Manjaro przegrzewający sie komputer

Witajcie! posiadam manjaro z najnowszym jądrem 4.2 oraz ze środowiskiem graficznym gnome, które umożliwia łatwiejsze korzystanie z systemu dla osób niewidomych. Posiadam komputer dell studio 1555 z kartą graficzną Ati mobility radeon hd 4570 i procesor intel core 2duo @2,13 ghz x2, 4 gb ram i 500 gb dysku, i posiadam zainstalowaną 64 bitową wersję systemu. Mój problem jest taki, ze temperatury rosną prawie dwókrotnie bardziej niż na windowsie. Słyszałem, ze powodem tego są wadliwe sterowniki. Czy ktos mógłby mi powiedzieć, co mógłbym zrobic, by temperatury zaczęły przynajmniej trochę spadać? przynajmniej tak do 55 stopni

Możesz spróbować znaleźć nowe sterowniki.

sterowniki są najnowsze, bo nie ma nowszych niż z 10 kwietnia.

Wyciąg baterie z laptopa

tak, a co to ma do temperatury?

Jakie sterownik masz? Ten laptop ma multi-gpu?

Co się najmocniej przegrzewa? GPU? CPU? HDD? Masz zainstalowane lm_sensors , żeby to sprawdzić? Jakie masz stery do grafiki? GNOME może być za ciężkie dla tego sprzętu. Próbowałeś z jakimś lżejszym desktopem?

https://wiki.archlinux.org/index.php/Dell_Studio_1555

Być może jest to osoba niedowidząca/niewidoma, więc przydałoby się polecenie z konsoli, a nie lm_sensors.

pacman -Syu lm_sensors

spokojnie, polecenia linuxowe troszkę znam. Sterowniki są normalne od amd, video-ati z 2015.04.10, najbardziej grzeje się gpu. mam lm_sensors :slight_smile:

Wiatraki działają? U mnie laptop również się grzał, problemem okazało się niedziałające chłodzenie. 

Jeśli posiadasz grafikę hybrydową to wyłącz dgpu

Nie wiem jak są paczkowane sterowniki w archu, ale:

“Since Catalyst 12.4, AMD has separated its development for Radeon HD 2xxx, 3xxx and 4xxx cards into the legacy Catalyst driver. For Radeon HD 5xxx and newer, there is the regular Catalyst driver. Regardless of the driver you need, you will also need the Catalyst utilities”

Więc pytanie czy wybrałeś odpowiedni sterownik czyli legacy?

Pokaż czy sterownik działa:

glxinfo | grep "direct rendering"

To polecenie niestety nie zwróci niczego sensownego i przydatnego.

​Po pierwsze, dotyczyć będzie karty Intela. Po drugie, nawet gdyby dotyczyło karty AMD, to i tak od lat systemy używają programowej akceleracji przy problemach ze sterownikiem.

​W tym przypadku polecanie instalacji sterowników zamkniętych to głupota. A dokładając do tego niewspieraną od lat kartę - wybitny szczyt głupoty.

​W przypadku układów Intel + AMD system sam wyłącza dedykowaną kartę graficzną w celu oszczędzania energii. Oczywiście w przypadku sterowników otwartych.

http://lists.freedesktop.org/archives/dri-devel/2013-November/048316.html

Nie wiem jak to co napisałeś ma się do połączenia amd+amd jednak przy takiej konfiguracji otwarte sterowniki nigdy nie wyłączały mi dgpu. Więc mimo wszystko jestem skłony zasugerować błędne działanie tej funkcji.

Innych niż otwarte do tej karty nie ma, więc nie rozumiem o co ci chodzi.

O to że otwarte sterowniki nie zawsze kontrolują przełączanie między danymi kartami graficznymi i trzeba robić to ręcznie.

drodzy państwo, ten komputer ma jedną kartę graficzną, nie dwie. Nie posiada karty intela, więc nie ma na co się przelączać.

Czy w takim razie potrafisz podać poprawne rozwiązanie tego problemu?

Rzeczywiście. Następnym razem poza opisem podawaj logi i precyzyjne wyniki (np lspci, dmesg, logi xorga)

Chociaż nie ma to w tym przypadku większego znaczenia. DPM powinien działać niezależnie od układu.

​Teraz po tych niepotrzebnych zabawach ze sterownikami pokaż log xorga.