Manjaro- brak javy w "otwórz za pomocą"

Witam,

Wczoraj zainstalowałem sobie Manjaro, i jestem pozytywnie zaskoczony po przesiadce z kubuntu, ale mam jeden, dość uciążliwy dla mnie problem.

Polega on ta tym, że pomimo obecności nawet 2 wersji javy w systemie, nie mogę uruchomić archiwum javy (wykonywalnego .jar). Nie mam po prostu żadnej z tych aplikacji w menu otwórz za pomocą. Jest tam tylko Ark. Dodanie do listy javy też nie działa- tak, jakby nie była zainstalowana, po prostu nie ma. Korzystam z KDE 4. 14, jeżeli to istotne.

(Jusko) #2

Przejdź w teminalu do folderu z jarem, ew prawym klawiszem mychy w folderze i otworzyć tam terminal.

Potem klepnij:

java -jar plik_do_uruchomienia.jar

Do aplikacji z których korzystam częściej, tworzę sobie skrypciki odpalające. Być może da się szybciej, ale nie szukałem nigdy jeszcze szybszego rozwiązania.

Pliki jar to generalnie archiwa, stąd pewnie system podpowiada Ark.

(Dimatheus) #3

WolfX , zapoznaj się, proszę, z tym tematem i stroną, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po prawej stronie) i opcji Użyj pełnego edytora - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Frankfurterium) #4

Najzwyklejszy na świecie ZIP ze zmienionym rozszerzeniem.

No niby w porządku, ale wygodniej byłoby, jakbym jednak miał po ludzku te OpenJDK w “Otwórz za pomocą” KDE. Dałoby się je tam jakoś przypisać? Ja sobie poradzę, ale mój brat Minecrafta sobie tak nie uruchomi, a musi grać u mnie, bo tyko mój komp jest na tyle mocny.

(marcin82) #6

Po typie mime jest to zwykły plik archiwum:

xdg-mime query filetype scalc.jar
application/zip

Zmiana tego powiązania rozwali obsługę archiwów.

Utwórz w katalogu:

~/.local/share/applications

plik NAZWA.desktop, gdzie w polu Exec= dasz ścieżkę:

java -jar /ścieżka/do/Minecrafta/plik.jar