Mandrake 10.1 czy Mandriva 2005

Mam do wyboru zainstalowanie Mandrake 10.1 lub Mandrivę 2005. Który powinienem waszym zdaniem zainstalować, żeby szybciej chodził na moim kompie (500 MHz i 64 RAM)?

PS. Powiedzcie mi też, który jest bardziej przyjazny w obsłuce dla początkujących i ma więcej “wbudowanych” programów i proszę też o stronę z programami linuksowymi.

Z góry wszystkim serdeczne dzięki. Trzymajcie się ciepło.

Mandrake albo Mandrivę z jakimś lekkim środowiskie,a wogóle musiałbyś najlepiej dokupic pamięci - conajmiej 128,a jeszcze lepiej 256 MB

dlatego lekke środowisko,samo KDE wymaga 80 MB pamieci, z 64 MB musisz wybrac Fluxbox,Window Maker,IceWM i nie spodziwaj się cudów z dobrym odtwarzaniem filmów,za mało RAMu

Skąd mogę pobrać te środowiska, czy są może one już “wbudowane”? I jak mogę to w LINUKSIE zrobić (coś słyszałem o jakiejś konsoli)? Dzięki wszystkim.

PS. Proszę Was jeszcze, jeśli ktoś coś takiego ma, niech mi prześle na lis7bs@o2.pl. Chodzi mi konkretnie o jakiś Wielki poradnik dla początkujących użytkowników LINUKSA, w którym byłyby np. pierwsze kroki w nowym systemie, jak instalować programy i nowy sprzęt, jak połączyć się z internetem itp. Z góry wszystkim serdeczne dzięki. :smiley:

Są albo w dystrybucji WindowMaker,Ice WM,albo z serwerów lustrzanych Mandrake,najlepiej to robic z urpmi

jako root w konsoli piszesz

urpmi.addmedia nowanazwanośnika adres ftp

np urpmi.addmedia MandrakeUpdate ftp:/mandrake/Linux/10.2/RPMS/

po wczytaniu pliku z listą i uaktualnieniu wpisów urpmi

zostanie dodany nośnik MandrakeUpdate - tak jakbyś miał wirtualną płytkę

to jest tylko przykład,adres musi dokładnie wskazywac w miejsce z pakietami,po więcej wiadomości przejdz do działu Systemy Operacyjne Linux

Jest jeszcze parę innych sposobów np. dpkg w Debianie

Mógłby mi ktoś wyjaśnić to krok po kroku? Proszę, czy naprawdę nigdzie nie ma takiego poradnika do LINUXA (za darmo)? :smiley:

Ale co konkretnie?

Poza tym - pytałeś się w innym temacie, czy rozsądne jest instalowanie Mandrivy na takim sprzęcie - dostałeś odpowiedź, że nie :wink:

Sluchaj co sie do Ciebie mówi, OK?

TUTAJ masz stronke dla “zielonych” w Linuksie.

Zaś TUTAJ masz szukajke sprecyzowana do wyszukiwania wszystkiego, co sie tyczy Lina

TUTAJ masz kolejne forum, o Linuksie…

Ponadto poszukaj strony głownej twojego distra(Mandriva), tam bedziesz mial wiele opisanych przykaldow i in.

BTW. Linux nie polega na wiecznym pisaniu:“nie umiem, pomóżcie; “napiszcie jak to zrobic bo jestem zielony”” itp., tylko na explorowaniu internetu i poszukiwaniu odpowiedzi na swój problem.

PS.POWODZENIA :wink:

Zarejestruj się najlepiej TUTAJ To forum o Linuksie Mandrake.

dr_idea - Jesli szukasz kloca co ma mase zbednych programów to dobrze że sie zainteresowałeś MDK, ale twój komputer jest za słaby na standardowa instalacje MDK. Z taka wola samodzielnego działania napewno nie odchudzisz tak dystrybucji żeby chodziło jako tako. Sa takie możliwości:

  1. Jesli chcesz miec łatwa, klikana dystrybucje, dzieki której sie nic nie nauczysz to MDK jest dobrym wyboram, ale bedzie wymagac modernizacji kompa.

  2. A jesli chcesz szybka dystrybucje, która bedzie chodzic na takim sprzecie jak masz, ale wymagajaca czasem długiego szukania jak co skonfigurować zainstaluj np: Slackware z iceWM.

To nie prawda,że przy Mandrake nic się nie nauczysz,siła Linuxa jest w konsoli,ale też zwykłe rzeczy robi się w środowisku graficznym

No nauczysz sie obsługiwać MDK, a jak coś popsujesz i Xy przestana działac to zostanie ci tylko reinstal, to samo bedzie jak siadziesz na normalna nie klikana dystrybucje.