Mandriva po polsku?

Witam,

zamierzam rozpocząć swoją przygodę z Linuksem :smiley: i mam kilka pytań:

#1 czy z tej lokalizacji można pobrać mandrivę po polsku? link

#2 jak w Linuksie wygląda kwestia sterowników, np. do grafy?

#3 dostałem od kolegi UBUNTU, ale nie wiem czy to będzie dobry wybór na początek - czyli mandriva czy ubuntu?

Z góry dzięki za odpowiedzi ;).

PS. Jeżeli moje pytania wydają sie śmieszne to proszę się nie śmiać, bo to są naprawdę moje pierwsze kroki z linuksem (no, prawie ;))

ogólnie to system powinnien wykryć stery. jak nie to pisz na forum

Z tego co na stronie mandrivy oglądałem screenshoty, to przy instalacji był wybór języka, ale wolę się upewnić… W końcu ściągnięcie ponad 2GB trochę potrwa :wink:

tu masz trochę - http://www.jakilinux.org/distro.php?id=ubuntu :smiley:

rzeczywiście…przeoczyłem tą dystrybucje jak przeglądałem tą strone…

jeżeli na screenach był do wyboru język polski to nie masz się co obawiać i możesz z tego ftp pobrać obraz płyty :wink:

Jeszcze jedno małe question: a co z NTFS pod Linuxem? Podobno mogą być problemy i trzeba instalować jakąś nakładkę czy co :shock: ? Czy z tą mandrivą też tak jest?

chodzi ci o system plików na linuxa ? polecam jeden z tych:

minix

Najstarszy, uważany za najbardziej niezawodny, jednak posiada on znaczne ograniczenia (brakuje niektórych znaczników czasu, nazwy plików mogą mieć maxymalnie 30 znaków, system plików może mieć co najwyżej 64 MB ).

xia

Zmodyfikowana wersja systemu minix, w której zostały podniesione limity: maxymalnej długości nazwy, oraz rozmiaru systemu plików. Żadne nowości nie zostały wprowadzone. Nie jest zbyt popularny, jednak istnieją dowody, iż działa całkiem dobrze.

ext2

Najbogatszy w możliwości system plików Linuxa, aktualnie jest najbardziej popularny. Zaprojektowany z myślą o zgodności wzwyż, dzięki czemu powstanie nowej wersji nie oznacza potrzeby konwersji.

ext

Starsza wersja ext2, nie jest zgodna wzwyż. Aktualnie nie używany, większość ludzi używa ext2.

więcej informacji o systemach plików na linuxa możesz znaleśc tu

p.s te systemy plików obsługuje partition magic :wink:

Znaczy się system plików pod linuksem swoją drogą, ale czy Mandriva będzie “widzieć” partycje w NTFS (na których mam m. in. Windę i inne dane)?

na linuxa są osobne systemy plików i na winde są inne. musisz stworzyć osobną partycje i na niej jeden z systemów który ci wyżej podałem ponieważ jak tego nie zrobisz po prostu nie zainstalujesz linuxa bo będzie widniał napis że system nie może obsłużyć tego systemu plików czyli ntfs na którym są dane windowsa i sama partycja pod wina.

No ale chodzi mi o to, że jak zainstluję już Linuxa (odpowiedni system plików…) to czy będę mógł korzystać z danych na innych partycjach, które są w formacie ntfs?

tak mandariwa bedzie widziec ntfs,ale nie bedziesz mogł edytowac plików zapisanych na tej partycij.Tak mandariva jest po polsku podczas instalacij wybierasz sobie jezyk

tak. będziesz mógł z nich korzystać np. wtedy jak będziesz chciał emulowac system windows lub tez w innych okolicznościach :slight_smile:

Ale będę mógł np. skopiować na partycję z mandrivą i tam sobie edytować?

A czy trzeba będzie coś dodatkowo instalować do obsługi ntfs? Może istnieje jakaś nakładka która da “pełny dostęp” do danych na partycji ntfs?

zajrzyj tutaj :arrow: http://www.linuxfan.pl/dyskusje/pcol.20 … /5925.php3

:arrow: http://forum.enter.pl/archiwum/forum_watek_nr_5053.html

:arrow: http://lists.cifrid.net/pipermail/linux … 00400.html

tak bedziesz mógł tak zrobic

Gratuluje umiejetnosci wyszukiwania informacji na forum lub na google, poprostu imponujace. klik

Poraz kolejny mi imponujesz… odnalezienie tych informacji na google zajeło by ok. 10 sekund. klik

Może jednak zostań przy Windowsie…

To nie jest smieszne a tragiczne.

Captive

JHS:PL nie podoba mi się w jaki sposób sposób odpowiadasz na pytania userów w tematach dotyczących linuxa. Nie wszyscy muszą się na tym, znać i dlatego zadają pytania tutaj :!:

A ty zamiast jechać po nich i pisać same sarkazmy, zastanów się nad tym co robisz - skoro Cię tak śmieszą i irytują posty, to po grzyba wogóle tu zaglądasz :twisted:

Może kolega niech napisze przewodnik, albo poradnik dla początkujących - w ten sposób lepiej wykorzystasz czas i energie :x

Żadko kiedy zgadzam się z JHS:PL , ale tym razem musze mu przyznać 100% racji. Zadajesz pytania na które można w ciągu kilku(nastu) sekund znaleźć odpowiedzi w Google, albo chociażby na tym forum.

A jeżeli masz problemy z szukaniem, to radzę zastanowić się nad tą przesiadką na Linuksa, bo wtedy Google będzie musiało być Twoim głównym narzędziem zdobywania informacji.

Monczkin - A co by to dało jak bym cos takiego napisał jak i tak nikt by teko nie szukał tylko czekał na gotowe. Wnerwia mnie poprostu ze szykuje sie kolejny użytkownik Linuksa który tylko bedzie czekał, az ktos za niego zrobi zamiast samemu sie minimalnie wysilić.

Moze dzieki temu ze tak napisałem koles zobaczy ze google go nie zje.

może pytania na temat linuxa są objawem strachu i ciekawości ewentualnego przejscia na inny system co powoduje że niektórzy przed napisaniem posta nie przeszukują gogle chociaż zgadzam się z toba JHS:PL że to może wywołać frustracje związaną z tym że można znaleśc odp w 10 s jak się wpisze dobrą fraze do wyszukiwarki 8)