Mandriva Linux Free 2007 a Mandriva One (Spring) 2007

Jaka jest różnica pomiędzy instalowaniem jednej i drugiej?? Chodzi mi o te: Mandriva Free 2007 i tej: MandrivaOne

Czy obie są tak samo bezpieczne w korzystaniu z neta??

Obie są tak samo bezpieczne :slight_smile: MandrivaOne to zwykła Mandriva z GNOME, tyle, że w wersji LiveCD, oczywiście można ją też zainstalować.

Mandriva One jest również z KDE nietylko z gnome, wprowadzasz kolegę w błąd na dodtake nie odpowiedziałeś konkretnie na jego pytanie :slight_smile:

Mandriva 2007 One oraz 2007.1 inaczej nazywana Spring to wersja LiveCD, oznacza to że system można odpalić z płyty bez potrzeby instalacji, ale oczywiście można ten system również zainstalować, wersja live cd zawarta jest na 1CD i zawiera tylko podstawowe oprogramowanie, najczęściej używane, natomiast Mandriva 2007 Free zawarta jest na 4CD lub 1DVD i zawiera na tych płytach ok 1500 pakietów z oprogramowaniem, które jest już dodatkowo instalowane wraz z systemem oraz dodatkowe oprogramowanie, które można doinstalować poźniej z tych płyt, np. gry. Mandriva One występuje z jednym środowiskiem: Gnome, KDE, natomiast w Mandrivie 2007 Free są instalowane od razu 4 środowiska graficzne: Gnome, KDE, IceWM, WindowMaker.

W skrócie różnica polega na tym, że Mandriva One to wersja okrojona Mandrivy 2007 Free, która zawiera się na 1CD i oprogramowanie można dociągnąć z neta poprzez URPMI po uprzednim dodaniu dodatkowych repozytoriów (serwerów z pakietami), podobnie jak w Ubuntu, natomiast Mandriva 2007 Free to linux z pełnym wyposażeniem oprogramowania, które zawiera się na tych 4płytach lub 1DVD z myślą o użytkownikach, którzy mogą nie mieć stałego dostępu do neta lub słabe łącze i mieliby utrudnioną instalację przez uciążliwe pobieranie pakietów z neta :slight_smile:

Oby dwie wersje są tak samo bezpieczne jeśli chodzi o korzystanie z neta. Przynajmniej na mojej mandrivie nie spotkałem się z włamaniami do mojego systemu czy z obecnością wirusów.

Myśle, że w miarę jasno i wyczerpująco wyjaśniłem różnicę między tymi dwiema wersjami Mandrivy 2007.

Pozdrawiam!

Ok, ale jak to zrobić w Mandrivie One?? Jak dodać te repozytoria i jak to potem ściągnąć?? Skąd ??

google padlo czy co?

uzyj tej strony do skonfigurowania urpmi

Możesz dodać repozytoria poprzez konsolę lub w centrum sterownia mandrivy :slight_smile:

Poczytaj sobie o URPMI http://newbie.linux.pl/?id=article&show=292, żebyś miał chociaż podstawowe pojęcie o tym.

Możesz dodać sobie repozytoria z tej strony http://easyurpmi.zarb.org/, po dodaniu repozytoriow całe oprogramowanie będzie ściągane z tego serwera, który dodasz i instalujesz tylko jedną komendą wszystko a reszta robi się za Ciebie.

Tak samo instaluje się, np. kadu, czy beryla.

Pozdrawiam!

P.S. Tylko czytaj dokładnie te artykuły i w ogole treści stron, które Ci podałem! Tak poza tym szukanie na google, czy na forach nie boli, zwłaszcza, że istnieje specjalnie dla użytkowników linuksa http://www.google.pl/linux :slight_smile: