Mandriva - problem z zamknięciem systemu

Mam Mandriva 2006.Są dwa konta-root i użytkownik.Obojetnie, na którym jestem zalogowany i mam ochotę skończyć pracę z komputerem nie mogę normalnie zamknąc systemu.Wygląda to w ten sposób, że po kliknieciu na ikonę Centrum otwiera się okno z komendami a tam klikam na wyloguj (bo innego polecenia tego typu tam nie ma);pojawia si ę z kolei okienko ze śpiącym druidem ale tylko z dwoma przyciskami:wyloguj i anuluj.Po wyloguj otwiera sie okno z localhost drugiego konta.Po wpisaniu hasła uruchamia się system; ja znowu na wuloguj,znowu smok i znowu okno z localhost,i tak wkoło Wojtusia…a mi pozostaje palec na reset.Pytam bo dzień wcześniej po tygodniu użytkowania MandrakeLinux 10.1 zainstalowałem właśnie tę M 2006; robiąc to w ten sposób,że gdzieś tam na etapie instalacji zaznaczylem opcję:,uaktualnij’’(czy jakoś tak inaczej) zamiast ,zainstaluj od nowa’’.Gdzieś to wyczytałem, a miałem tam trochę plików pościągane.no i pamietam ,ze tam po wyloguj okno ze smokiem miało dodatkowo przycisk -,zamknij system’'Czy to był jednak błąd z mojej strony taki typ instalacji?Szukałem też w ustawieniach ale tam jest tylko mowa o otwieraniu systemu a nic o zamykaniu.No i jeszcze jedno -nie mam polskich znaków diakrytcznych,chociaz w konfiguracji mam polską 105 znakową klawiaturę.


Zmiana tematu na mówiący o problemie

Areh

Prawdopodobnie jest jakiś problem z uprawnieniami do poleceń wyłączających i resetujących.

Najprostszy sposób na

  • wyłączenie - komenda halt z konsoli

  • restart - komenda reboot z konsoli

Albo poweroff , może też być shutdown -h now , ewentualnie (tel)init 0 (oczywiście wszystko jako root)

No, cos nie za specjalnie mi chyba wyszło.Po komendzie halt system się zamknął ale w jeszcze dziwniejszy sposób i jeszcze gorzej.Pojawił sie czarny ekran z kolejnymi komunikatami z zielonym OK ale i zdwoma czerwonymi ,nieudane’’:a)stoping NFS locking’’ i ,Error:no UPS definitions found in ups.conf’’.Komputer zatrzymał sie w tym momencie ,chyba jeden wentylator (no tak samo jak jak w Wind wygląda uśpienie) ale monitor dalej jest włączony(!).o skutkach tej drugiej komendzy za chwilę…

Złączono Posta : 20.12.2005 (Wto) 10:39

po ,reboot’'sytuacja ta sama odnosnie tych samych komunikatów o błedzie,ale comp sie nie wyłączył tylko normalnie otworzyl program.Ale zaraz spróbuje sugestii areh’a.

Złączono Posta : 20.12.2005 (Wto) 10:41

po uzyciu jakiejkolwiek z tych komend (od areh) pojawia się ,comand not found’’.

Złączono Posta : 20.12.2005 (Wto) 11:19

A z tym oknem z przyciskami ,wyłącz’’ albo ,wyloguj’’ to jest różnie w MDK i M.2006 ?..to wszystko jakieś chore jest…jeszcze wczoraj uruchomiłem Kdetv,zrobił skan eteru,oglądałem Tv a dziś po otwarciu tunera brzękło szkło i pojawił sie komunikat o ,próbie zmiany opcji konfiguracji wtyczki V4L2’’.A przecież przez noc nic nie kombinowałem.

Złączono Posta : 21.12.2005 (Sro) 20:03

No, dobra…poruszę ten temat jeszcze na innym forum; jak nikt nie pomoże to recepta jak z Windowsa: ,zrób se formata’’.Jak to samo wróci to tak jak gdzieś czytalem :,NO MORE LINUX’’.I spoko…