Manjaro KDE zamienia zawartość monitorów miedzy sobą co reboot

Mam Linux Manjaro KDE (najnowsza wersja tej dystrybucji) na laptopie oraz PC.
W przypadku PC mam podpięte pod dwa monitory:

  1. główny podpięty przez VGA (1650x1050)
  2. pomocniczy TV Sony jako drugi podpięty przez HDMI.
    Oba są podpięte do integry.

Ikony , panel trzymam na głównym monitorze, a widgety na drugim ekranie.
Co restart zawartość obu ekranów się zamienia. Panel i pliki wywala identycznie na drugi ekran, a widgety przenosi na pierwszy ekran.

W ustawieniach KDE jako primary jest ustawiony pierwszy monitor. Co restart muszę wchodzić w ustawienia ekranów i ustawić drugi monitor jako primary, zmienić ustawienie Save Displays properties, walnąć apply, a potem ustawić pierwszy ekran jako primary, zmienić spowrotem Save Display properties i walnąć apply, wtedy ustawia się tak jak powinno. I tak co restart trzeba robić.

Co zrobić by się to ustawienie panelu, plików, widgetów nie zmieniała miedzy ekranami co restart?
System na restarcie jakoś traktuje drugi ekran jako główny, mimo że pierwszy jest tak ustawiony.

Może spróbuj zamienić wtyczki monitorów na wyjściach komputera VGA i HGMI i ustaw w systemie tak jak potrzebujesz.

Może spróbuj zamienić wtyczki monitorów na wyjściach komputera VGA i HDMI i ustaw w systemie tak jak potrzebujesz. Ja na Ubuntu 20.04 też mam tak podłączone i nie mam tego problemu.

Główny ma tylko VGA. To raczej coś na poziomie KDE, nie zapisuje tej konfiguracji czy coś.

Moje obydwa monitory są przez VGA, karta zintegrowana, jeden podpięty przez VGA drugi do HDMI ale przez przejściówkę HDMI–>VGA.

Obstawiam jakiś bug w samym KDE. Zaktualizuj system jeśli to możliwe.
W ustawieniach powinna też być sekcja odnośnie zapamiętywania sesji użytkownika: sprawdź, czy ona coś zmienia.
Czy masz jakiś program/panel do konfiguracji karty graficznej? Czy konfigurowanie za jego pomocą daje taki sam efekt?

Wcześniej jak miałem Linux Mint miałem oba podpięte przez VGA do GT220 (drugi przez adapter DVI-VGA - jednak manjaro nie radzi sobie z takimi adapterami. Lub główny monitor do GT220, a drugi do integry przez HDMI. Sprawdzę jeszcze wątek z tą GT220. Na Mint jeden monitor do GT220, drugi do integry to był cyrk jeszcze większy, w Manjaro nie ma tego błędu, to z kolei nie ogarnia adapterów :slight_smile:

No w sumie jak mam podpięty główny monitor pod GT220 przez VGA, a drugi do integry przez HDMI to błąd nie występuje.

@Martin8731 Słowo klucz to przejściówka HDMI>VGA - myślę, że przez to Plasma nie zapisuje poprawnie konfiguracji.
Jak chcesz możesz zgłosić problem na bugs.kde.org, to może zostanie uwzględniony i będzie fix do tego w przyszłych wydaniach KDE.

Ostatnio, gdy uruchamiałem Steam, a miałem wpiętą przejściówkę HDMI>VGA, to Plasma na zewnętrznym monitorze VGA się zamknęła. To samo się działo, gdy włączył się ekran blokady.

VGA mam wrażenie, że olewają i stąd ten stan rzeczy.

Czyli przejściówka z HDMI (z komputera) do VGA (monitor) nie jest przezroczysta dla sprzętu/OS-a?

A wciśnięcie kombinacji klawiszy (Shift+alt+f12) próbowałeś?

Sprawdzę, gdy będę mieć czas. Korzystam z laptopa i nie chce mi się go teraz przenosić.

Jest to jednak temat kogoś innego i nie koniecznie jest to powiązane. Myślałem, że jest, ale być nie musi.

Władowałem spowrotem GT220 (na tym domyślnych sterownikach jakie są w manjaro) i główny monitor jest podpięty przez VGA do niej, drugi przez hdmi z integry i problemu nie ma - problem był jak były oba podpięte do integry. Adaptery typu dvi-vga nie zawsze są w pełni wspierane przez Linux. System często nie rozpoznaje monitora i jest ograniczona ilość rozdzielczości do wyboru (max 1024x768).

Po kilkunastu latach na linuxie, róznych konfiguracjach, distrach, monitorach kartach. Jeżeli był problem to koniec końców winny był sterownik/xorg/ niezależnie od środowiska/ Przejściówki tez używałem i normalnie działały.
Manjaro nie znam/ale to archowate/, i jest coś takiego:
sudo pacman -S manjaro-settings-manager

  • Kontroler ekranu
  • wybór sterownika

Z tymi sterownikami już tutaj kombinowałem tak że padł cały system, więcej tu już nic nie dotykam :stuck_out_tongue:
Jeden ekran podpinam do dedykowanej karty, drugi do integry i jest ok.

1 polubienie

No i super

@eranet jak popiłeś, to nie komentuj. A jak chcesz komentować pod wpływem, to się tego naucz.