Mandriva (Partycjonowanie)

Mam wre ś cie czas więc zabieram się za instalacje Mandriva 2006.

Otóz mam przygotowaną partycję 15 gb (NFTS) (Pusta) i mam związku z tym kilka pytan :?

1.Czy instalator mi ją wykryje i pozwoli na niej zainstalować

2.Jak tak to jak wybrać tą partycje do instalacji sposród opcji w Partycjonowanie:

:arrow: Uzyj istniejących partycji

:arrow: Wymaż cały dysk 8)

:arrow: Wykorzystaj wolne miejsce na partycji Windowsa

:arrow: Zaawansowany podział partycji

Nie chę ani usuwać Windowsa, chę tylko zainstalować na tej drugiej partycji Mandrive :slight_smile:

:okulary:

Powinien wykryć tą przygotowaną partycję.I bez problemy zainstalujesz:):slight_smile:

Tak tylko z tego co czytałęm to pokazuje się okno z wyborem tych opcji.

I jak zrobić zeby mi ją wykrył :roll:

Prosze o konkrety 8)

No to przecież wybierzesz w tym momencie to: Zaawansowany podział partycji , następnie wskażesz mychą tą partycję (upewnisz się, że to ta), ustawisz punkt montowania na niej jako “” i tyle.

Lepiej ręcznie to robić niż instalatorom zawierzać swoje dane, źle coś wykryją i Twój Windows w kosmos pójdzie…

Dobra czyli punkt montowania wybieram na “” tylko tyle :?

A dalej partycja zostanie podzielona na SWAP sama :?

W jednym z tematów przeczytałęm i chę tak zrobić:

Partycja NFTS 15 gb (Pusta) i instalator mi to sam podzieli na SWAP itp.

A zeby ją zaznaczyć wybieram opcję Zaawansowany Podział Dysku

Dobrze zrozumiałem :?

Jak zle to prosiłbym o opisane krok po kroku, punktu partycjonowanie 8)

podczas instalacji pokazuje ci na pasku przy partycjonowaniu na niebisko partycja windowsa, i reszka, w tej chwili klikasz na ta resztę i na instaluj, wszytsko ci się samo zainstaluje

Czy ten pasek pojawi się automatycznie w punkcie Partycjonowanie, czy po wejściu w jakąs opcję :?

Z Linux to piscie do mnie jak do dziecka :slight_smile:

jak urucomi ci sie program do partycjonowania, wejdź w zaawansowany podział na partycję i na ekranie masz ten pasek o którytm wspomniałem, klikasz nie na niebiestkki windowsa tylko tę resztę i w opcjach na dole masz cos takiego jak instaluj i tyle

Ale bajer 8)

Tylko ze nie mozna być daltonistą, Mateusz pamiętaj niebieskie beee.

Dziekuje i Pozdrawiam :slight_smile:

P.S A o co chodzi z tym punktem montowania mam go wpisać czy jak :?

nic nie wpisujesz, tylko zaznaczasz tę wolna 15 gigowa partycję i na instal

Jescze raz dziekuje 8)

Nie wiedziałęm ze to takie proste moze być :wink:

Na innych forach jakoś pod górke to opisują :wink:

ja ci podałem juz najprościejszy sposób instalacji :smiley: łatwiej się już nie da :lol:

i na przyszłość…czytaj wszystko szczegółowo co ci pisze na ekranie… jakie komunikaty…następny, razem juz sam wszytsko załapiesz

A poszukać informacji w necie jest ciężko. Ja z ciekawości zacząłem szukać… na stronie Mandrivy i jakież było moje zdziwienie, kiedy znalazłem tam Podręcznik instalacji Mandriva Linux. Dziwne, prawda? Najciemniej pod latarnią.

Akurat zebyś wiedział ze przeczytałęm go całego :roll:

Sprawdz w punkcie dotyczącym Partycjonowania czy winika z niego jak to zrobić. Niestety Nie 8)

Dołącze sie do tematu :

czy jeśli pod windowsem za pomocą partition magica utworzyłem sobie partycje swap i ext3 <-- dobrze napisalem ? to mam użyć opcji “Uzyj istniejących partycji” ?

Tzn wykryje mi partycje Linux Swap i ext3 które mam miec zaznaczone do instalacji i nie pousuwa mi partycji NTFS i innych windowsowskich ?

pozdrawiam

Ja instaluje Linuksa w taki sposób, że robie pustą przestrzeń na dysku (bez partycji) ok. 5GB. I wtedy podczas instalowania wybieram opcję /wykorzystaj wolną przestrzeń na dysku/ instalator sam utworzy partycje. Moim zdaniem to najprostrzy sposób.

tez przeczytalem caly ten poradnik i wlasnie w ttym punkcie nie wiedzialem co robic;] chcialem zalozyc temat na forum ale znalazlem ten;]. TTearz tylko czekac az sie sciagnie Mandrvia ;]

Jezeli masz przygotowaną partycje dla Mandriva, poprostu usuń ją i zostaw puste miejsce.

( Panele Sterowania-Wydajnośc i konserwacja-Narzędzia administracyjne-Zarządzanie komputerem-Zarządzanie Dyskami )

Podczasz punktu instalacji wybierasz Zaawansowany podział dysku.

Na górze masz legende jaki kolor co oznacza.

Kilkasz dwa razy na puste miejsce (Biały kolor) i tworzysz pierwszą partycje:

Wielkośc min. - 4 gb

Punkt montowania - /

System plików - ext 3

Następnie instalator automatycznie zapyta cie o partycje SWAP:

Ustawiasz 512 mb

Oraz zapyta o trzecią partycje ustawiasz ile chcesz.

Format - ext 3

Punkt montowania - /home

Chodzi o to aby usunac partycje czy ja poprostu sformatowac ? bo to roznica usunac a sformatowac.

A co napisał Zenek Rolnik? Usunąć, czy sformatować?