Mandriva 2007 - programy same uruchamiają się

Na komputerze znajomego od 3 tygodni programy uruchamiają się same w trakcie użytkowania nawet gdy on nic nie robi. Czasami traci kontrolę nad kursorem. System prawdopodobnie nieaktualizowany - nie skonfigurowałem mu poprawnie repozytoriów (tutaj duży plus dla Ubuntu za obszerne repozytoria i czytelny menedżer programów).

Komputer jest stary - przypuszczam, że ma co najmniej 10 lat. Pamięć w granicach 64 - 128 MB. Jest SWAP na dysku. Czy to może być wirus, czy raczej problem sprzętowy?

System: Mandriva Linux 2007 + KDE + partycja SWAP

Przeglądarka: Firefox 1.5 (wątpię, że sama się zaktualizowała) bez Flasha i Javy

Podstawowy program do komunikacji to oczywiście Kadu. :slight_smile:

Na czym przetestować, czy to wina sprzętu?

Nie wiem, czy reinstalacja wchodzi w grę. Jeżeli się na to zdecyduje, to pewnie wybierze Windowsa XP - jeszcze bardziej muli niż Mandriva 2007 z KDE. Mandriva 9 z GNOME jeszcze dawała radę, ale były problemy z instalacją softu.

Reinstalacja na xfce, lub lxde ( ewentualnie jakiś wm) .

Ale kiedy mu się te programy uruchamiają? Przy starcie? Jeśli tak to niech sprawdzi ustawienia sesji KDE.

Jeśli losowo, to niech sprawdzi kto jest zalogowany na komputerze. Myszka porusza się w jakiś określony sposób?

Może ktoś się bawi. ma sostęp do kompa przez ssh i vnc i ma zabawkę.

Jerśli sam nie korzysta z ssh , vnc to niech powyłącza te usługi.

To był zły wybór. Na początku próbowałem załadować Ubuntu 6.06 Dapper Drake, ale prawdopodobnie zabrakło pamięci, bo pasek postępu stanął. Później Mandrake 9. Były problemy z instalacją softu, ale nie wpadłem na to, aby skonfigurować repozytoria w sieci (obecnie pluje się o płytę albo wywala błąd, gdy czegoś brakuje). To była sprawa priorytetowa, więc Mandriva 2007 + KDE dla łatwego interfejsu. Mogłem wypróbować inne dystrybucje. Weź też pod uwagę, że najlepszym programem do obsługi GG był wtedy Kadu, więc biblioteki Qt i tak musiałyby być ładowane.

Kiedyś chciałem to zrobić :lol:

W dowolnym momencie, nawet gdy nic nie robi.

Sprawdzę, czy ma włączone te usługi i co siedzi w menadżerze zadań.

Czy to może być wirus albo problem sprzętowy?

Ja bym raczej problem sprzętowy wykluczył.

Może nie dokładnie wirus, ale nie wykluczłbym,że może to być jakieś " brzydkie " oprogramowanie, albo działnie.

jest alternate cd z tekstowym instalatorem - i dlaczego nie najnowszą wersję z lekkim środowiskiem? samo qt zajmuje niewiele miejsca i pamięci kdelibs bardziej pochłania pamięć samo kadu nie wykorzystuje o ile się nie mylę kdelibs.

No swapa jakiegoś daj.