Manjaro załącza Memtest+

Witam

Wczoraj Manjaro chciał żebym zaktualizował jądro więc to zrobiłem, niestety po restarcie załącza się Memtest bez możliwości wyboru czegokolwiek, memtest trwa całą wieczność i do niczego nie prowadzi, nie wiem co robić.

Łopanie… Coś ostatnio to manjaro grubo odwala z grubem…

W menu gruba nie masz innych systemów/kerneli, czy memtest jest domyślnym wyborem?

Nie ma nic, po prostu od razu po restarcie włącza się mem test, ciekawe jak teraz mam odzyskać gruba i bootowanie systemu?

Podczas włączania komputera przytrzymaj shift (raczej bez znaczenia, ale dla pewności prawy). To powinno zatrzymać menu grub jeśli czas na wybór systemu jest za krótki, albo zerowy.

Live CD i tam próba naprawy?

https://linuxiarze.pl/boot-repair/

1 polubienie

Dzięki, pokombinuję

Ewentualnie zrób sobie pendrive z SuperGrubDisk. On umożliwi Ci uruchomienie systemu z niesprawnym GRUB.
https://www.supergrubdisk.org/super-grub2-disk/

Manjaro musiało coś namieszać w GRUB, bo więkasza liczba osób ma podobne problemy widząc posty na forach.
Niby problem rozwiązuje to:
Manualy add the line GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false to /etc/default/grub
Run sudo update-grub

Chroot może być nieco kłopotliwy obecnie dla wielu mniej doświadczonych użytkowników jeżeli zainstalowali system z szyfrowaniem, bo nie można użyć wtedy skryptu manjaro-chroot, trzeba ręcznie podmontować zaszyfrowany LVM.

U Ciebie tylko dziwne, że znikł system domyślny, a nie np. cuś z dualboota.

Sprawca zamieszania:

Warto rozważyć systemd-boot zamiast GRUB.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Systemd-boot#Installing_the_EFI_boot_manager

Niestety nie wiem jak zainstalować ten Boot-Repair-Disk, używam Universal USB Installer i wybieram "try unlisted linux ISO i niestety system nie bootuje, a w kompie mam ustawione bootowanie z USB bo Manjaro z innego USB bootuje, także już zgłupiałem. Z jakiego programu do instalowania na USB mam skorzystać?

Terminal najlepiej:
sudo wipefs -a /dev/sdX (za X podstaw literę pod jaką występuje pendrive na który chcesz wgrać obraz)
Jak nie masz wipefs to zainstaluj paczkę util-linux

Wgrywanie pliku ISO:
sudo dd bs=4M if=/ścieżka/do/pliku.iso of=/dev/sdX status=progress oflag=sync
(za X to samo, co poprzednio)

Z ciekawości: dd przecież nadpisze cały początek dysku łącznie z flagami, po co jeszcze wipefs? :thinking:

Nie analizowałem dokładnie, ale większość dokumentacji dystrybucji zawiera takie zdanie:
Warning: This will irrevocably destroy all data on /dev/sdx. To restore the USB drive as an empty, usable storage device after using the Arch ISO image, the ISO 9660 filesystem signature needs to be removed by running wipefs --all /dev/sdx as root, before repartitioning and reformatting the USB drive

Nie cały, bo zostawi pierwsze 4M bez zmian. Inny program mógł zacząć zapis po pierwszych 512B i wtedy obraz potrafi nie bootować.

Ale tym czyszczeniem flag chodzi o to, żeby później użyć, kiedy już będziemy chcieli wywalić iso i używać normalnie pendrive, bo np. gparted, czy fdisk może nie wyczyścić jakichś flag, a dd zaczyna od pierwszego sektora na dysku. Nie wiem skąd wziąłeś 4MB.

Nie to żebym się przypieprzał czy coś, tylko sam może czegoś nie rozumiem i chcę to ustalić dla własnej wiedzy.

https://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/

Update:
Universal USB Installer taż obsługuje BRD. Szukaj tu:

Spoko, lubię merytoryczne rozmowy :slight_smile:
Masz rację, block size (bs) pomyliło mi się z seek.
Używam wipefs z wygody i prewencyjnie. Czemu? Pamiętaj, że wgrywane ISO to “surówka”, która jest wgrywana 1:1 na nośnik i czytana przez UEFI w zasadzie jak wirtualny napęd. Dajmy na to, że wgrywasz obraz mający 4GB, a potem wgrywasz obraz mający np. 500MB lub trochę mniej niż pierwotny. Nadpisujesz w ten sposób część danych, reszta pozostaje. Widziałem już wiele implementacji UEFI i niektóre potrafią się zbuntować brakiem możliwości bootowania z tak przygotowanego pendrive. Wipefs usuwa strukturę partycji (domyślnie nie), wszystkie flagi (magic strings) i przeładowuje tablicę niezależnie, co wcześniej było wgrywane.

MANJARO3

No więc przeszedłem na Ubuntu LTS, bo nie chcę mieć już takich niespodzianek, Manjaro ssie :rage:
Z tym, że tu z kolei nie ma Chrome, jest Chromium, tylko nie widzę gdzie się mogę w nim zalogować do google, żeby ściągnęło wszystkie zakładki i pluginy :hushed:

Pobierz paczkę deb od google i zainstaluj.

W sensie pakiet deb z Chrome ze strony google, czy do tego Chromium mam doinstalować paczkę google? Czy to się robi w synapticu?

Tak i otwórz za pomocą centrum oprogramowania ubuntu, by w synapticu to zrobić musiał byś dodać jakieś repo.

Dzięki