Mandriva jak to jest?

Witam …wiem że temat oklepany ale postaram się zawrzeć jak najwięcej informacji i wyjaśnić o co mi chodzi -oraz oczekuje konkretnych wypowiedzi…najpierw pytanie o legalność które widziałęm już na forum ale nikt jednoznacznie nie odpowiedział na nie…na aukcjach sprzedawane są Linuxy Mandriva ( chyba z Power packiem) po kilkanaście złotych …czy sprzedawca zaręczając o legalności mówi prawdę skoro taki linux kosztuje ponad 100zł?czy na posiadanie Power Packa trzeba jakieś pozwolenie?:)Druga sprawa to oczywiście odiweczny problem przesiadka z Windowsa…poczytałem troche fora i chyba wszyscy na początek polecają Mandrive…ja jestem bardzo przyzwyczajony do Windy i nie rozumiem niektórych rzeczy być może bardzo prostych dla ludzi którzy używają jakiś czas już Linuxa-najważniejsza jest dla mnie instalacja-chce zainstalować od razu Linuxa bez żadnego zostawiania Windy więc potrzebuje konkretnych informacji…czy Linux będzie potzrebował jakiś sterowników-nie mam jakiś dziwnych urządzeń …grafika Radeon 9550,sieć -modem Chello,drukarka Hp,cyfrówka , palmtop,nagrywarka-powiedzmy standard. Ostatnio instalowałem jakąś wersje z gazety i wszystko ok tylko nie mogłem się uporać z internetem:) ktoś powie ze można znaleźć w necie…ale skoro instaluje system i nie mam netu w danej chwili to jak mam to znaleźć:)Żeby zostawić Windy mam za mały dysk i nie chce kombinować-co mi będzie potrzebne do kompletnego działania komputera-głównie sieć i grafika czy będzie ok?I jak to jest z instalacją oprogramowania -trzeba używać tej konsoli-bo mnie to denerwuje:)?Dzięki z góry jak ktoś się odezwie.Pozdrawiam

Proszę zmienić temat postu na konkretny,opcja zmień i popraw.JNJN

Manriva jest chyba najlepszą dystrybucją dla osób, które przesiadają się z windy na linuxa. Sam mam mandrivę i chociaż miałem na początku trochę problemów to nie zniechęciłem się do linuxa (problemy te były spowodowane moją nieznajomością linuxa). Oprogramowania nie trzeba instalować z konsoli. Pakiety o nazwie rpm instaluje się tak samo jak programy w windowsie. Do prawie każdego programu znajdziesz pakiet rpm (nawet sterowniki do karty ati mam zainstalowane z rpma). Pakiety takie są dostępne na stronach : http://www.rpmpbone.net i na stronie polskiego klubu mandrivy —> http://www.strefamandrivy.pl . Power packa wg mnie nie opłaca się kupować. Różni się on tylko paroma rzeczami od wersji darmowej. Jeżeli troszkę na początku przygody z linuxem posiedzisz nad systemem to otrzymasz tak samo funkcjonalny system jak power pack. Jeżeli nie chcesz instalować mandrivy to zainstaluj ubuntu albo suse, ale jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z linuxem to się nie zastanawiaj i bierz mandrivę 2007. Pozdrawiam

Co do mandrivy w wersji powerpack to jest tak że faktycznie na allegro są wystawiane mandrivy ale w 99% przypadków to są wersje “free” do sciągniecią legalnie z neta. Za wersje power pack trzeba zapłącić chyba coś okolo 100zł i wtedy pobierasz z serwera mandrivy. Za wersje box zdaje sie trzeba zapłącić ponad 200zł. Jeżeli ktoś na allegro sprzedaje wersje power pack to jeżeli sprzedaje ci oryginalny nośnik(płyte) i cały zestaw który sam otrzymał przy zakupie to myślę jest to legalne…ale racja power pack wiele się nie różni od wersji free…skoro jesteś początkujący to polecam ci ubuntu…nie mandrive…ubuntu wcale nie jest trudne w obsłudze… poziom porównywalny z mandrivą aczkolwiek uważam ubuntu za lepsze distro niż mdv :slight_smile: Wybór należy do ciebie :slight_smile: Co do instalacji programów to można to robić na kilka sposobów. Najprościej jest sciągnąć tak zwaną paczkę z programem. wtedy klikasz 2 razy na nia i sie instaluje można także kompilować programy pod swój sprzet by działały szybciej ale to wymaga już przynajmniej podstawowej wiedzy na temat linuksa…można także z konsoli instalować programy z repozytorium…np w ubuntu jak chce zainstalowac firefoxa to wyglada to tak; sudo apt-get install firefox nic prostrzego :slight_smile:

a np mój problem z Chello? później wyczytałem dopiero że trzeba zassać jakiś tam plik i w konsoli wpisać polecenie:(

Poszukaj na stronie http://www.turbokrecik.pl jakichś rozwiązań co do twojego modemu.