Manjaro czy Antergos


(D35CART35) #1

Witam wszystkich chciałem prosić o poradę który z systemów wybrać- jak w tytule :wink:


(FadeMind) #2

Jak nie masz czasu i wiedzy = Manjaro
Jak masz czas i wiedzę jak poradzić sobie z Archem = Antergos (Arch Linux fork)

https://distrowatch.com/table.php?distribution=manjaro
https://distrowatch.com/table.php?distribution=antergos


(Maahir) #3

Z mojej strony mogę z czystym sumieniem polecić Antergos. Ponad rok już na nim pracuję, stale aktualizowany i nigdy nie miałem żadnych problemów


(tomek2102) #4

Używam Antergosa na komputerze firmowym oraz prywatnym i sprawuje się bardzo dobrze. Praktycznie wszystkie aplikacje, które potrzebuję zainstalowałem przez menedżer pakietów z oficjalnego repozytorium lub AURa w najnowszych dostępnych wersjach. Manjaro nie używałem, więc nie mam porównania jak wypada w stosunku do Antergosa.


(FadeMind) #5

Z Archem jest loteria. Manjaro ma 3 stopniowy poziom aktualizacji :smiley:


(Maahir) #6

Spodziewałem się takiej odpowiedzi. Możesz wierzyć czy nie ale tak było i jest. Zdarzył się może kiedyś ze dwa razy restart plasmy i to wszystko.


(D35CART35) #7

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam :yum:


(Domker) #8

Najpewniejszy jest Arch :slight_smile:, czyli “baza” tych dwóch dystrybucji, ale i trzeba w jego przypadku mieć pewnie doświadczenie, bo jak sobie skonfigurujesz tak będzie Ci działać :slight_smile:


(Gruba_S) #9

Manjaro. Zaoszczędzony czas wykorzystasz lepiej, a jak coś i tak siądzie, to masz bazę wiedzy Arch Wiki i forum (read only).


(pocolog) #10

@Gruba_S Z tego co czytałem, to Manjaro ma swoje repozytoria i jest forkiem Archa - czyli wiki archa nie koniecznie musi odpowiadać na te same pytania - w przeciwieństwie do Antergosa który korzysta z repozytoriów archa i ma swoje jako dodatkowe (można wyłączyć repo antergosa i masz prawie czystego archa).
Masz o tym jakieś inne informacje?


(Gruba_S) #11

Zdecydowana większość informacji pokrywa się. Najwięcej różnic będzie zapewne przy kernelach. ArchWiki jest z resztą źródłem wiedzy dla userów innych distro.


(takijeden.ninja) #12

Najpierw zorientuj się czy oprogramowanie, z którego korzystasz jest w repozytorium danej dystrybucji czy też znajduje się w repozytorium użytkowników (AUR).
Jeśli wszystko co trzeba masz w repozytorium dystrybucji możesz łapać za Manjaro. Jeśli natomiast coś istotnego znajduje się w AUR to łap za Antergosa.


(Gruba_S) #13

Ninja, generalizujesz. Rzadko kiedy AUR się nie zbuduje na Manjaro.


(roobal) #14

Dokladnie, nawet dystrybucja z tak bogatą dokumentacją jak Gentoo, czesto odwołuje do Wiki Archa w swojej wiki.