Mandriva a dwie karty sieciowe

Witam

Mam w komputerze dwie karty sieciowe. Do jednej jest podłączony internet który działa za pomocom protokołu PPPoE. Do drugiej karty sieciowej jest podłączony drugi komputer ponieważ mam w domu zrobioną sieć lan. I teraz do Was pytanie. Jak można skonfigurować taką sieć lan na Mandriva Linux Extreme 3 oraz jak będzie wyglądało łączenie się drugiego pc do sieci. Chodzi mi o to że na win nie trzeba było się logować wystarczyło że się win uruchomił i na drugim pc był już internet tak więc proszę mi powiedzieć jak mogę takie coś skonfigurować i jak będzie wyglądać łączenie się do internetu na drugim pc.

Z Góry Dziękuję.

Pozdrawiam

W Windowsie włącza się opcję udostępniania sieci i komputer działa na zasadzie routera. Z tego co kiedyś używałem Mandrivy wiem, że posiada jakiś program do zarządzania zaporą sieciową (firewall) i być może ten program posiada opcję udostępniania połączenia sieciowego i ustawi za Ciebie reguły firewalla odpowiedzialne za udostępnianie łącza. Program Firestarter takie coś posiada, bo ostatnio się nim bawiłem.

Jednak możesz zrobić to szybciej wykorzystując sobie taki skrypt, który ustali reguły dla firewalla i włączy udostępnianie sieci:

#!/bin/bash


#Włączenie opcji przekierowywania pakietów przez jądro


echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward


# Czyszczenie reguł


iptables -F

iptables -X

iptables -t nat -X

iptables -t nat -F


# Ustalanie polityki bezpieczeństwa


iptables -P INPUT ACCEPT

iptables -P FORWARD ACCEPT

iptables -P OUTPUT ACCEPT


# Zezwalanie na zapętlanie pakietów


iptables -A INPUT -i lo -j ACCEPT

iptables -A FORWARD -o lo -j ACCEPT


# NAT


iptables -t nat -A POSTROUTING -s 192.168.0.1/24 -j MASQUERADE

iptables -A FORWARD -s 192.168.0.1/24 -j ACCEPT

Oczywiście politykę bezpieczeństwa możesz sobie zaostrzyć.

Pozdrawiam!

A jak będzie wyglądać sposób łączenia drugiego komputera. Chodzi mi o to że w win jest to tak rozwiązane że nie trzeba sie logować na użytkownika i po przez włączenie drugiego pc on sam uruchamia internet i ustawia sobie ip sieciowe

Myślałem, że dalej sobie poradzisz, więc podałem tylko najważniejsze - konfigurację zapory sieciowej i NAT. W pliku /etc/network/interfaces dla intefejsu, czyli dla karty udostępniającej ustaw na stałe IP, bo nie ma sensu instalować serwera DHCP dla jednego komputera, chyba że masz ich więcej?

Skrypt możesz dodać do skryptów startowych, żeby reguły zapory były ustawianie już podczas startu systemu, jak dodaje się skrypty starowe w Mandrivie to musisz sprawdzić na Googlach, bo wiem że robi się to troszkę inaczej niż np. w Debianie a jak to akurat nie pamiętam :wink:

Nie wiem jak u Ciebie wygląda rozkład interfejsów sieciowych, zakładam że pierwsza karta to eth0 a druga to eth1 dla pewności możesz podać wynik polecenia ifconfig -a , dla eth1 przypisz stałe IP w pliku /etc/network/interfaces:

auto eth1

iface eth1 inet static

address 192.168.0.1

netmask 255.255.255.0

Zrestartuj ustawienia sieci:

/etc/init.d/networking restart

Na komputerze/komputerach korzystających z sieci ustaw IP wyższe niż 192.168.0.1, czyli 192.168.0.2 itd. Maska podsieci 255.255.255.0 a bramą domyślną jest adres IP komputera, który udostępnia sieć w tym wypadku 192.168.0.1.

W razie wątpliwości pisz tu na forum :wink:

Pozdrawiam!