Manjaro 17.1.1 - jaki wybrać układ klawiatury w Fujitsu Siemens LIFEBOOK E751

Witam. Mam pewien problem z klawiaturą pod Manjaro.
Obecnie mam system na laptopie Fujitsu Siemens LIFEBOOK E751. Laptop ma klawiaturę bez klawiatury numerycznej i np. pod “M” może być 0 albo pod O może być 6 albo pod / może być ? albo pod u może być 4 W zasadzie system wykrywa klawiaturę prawidłowo: Zwykła PC 105 - klawiszowa [międzynarodowa} i tu właśnie jest problem. Pod Windows nie ma problemu z pisaniem a pod Manjaro tak, bo jestem zmuszony ciągle używać Fn lub kombinacji Fn+Shift aby napisać prawidłową literę lub znak. A już problemem staje się ć ź ż ę czy różne inne znaki.
Bo np.:

  • jak piszę “m” to napiszę mi 0 i muszę dać Fn to mam “m”
  • jak piszę “p” to napisze mi * i muszę dać Fn to mam “p”
  • jak piszę “?” to napisze mi + i muszę dać Fn to mam "/"
    itd. Jest to kłopotliwe.
    Wszystko jest jakby trochę odwrotnie jak w Windows, który układa to normalnie.
    Co ciekawe jak się loguję to znaki są pisane jak pod Windows.
    Nie wiem jaki układ klawiatury mam wybrać aby to zadziałało normalnie. Proszę o pomoc i wskazówki.

Masz włączony NumLk, szukaj i naciśnij Fn+NumLk (najczęściej jest razem z Ins)

Bracie, działa! Nawet nie wiesz jak mnie uszczęśliwiłeś. Wygląda na to, że już gra i buczy.
Wielkie dzięki.

1 polubienie

Noo… RTFM jak zwykle działa cuda :stuck_out_tongue:

Wypadałoby jeszcze ustawić to na stałe, zrobisz to w ustawieniach menedżera logowania, np. LightDM (o ile mnie pamięć nie myli jest domyślny np. w Manjaro Xfce).

Ten lapeć ma to w biosie. Tam można zmienić tryb pracy klawiszków “Fn”, klawiszków funkcyjnych i włączyć, albo wyłączyć NumLocka przy starcie urządzenia.
Tyle, że manuale do sprzętów trzeba czytać, a nie walić je z kartonu wprost do szuflady :wink:

2 polubienia

Pewnie, też można.