Mandrake Linux 10.1 - błąd podczas instalacji

Ściągnąłem sobie Mandrake Linuxa 10.1 w wersji 3 CD (nie iso, ale spakowane RAR’em), wypaliłem i chciałem zainstalować normalnie bootując, ale pisało “Boot record from CD not found” i normalnie startował Windows, ale sobie fordzik poradził (znajdując rozwiązanie na google :stuck_out_tongue: ) ;] A więc według tej instrukcji co ją fordzik znalazł to nagrał przy pomocy pliku “rawwritewin.exe” nagrał na dyskietke jakiś obraz iso co go trzeba było tam nagrać ;] ;] ;] No i potem bootuje z tej dyskietki, normalnie enter install, coś sie tam wczytuje OK, instalacja sie włąćzyła i błąd:

"ERROR

Could not open compressed ramdisk file (/sysroot/tmp/image/install/stage2/mdkinst_stage2.bz2)."

Plik jest na płycie w katalogu:

F:/install/stage2/

Co biedny fordzik ma w tej sytuacji zrobić?

A może by fordzik dał linka do tej instrukcji co znalazł na google :?

Fordzik zupełnie nie wie po co, ale mimo wszystko może podać:

http://www.xlin.hg.pl/instalman1.html

A sprawdzałeś sume kontrolną płytki cd1 ?

Że co?

Sprawdziłes sumy kontolne płytki cd1 ? Bo jak nie to lepiej sprawdź, mogłeś ściagnąć coś źle i dlatego masz takie cyrki, wtedy ściągasz płytkę jeszcze raz, ale wazne jest to aby przed wypaleniem iso sprawdzić jego sumy kontrolne

sumy kontrolne MD5

Ale jak to sprawdzić?

Jakoś nic mi to nie mówi ;]

To były pliki ISO, a nie spakowane rarem. Po prostu ten sprytny program “zawłaszcza” sobie pliki ISO jako archiwa. Wypal to jeszcze raz, bez rozpakowywania, jako obraz ISO. Oczywiście dobrze będzie sprawdzić md5sum jak juz koledzy sugerowali.

No to skoro:

To moze i tym razem uda ci sie coś znaleźć, a o sprawdzaniu sum możesz poczytać http://www.forum.mandriva.pl

Ale kiedy to ma rozszerzenie zip… to mam spakowane nagrać :expressionless: ? Ściągnąłem sobie Mandrive 2006, ona jest w iso, to ją wypale.

A skąd to ściągnąć i może jakiś krótki kursik ;] Na google nic teraz nie znalazłema a musze już spadać ;]

nie moze mieć rozszerzenia zip, w takim razie źle ściągnąłeś płytkę, i musisz ściągać jeszcze raz, a zaraz a ty z kąd masz wiedzieć że to zip? Po ikonce winrara na iso ?Jesli w ustawieniach winrara masz odczyt .iso to plik iso zmieni ikonke na tę z winrara, ale to dalej .iso

Oj, chyba nawet na Google nie zajrzałeś >>KLIK<<

Ja to robię poleceniem md5sum obraz.iso i wynik porównuję z zawartością pliku z sumami który jest zawsze w tym samym miejscu co obrazy iso.

A jak to zrobić w Windowsie? Pewnie są do tego jakieś programiki, ale musiałbyś użyć google żeby je znaleść.

Piszećie o tych sumach kontrolnych ale chyba nie umiećie wyjaśnić :roll:

Najpierw odnajdujesz sume kontrolną sciagane przez siebie pliku (Najprawdopodobniej będzie na stronie gdzie sciągałes, albo w pliku ).

Nastepnie ściągasz program Mat-MD5

Instlaujesz program, uruchamiasz program.

Wybierasz Browse i wskazujesz lokalizacje pliku iso, który ściągłęs.

Skopiowaną przez ciebie sumę kontrolną wklejasz do okienka Add MD5 sums for each file added. Lub otwierasz plik MD5, w którym zapisana jest suma kontrolna (powinien być przy pliku iso).

Jezeli przy nazwie programu na liście pojawi się zielone światło, suma jest prawdiłowa.

Ściągnęło się co do ostaniego bajta, a WinRAR nie miał problemów z rozpakowaniem.

Zajrzałem, ale troche mało czasu miałem ;] Nawet znalazłem jakieś komendy, ale w ogóle tego nie łapie.

Gdzie w pliku? Na stronie nic nie ma (chyba…) bo ja nie wiem w ogóle o co to chodzi :smiley:

Ściągnąłem Mandrive w iso i teraz to nagrywam, jak i to nie będzie działać to sobie linuxa daruje bo to tylko marnowanie płytek :smiley:

Złączono Posta : 20.02.2006 (Pon) 14:45

A pod linuxa to może być surowa partycja? (czy instalator sam sobie ją sformatuje pod jakiś tam system plików bo ja nie wiem na jakich ma być linux :smiley: ).

moze byc surowa, linux da Ci do wyboru kilka wersji systepu plikow :wink:

A jaki najlepszy pod partycje 5GB, procka 1GHz i 512 MB RAM?

Złączono Posta : 20.02.2006 (Pon) 15:14

No nie no… Dlaczego podczas instalacji mi nie działa mysz :evil: Co mam wpisać w jakiś “Punkt monitorowania” czy jakoś tak. W ogóle to jakieś skomplikowane jest :mrgreen:

ford_focus , widzę że Google naprawdę obce Ci jest. Nawet na stronie Mandrivy jest poradnik instalacji, więc może zamiast biadolić wysilisz się trochę?

Fordzik był w trakcie szukania na google gdy pisał tego posta :smiley: Ale nieważne mam już zainstalowane ok, tylko mam 1 problem, mam mysz optyczną (Trust) PS2 i ona nie działa mi (w ogóle nie świeci ten laser pod spodem) zwykła mysz kulkowa działa, ale troche mi sie nią krzywo jeździ (mysz ma 6 lat :smiley: ) i w ogóle ona sie już nadaje tylko do muzeum. Co z tym zrobić? Żeby działała mi ta mysz optyczna?

Złączono Posta : 20.02.2006 (Pon) 16:54

A tu trzeba zainstalować jakieś sterowniki do grafiki (radek 9200)? Wybrałem “środowisko graficzne KDE” cokolwiek to znaczy :smiley:

Złączono Posta : 20.02.2006 (Pon) 17:00

I jescze 1 pytanie :smiley: Jak ściągnąłem FF z firefox.pl to ma plik tar.gz i to rozpakowałem i co dalej? Co mam tam odpalić? Ja tam nie widze pliku rpm…

nawet na forum mandrivy masz ładnie napisane jak zainstalowac ff, najpierw zainstaluj sobie smarta. Po czym ściagniesz przez niego wersję .rpm