Manjaro nie bootuje po instalacji (dual boot z Windows)

Witam wszystkich.
Sprawa przedstawia się następująco : Po przetestowaniu Manjaro Gnome z live “usb” postanowiłem go zainstalować. Instalacja przebiegła szybko i bez problemów. Lecz po restarcie od razu uruchamia się Windows. Dwa systemy na tym samym dysku (SSD). Partycję pod linuksa utworzyłem w Windowsie (25GB) poprzez zmniejszenie istniejącej. W czasie instalacji linuksa utworzyłem partycję boot/efi z flagą esp. Podczas drugiej próby dałem szansę instalatorowi Calamares zaznaczając opcję : ‘zainstaluj obok siebie’ efekt ten sam. O co chodzi? System Win10

Pozdrawiam

Może źle został zainstalowany Grub2.
Podaj bootinfoscript.

Prosze bardzo RESULTS.txt (34,6 KB)

Według mnie Grub2 jest w złym miejscu zainstalowany, ale więcej podpowie Ekspert @marcin82.

Według mnie Gruba nie ma wcale. Ten widoczny pochodzi z pena , ponieważ poprzedniego posta pisałem z Manjaro live. Podczas instalacji nie zauważyłem by Grub był instalowany, a dzieje się to zwykle przy jej końcu. No to czekamy może @marcin82 się odezwie .

Grub 2 jest na partycji sdc1 a manjaro na sda5, według mnie powinny być zainstalowane
na jednym dysku.

Masz jakieś Boot Menu przy starcie komputera? Wiesz jak włączyć, o ile płyta obsługuje? Tam trzeba wybrać Gruba i Manjaro. Może w ogóle w UEFI można wybrać domyślny bootloader - na tyle na ile BIOS pozwala.

Jeśli się uda uruchomić linuksa to wtedy poszukaj info jak za pomocą efibootmgr ustawić domyślny bootloader.

Witam kolegę
Odpowiadam:

  • mam boot menu
    -nie znalazłem ani gruba ani manjaro
    -wiem,obsługuje
    -nie wiem czy można wybrać bootloader, “przekopałem” cały bios nie znalazłem tej opcji zmiany
    Moja płyta to MSI Gaming 3 jeśli to ma znaczenie

Pozdrawiam

Spróbuj z Windows to zrobić poprzez EasyUEFI:

Obsługa banalna. Ustaw bootloader z Manjaro jako pierwszy.
Też mam płytę MSI gamingową, ale trochę starszą i nie ma problemu.
Tak przy okazji podczas startu jak będziesz naciskać F8 to powinno pojawić się menu quick boot z wyborem “Linux Boot Manager” /lub/ “Manjaro”

Możesz też spod LiveCD Linuxa. Wpisz najpierw bez parametrów w konsoli:
efibootmgr

Pojawią się wpisy przykładowo:

BootCurrent: 0002
Timeout: 1 seconds
BootOrder: 0002,0001,0003,0004,0005,0006
Boot0001* Clonezilla
Boot0002* Linux Boot Manager
Boot0003* Windows Boot Manager
Boot0004* UEFI:CD/DVD Drive
Boot0005* UEFI:Removable Device
Boot0006* UEFI:Network Device

BootOrder to kolejność bootloaderów w UEFI.
Odnajdź sobie na SWOJEJ liście Linux Boot Manager i zrób:
sudo efibootmgr -a XXXX
Zamiast XXXX podstaw czterocyfrowy numer wpisu z listy.

Teraz ustaw kolejność bootowania:
sudo efibootmgr --bootorder XXXX,YYYY,ZZZZ, i tak dalej
Cały czas odnosisz się do numerów 4-cyfrowych ze swojej listy bootowania.

Dzięki Domker za zainteresowanie.
Nic tu nie zrobimy chyba,spójrz na EasyUEFI.


W linuksie poprzez efibootmgr to samo.
Domker pomyślałem że targnę się na Windowsa i zainstaluję “na czysto” Manjaro,a nuż zostanie na stałe :grinning:
Dzięki wszystkim za pomoc i pozdrawiam

Ja na Twoim miejscu bym zrobił kopię zapasową Windows10 a później kombinuj. :wink:

D35CART35 zainstalowałem na czysto i śmiga. Na tym dysku miałem sam system bez ważnych danych także bez żalu :grinning:

1 polubienie