Mam problem z laptopem

Witam.

Mam laptopa trochę starego Networka 166mhz Pentium CPU.

Mój problem polega na tym że jak go odpaliłem to nie widzi dysku twardego, poustawiałem w BIOS-ie i było ok, normalnie pracowałem. Teraz po tygodniu go włączyłem ponownie i problem jest taki sam. Na ekranie wyskakuje mi tylko takie coś:

166 MHz Pentium CPU

External Cache: 256k Enabled

2 MB Video RAM

Onboard SiS 5131 detected

WARNING - CMOS CHECKSUM INVALID - RUN SCU

Base Memory 640 Kb

Extended Memory 31744 Kb

WARNING - NO BOOTABLE FLOPPY DRIVE 0 INSTALED

WARNING - FLOPPY CONTROLLER FAILED

to enter System Configuration Utility, Press F1 to Continue

W kompie mam zainstalowanego Windowsa 98. :frowning:

Ustawienia biosu Ci się resetują (nie wiem czy masz w laptoku na płycie głównej baterie podtrzymującą ustawienia biosu, czy może korzysta z baterii zasilającej) - opisane przez Ciebie komunikaty to info że nie może odnaleźć bootowalnej dyskietki (ten pierszy) i napędu (ten drugi). Wejdź do biosu i sprawdź czy jest włączony napęd FDD, jeśli go nie ma w laptoku to go wyłącz.

pozdr.

qaz

Chyba musi być jakaś bateryjka w środku bo czas mi też się resetuje. A tą baterię to można gdzieś kupić i wymienić?

Tak. Bez problemu. Po prostu wyjmij ją i kup dokładnie taką samą. :slight_smile:

Pzodrawaim

W lapie nie tak prosto,często jest w postaci układu scalonego żywotność takiej baterii to około 10 lat.

Wejdz do biosu i poustawiaj wszystko i zapisz,restart i zobacz co się dzieje.

Zadzwoń do serwisu może podpowiedzą.

Pozmieniałem w Biosie i po restarcie jest ok, ale kiedyś już też tak robiłem i było w porządku. Ale jak po tygodniu włączyłem kompa to znów było to samo.

Ja kiedys miałem podobny problem, ale na płycie PC. Tez czasem zapisywal zmiany, a czasem nie. Wymieniłem bateryjke i było ok.

Możliwe że to bateria lub coś innego,bios,płyta główna.

W końcu lap już swoje lata ma.

Jestem spowrotem.

Rozkręciłem laptopa i jest mała bateryjka około 1 cm średnicy. Problem w tym że jest przylutowana i nie da się jej wyciągnąć ot tak