (Panel Sterowania -> Narzedzia Administracyjne -> Zarządzanie Komputerem -> Zarządzanie Dyskami). Przy uruchamianiu komputera wciśnięcie F9 spowoduje uruchomienie systemu Recovery z tej partycji, który to nadpisuje partycję C zapisanym na tej ukrytej obrazem.

Istnieją trzy sposoby wykonania backupu tejże partycji.

  1. Podłączasz pod USB PenDrive lub USB-HDD o pojemności >= 16 GB, którego fizyczny rozmiar nie jest mniejszy niż 15 GB (a pamiętajmy, że różni producenci różnie przekłamują). Odpalasz Recovery przez F9 w trakcie POST, wybierasz język, opcję BACKUP i zapisujesz tę partycję na swoim urządzeniu USB. Aby z takiej kopii skorzystać, musisz uruchomić komputer z tego nośnika. W tym celu, w trakcie uruchamiania komputera wciskasz ESC, a następnie wybierasz odpowiedni nośnik danych.

  2. Pobierasz ze strony support ASUS-a program AI Recovery, instalujesz w swoim systemie. Montuje on ukrytą partycję i zapisuje jej zawartość do podpiętej do komputera przez USB nagrywarki DVD. Wymaga do tego celu 3-4 płyt DVD.

  3. Backupujesz caluśki dysk twardy za pomocą np. CloneZilli na urządzeniu zewnętrznym do skompresowanego obrazu. Grzebiesz sobie, robisz co chcesz na kompie, a jak coś padnie - przywracasz tak zapisany obraz. Zachce Ci się czystej instalacji windowsa? Żaden problem! Po przywróceniu obrazu dysku, włączasz wbudowaną opcję Recovery i przywracasz dodatkowo czysty system. Przydatne, w sytuacji gdy owa ukryta partycja ulegnie uszkodzeniu.

Możliwości 3 nie polecam niezaawansowanemu użytkownikowi. Możliwości 1 i 2, jeśli zawiodą, są dowodem uszkodzenia partycji ukrytej.

Jeszcze odnośnie ASUS-a. Nie produkuje on i nie prowadzi wysyłki płyt z backupem systemu. Powód? Tłumaczą to badaniami, wg których tylko 1% użytkowników korzystało z owych płyt. Badania zostały przeprowadzone na rynku chińskim i tyczą się całego świata. No cóż… Jak na mnie, to tak długo jak jest choćby 1000 takich użytkowników, płyty powinny być możliwe do zamówienia.

Przywrócenie stanu fabrycznego dysku u ASUS-a kosztuje 120 zł.

Mam nadzieję, że te informacje na coś się przydadzą :wink:

NRN , ty w ogóle pofatygowałeś się sprawdzić z kiedy jest ostatni post? Przecież ten temat jest już przedawniony…