Mapka z aktywnymi punktami + opisy


(asziatko) #1

Witam,

Chce sobie wykonać mapke na której są naniesione punkty ( aktywne punkty ). Po kliknięćiu / najechaniu kursorem myszki pokazuje się chmurka opisem. A jak się jeszcze kliknie w ten punkt żeby było przekierowanie do innej podstrony. Wie ktoś z Was może jak wykonac taką mapkę w HTML'u?.


(Fingerboarding) #2

HTML nie wykonasz ew. java , flash moim zdaniem najlepszy. :slight_smile:

Właściwie jak ma to być mapka bez oddalania - przybliżania - przesuwania itp. tylko stała to wystarczy zrobić buttony we flashu z tłem mapki.

http://www.webdiary.pl/


(mario@) #3

Da się w HTML'u zrobić taką prostą mapkę, ale w przypadku choćby najprostszej mapy będzie to bardzo ale to bardzo żmudnym zajęciem (chyba że będą to obszary o mało poszarpanych bokach), oczywiście bez oddalania - przybliżania - przesuwania itp. bo tego w samym HTML'u to się nie da.

W HTML'u jest coś takiego jak Mapa odsyłaczy , która pozwala na tworzenie odsyłaczy o dowolnych kształtach na obrazku na podstawie podanych współrzędnych.

http://www.webinside.pl/html/tutoriale/75

Chmurki jeżeli mają być wielolinijkowe bądź zawierać grafikę to tylko da się zrobić za pomocą JavaScript'u.

Ale jak napisał wyżej stealth najlepiej zrobić ją we flash'u.


(asziatko) #4

mario@ , właśnie o takie coś mi chodzi jak podałeś w linku. O naniesienie punktu na mapke i zrobienie go aktywnego po naciśnięćiu / kliknięćiu myszką. Widze że coś będzie z tego. Gorzej z chmurkami bo to już fakt faktem trzeba w JS robić.

A jeszcze jedno pytanko mam - jak zrobić ( czy da się tak zrobić ) żeby sobie ułatwić wpisywanie i zlokalizowanie współrzędnych ( x1,y1,x2,y2 )?. Żeby nie wpisywać na chybił trafił tylko żeby widzieć te spółrzędne - może jakiś programi, albo mała apikacja wyznaczająca / pokazująca współrzedne?.


(mario@) #5

Do wyznaczania tych współrzędnych nadaje się każdy dowolny program graficzny - np. Gimp, Paint.

Wystarczy że będziesz jeździł kursorem po obrazku (wyznaczasz sobie obszary tam gdzie chcesz mieć odnośniki) i wyczytywał jego kolejne położenia, które to będą jednocześnie współrzędnymi danego odnośnika.

Co do chmurek w JavaScript to można znaleźć gotowe skrypty na necie. Tutaj masz dwa przykłady (szczególnie pierwszy jest ciekawy):

http://web-graphics.com/mtarchive/001717.php

http://www.bosrup.com/web/overlib/


(Marek Ciarkowski) #6

Zamęczysz się robiąc to za pomocą html czy javy. Jak masz już sam obrazek mapki to we flashu jest to do zrobienia w 5 minut


(Kpc21) #7

W Paincie na przykład współrzędne pojawiają się na pasku stanu.


(Fingerboarding) #8

Po co komplikować sobie życie i zaprzęgać do tego zbędny kod ? Tworzysz plik swf z tłem mapki i dodajesz punkty które przerabiasz F8 na buttony a na over wklejasz chmurkę , w AS dajesz odnośnik i finito. Bez zbędnych ceregieli , współrzędnych itp.

Add

Zrobiłem przykład w .swf , dokładnie zajęło mi to 5 min. :slight_smile: ( Flash jest prosty i przyjemny ).

http://www.stealth.xip.pl/przyklad/

Jeśli bardzo Ci zależy to mogę skleić taką mapkę z rys. i punktów które dostarczysz na forum.


(Airborn) #9

Dlatego, że ten "zbędny kod" jest znacznie lżejszy od flasha?


(Fingerboarding) #10

Walka z wiatrakami , jeśli strona nie będzie miała zawrotnej oglądalności nie wpłynie to znacząco na wykorzystanie hostingu. + Moim zdaniem flash jest bardziej akceptowalny , łatwiejszy w odbiorze i na 100% będzie poprawie działał kiedy tylko jest zainstalowany flashplayer. = Mniej roboty :slight_smile:


(Marek Ciarkowski) #11

Oj kolego nie wiesz jak bardzo się mylisz. Flash ma możliwości na poziomie c++ a do tego obsługuje grafikę wektorową. Spróbuj sobie zrobić animowaną, wektorową mapkę w javie to się załamiesz i w efekcie końcowym będziesz zmuszony skalować bitmapę a to dodatkowe kb


(Fingerboarding) #12

Sam Flash raczej nie ale ActionScript , chodź też nie jestem do końca tego przekonany. :?


(Airborn) #13

Primo, wciąż nie rozróżniasz javy od java scriptu. Secundo, mówimy o prostej mapie, więc porównujemy przykładowo 10 linii tekstu do pliku swf, dodajmy do tego konieczność używania playera i wciąż nie bardzo widzę, gdzie tutaj jest przewaga wydajnościowa flasha (przy jakichś większych projektach, sytuacja jest oczywiście odwrotna).


(Marek Ciarkowski) #14

hehe fakt :slight_smile: Dla mnie przewaga jest oczywista - jeżeli cokolwiek jest animowane to tylko flash a jeżeli statyczne to oczywiście niema sensu go używać.


(asziatko) #15

Zgadza się, mowa tu jest o prostej mapce gdzie jest naniesione może do 10 punktów aktywnych, z opisami w chmurkach. To wszystko. Nie ma żadnych zbiżeń czy oddaleń, nie ma jakiś tam wymyślnych innych skryptów. Poprostu jest sobie mapka z aktywnymi zaznaczonymi punktami na niej i to wszystko. HTML aż się prośi by tu był. Jak by było we Flashu owszem było by estetyczniej i ładniej.