Manjaro linux & wayland - brak pulpitu

Witajcie! To znów ja mam jakieś problemy, no ale cóż. Któregoś bardzo zimnego zimowego dnia postanowiłem przełączyć sobie sesję na gnome wayland i napotkałem dość dziwny problem, gdy podczas użycia skrótu super+d który mi w x’ach przechodził na pulpit dostałem się na górny pasek. Ktoś może wie dlaczego tak jest? Dodam jeszcze, że gdy zmieniłem sobie skrót na np ctrl+shift+alt+k to również dostałem się na górny pasek. Istnieje jakieś rozwiązanie tego bądź co bądź problemu? Sprawdziłem jeszcze czy ikony pulpitu są włączone i są włączone, więc nie wiem co można zrobić, by pulpit wrócił. Dostępność aplikacji też jest jaka jest, chociaż podobno jakaś warstwa kompatybilności między Xorg a wayland istnieje więc teorytycznie at-spi powinny działać,a ale najbardziej narazie zależy mi zeby pulpit wrócił.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi!

 

At-spi to jest technologia ułatwień dostępu GNOME? Wg. mnie może nie działać, gdyż xwayland nie obsługuje wszystkiego. Wayland jest natomiast mniej złożonym protokołem od X-ów, a więc nie wspiera wszystkich technologii. Dopiero dodawane są różne rozszerzenia do Waylanda.

PS: Jak gry działają? Szybciej? Chodzi o gry korzystające z OGL-a, gdyż Mesa chyba potrafi korzystać z Waylanda bezpośrednio.

W grach na pełnym ekranie różnica będzie praktycznie zerowa - zarówno X jak i Wayland też gry na pełnym ekranie odpalają w trybie ’ unredirect’ jeśli tylko kompozytor którego używasz o to zadba. Ten tryb oznacza tyle że obraz z gry nie jest przesyłane do serwera grafiki a następnie wyświetlany na monitorze a jest jest serwer grafki pomijany, tak samo działa to na Win też.

W sumie to masz rację - zapomniałem o DRI(Direct Rendering Infrastructure)/