Manjaro długi start

To nie pomogło, nadal się skanuje, uruchamianie i wyłączanie przez to jest długie, wydaje mi się, że na ubuntu krócej to trwało. Deepin mi nie odpala, minta mialem chwilę, ale specjalnie mi nie przypadł, możliwe, że bylo to samo przy uruchomieniu.
Ma ktoś jakies pomysły jeszcze?
Szukać jakichś innych wydań linuxa?
Właściwie i tak z zainstalowanego manjaro nie korzystam gdy winda startuje w naście sekund i zamyka się niewiele dłużej.

PS.
Mam ubuntu ciągle zainstalowane na PC, rzadko go odpalam, ale dzieje sie dokładnie to samo, tyle, że PC całkiem stare z hdd a nie ssd i odpala jeszcze dłużej. Aż nie mogę uwierzyć, że na dwu różnych masyznach mam ten sam problem który nie istnieje u większości a jak nawet, to cudze rozwiązania które testowałem sie niesprawdzają.

Pokaż ponownie:
systemd-analyze blame

http://wklej.org/id/3358139/

http://wklej.org/id/3358144/

po restarcie jeszcze wynik

http://wklej.org/id/3358149/

Sądząc po wynikach powinno być dużo lepiej.

To że długo widzisz komunikat sprawdzania dysków wcale nie znaczy że tyle czasu dyski są sprawdzane. Od jakiegoś czasu tak jest urządzone że wyświetlają się tylko najważniejsze komunikaty, a dopiero jak jest coś w systemie poważniejszego to komunikat skanowania dysków znika a przez ekran przewijają się wszystkie komunikaty.

Ile czasu mija od gruba do pojawienia się pulpitu?

Pokaż jeszcze samo: systemd-analyze
Oraz: systemd-analyze plot > systemd-plot.svg

1 polubienie

1m13s od gruba do ekranu logowania.

Startup finished in 1.910s (kernel) + 1.569s (userspace) = 3.479s
graphical.target reached after 1.530s in userspace

Skoro start systemu jest krótki a mimo to czas do ekranu logowania długi to znaczy że są problemy z uruchamianiem X-ów lub menedżera logowania.
Niestety nie mam wystarczającej wiedzy.
Może ktoś inny pomoże.

Ps.: Odnośnie:

Szkoda że nie napisałeś tego od razu na początku tego tematu, bo sporo osób go przeglądało ale nikomu chyba nie przyszło do głowy o jakiego rzędu wartości chodzi.

Koszmarnie długo to pojęcie względne, dla jednego będą to dwie minuty a dla drugiego 30 sekund (tym bardziej że chodzi tu o dysk SSD).

Wspomnialem, że windows jakiś czas już stojący, startuje znacznie szybciej bo w kilkanaście sekund(dokładnie to 14s od gruba do ekranu logowania) a jest na tym samym dysku, niż świeży linuks.
Przynajmnienj teraz skala opóźnienia jest bardziej jasna, mam nadzieję, że to pomoże w diagnozie :slight_smile:

Pokaż wynik polecenia:

cat /var/log/Xorg.0.log | grep 'WW\|EE'

[    18.561] Current Operating System: Linux acer 4.14.14-1-MANJARO #1 SMP PREEMPT Wed Jan 17 22:34:54 UTC 2018 x86_64
        (WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
[    18.566] (WW) The directory "/usr/share/fonts/Type1/" does not exist.
[    18.566] (WW) `fonts.dir' not found (or not valid) in "/usr/share/fonts/100dpi/".
[    18.566] (WW) `fonts.dir' not found (or not valid) in "/usr/share/fonts/75dpi/".
[    29.225] (WW) Open ACPI failed (/var/run/acpid.socket) (No such file or directory)
[    50.640] (WW) Warning, couldn't open module fbdev
[    50.640] (EE) Failed to load module "fbdev" (module does not exist, 0)
[    50.640] (WW) Warning, couldn't open module vesa
[    50.640] (EE) Failed to load module "vesa" (module does not exist, 0)
[    50.642] (WW) Falling back to old probe method for modesetting

Wspomnialem, że windows jakiś czas już stojący, startuje znacznie szybciej bo w kilkanaście sekund(dokładnie to 14s od gruba do ekranu logowania)

A ten Windows to startuje normalnie, czy tylko się “wybudza” - opcja Fast Boot?

niż świeży linuks

Nie świeży Linux, tylko jakieś zasyfione i zamulone Manjaro.
Nawet to wspomniane wcześniej TLP miało jakiś tam mały sens w czasach Intela Pentium.
Obecnie to tylko jedno bezużyteczne g. z całej masy innych g. zamulających system.

PS Widać że poro czasu potrzebują Network i Modem Manager.

Nie wiem czy takie coś w ogóle jest w W7, normalnie go wyłączam, żadne usypianie czy hibernacje.

No to co nie jest zasyfione, zamulone i przynajmniej większość obsługi idzie wyklikać?

[    18.566] (WW) `fonts.dir' not found (or not valid) in "/usr/share/fonts/100dpi/".
[    18.566] (WW) `fonts.dir' not found (or not valid) in "/usr/share/fonts/75dpi/".
[    18.566] (WW) The directory "/usr/share/fonts/Type1/" does not exist.

FIX

for d in Type1 100dpi 75dpi ; do sudo mkdir -p /usr/share/fonts/$d && sudo mkfontdir /usr/share/fonts/$d ; done

[    29.225] (WW) Open ACPI failed (/var/run/acpid.socket) (No such file or directory)

FIX

sudo pacman -S acpid --needed && sudo systemctl enable acpid.service && sudo systemctl start acpid.service

[    50.640] (WW) Warning, couldn't open module fbdev
[    50.640] (EE) Failed to load module "fbdev" (module does not exist, 0)
[    50.640] (WW) Warning, couldn't open module vesa
[    50.640] (EE) Failed to load module "vesa" (module does not exist, 0)
[    50.642] (WW) Falling back to old probe method for modesetting

FIX

sudo pacman -S xf86-video-{fbdev,vesa}

RESTART

P.S.

UŻYWACIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ

[    18.429] Current Operating System: Linux acer 4.14.14-1-MANJARO #1 SMP PREEMPT Wed Jan 17 22:34:54 UTC 2018 x86_64
        (WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
[    50.525] (WW) Falling back to old probe method for modesetting
[    55.856] (WW) Falling back to old probe method for fbdev
[    55.866] (WW) Falling back to old probe method for vesa

teraz to jest w logu, czas startu się nie poprawił…

Te i wcześniejsze komunikaty nie mają wpływu na czas startu systemu - nic strasznego. Nie odpisywałem, bo na razie nie mam pomysłu gdzie szukać przyczyny :wink:

Poproszę wynik

lspci -nnk | grep -i vga -A3 | grep 'in use'

Kernel driver in use: radeon

Pocolog, szybciej będzie wyodrębnić pełen czysty journal do debugowania.

Wracając do @rolkass.

Podaj proszę pełny wynik

inxi -Fxz

Stwórz log

sudo journalctl --this-boot  > JOURNAL.LOG

wklej go do wklej.org. Dziękuję.

@anon741072 nie mieszaj, bo nie pomagasz :stuck_out_tongue:

Resuming in non X mode: xrandr not found. For package install advice run: inxi --recommends
System:    Host: acer Kernel: 4.14.14-1-MANJARO x86_64 bits: 64 gcc: 7.2.1
           Desktop: KDE Plasma 5.11.5 (Qt 5.10.0) Distro: Manjaro Linux
Machine:   Device: laptop System: Acer product: Aspire 7750G v: V1.12 serial: N/A
           Mobo: Acer model: JE70_HR serial: N/A BIOS: Acer v: V1.12 date: 07/11/2011
Battery    BAT0: charge: 42.3 Wh 100.0% condition: 42.3/47.5 Wh (89%) model: SONY Li_Ion_4000mA status: Full
CPU:       Dual core Intel Core i5-2430M (-MT-MCP-) arch: Sandy Bridge rev.7 cache: 3072 KB
           flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx) bmips: 9583
           clock speeds: max: 3000 MHz 1: 1437 MHz 2: 1094 MHz 3: 1145 MHz 4: 951 MHz
Graphics:  Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Granville [Radeon HD 6850M/6870M] bus-ID: 01:00.0
           Display Server: N/A drivers: ati,radeon (unloaded: modesetting,fbdev,vesa) tty size: 129x28
Audio:     Card-1 Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Juniper HDMI Audio [Radeon HD 5700 Series]
           driver: snd_hda_intel bus-ID: 01:00.1
           Card-2 Intel 6 Series/C200 Series Family High Definition Audio Controller
           driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:1b.0
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.14.14-1-MANJARO
Network:   Card-1: Qualcomm Atheros AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet
           driver: atl1c v: 1.0.1.1-NAPI port: 2000 bus-ID: 02:00.0
           IF: enp2s0 state: down mac: <filter>
           Card-2: Qualcomm Atheros AR9287 Wireless Network Adapter (PCI-Express) driver: ath9k bus-ID: 03:00.0
           IF: wlp3s0 state: up mac: <filter>
Drives:    HDD Total Size: 250.1GB (23.5% used)
           ID-1: /dev/sda model: Crucial_CT250MX2 size: 250.1GB
Partition: ID-1: / size: 9.8G used: 7.3G (79%) fs: ext4 dev: /dev/sda6
           ID-2: /home size: 8.7G used: 789M (10%) fs: ext4 dev: /dev/sda7
           ID-3: swap-1 size: 4.29GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/sda5
Sensors:   System Temperatures: cpu: 50.0C mobo: N/A gpu: 44.0
           Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info:      Processes: 159 Uptime: 30 min Memory: 1652.2/3930.3MB Init: systemd Gcc sys: 7.2.1
           Client: Shell (bash 4.4.121) inxi: 2.3.56 

kurcze, nie chce mi zrobić loga z tego, a z terminala nie przekopiuję :smiley:

Nie było tematu… było w /home

http://wklej.org/id/3360086/

Problem tkwi w NetworkManager oraz SDDM, które czekają na zakończenie zadań i sypią błędami. Stąd dłuższy czas bootowania.