Masa dziwnych plików i wolne działanie komputera

Witam,

Jestem akurat u takiego jednego znajomego i on ma komputer, tak jak ja :smiley:

Ale zauważyłem, że on bardzo “wolno” działa, a dyski uruchamiają się w osobnych oknach. Zaniepokojony próbowałem wyłączyć ukrywanie plików i folderów i tutaj pierwszy objaw - NIE DAŁO SIĘ TEGO WYŁĄCZYĆ! Brak działania funkcji. Odpaliłem WinRara i pojawiła się masa dziwnych plików sm.exe, f.cmd, f.bat, jakieś tam cyfry i różne tam nijakie rzeczy. NOD32 nic nie wykrywa, mimo, że jest aktywny. W tych plikach nic nie wykrywa. Są dziwne pliki systemowe, a na każdym dysku jest plik autorun.inf i pliki info.exe w folderach Recycled / Recycler.

Podejrzewam wirusa z pendrive’a.

Prosiłbym o jak najszybszą pomoc. Oczywiście problem dotyczy komputera znajomego.

Na początek pytanie: Z jakich programów mam logi zapodać? GMER? OTL? A może ComboFix? Proszę o odpowiedź :slight_smile:

Logi albo z ComboFix albo z OTL

ComboFix widzi znacznie więcej obiektów różnych infekcji, niż OTL, ale za to jego używanie jest trochę ryzykowne.

Wybór pozostawiam Tobie.

jessi

Wybrałem ComboFix’a i trochę tych wirusów było i usunęło…z komputerem nic się nie stało.

Zapodaję log z tego programiku: http://wklej.org/id/192297/

ComboFix usunął wszystko - nic więcej do usuwania nie ma.

Usuń ręcznie folder C:** Qoobox**.

Usuń kopie szkodników z folderu “System Volume Information” poprzez chwilowe wyłączenie “Przywracania Systemu”:

jessi

Wszystko zostało zrobione, a komputer działa normalnie! Bardzo dziękuję za pomoc :slight_smile:

Być może OT, ale dopiszę coś na koniec.

Z tym się nie zgodzę. OTL posiada zestaw komend znacznie rozszerzających jego funkcjonalność, a nawet w standardowym skanie widzi więcej rzeczy od ComboFix’a. Do tego dodać GMER + SRENG + RegLooks i w bezinwazyjny sposób można stworzyć wyciąg dużo więcej mówiący niż log z ComboFix.

Jak można pozostawiać wybór osobie która nie potrafi samodzielnie posługiwać się danym narzędziem i prosi o pomoc na forum.

Ostatnio ze względów bezpieczeństwa w ComboFix dodano moduł pozwalający na ty by ComboFix ignorował pewne, określone w skrypcie, pliki, które sam usuwa z automatu, co z kolei świadczy o tym, że nie jest to narzędzie nieomylne, ale nieobliczalne.

Też pewnie OT, ale…

Z moich obserwac ji na różnych forach jasno wynika, że OTL w porównaniu do ComboFixa wypada bardzo blado. Naprawdę nie widzi wielu rzeczy, które widzi ComboFix.

Np.

nie widzi CONFICKERA w całości, co najwyżej jego plik, bez usługi

nie widzi Rootkita MBR

nie widzi większości plików infekcji “pendrivowej”

itd.

Bez trudu można znalźć w necie takie przykłady, gdy OTL tych rzeczy nie widział, a dopiero ComboFix je pokazywał.

Na tym Forum też było kilka takich przypadków.

Najświeższy był wczoraj

http://forum.dobreprogramy.pl/strasznie-zamulony-komp-t361267.html, ale pamiętam jeszcze kilka innych.

Zgadzam się, że ComboFix jest niebezpieczny, ale nie zgadzam się, że OTL jest dobry, czy lepszy od ComboFixa.

OTL to tylko namiastka ComboFixa.

jessi

Ten temat powoli przeistacza się w dyskusję: Które narzędzie tworzące logi i usuwające infekcje ma najmniej wad. :stuck_out_tongue:

OTL ostatnio złapał buga, który powoduje niewyświetlanie nazw usług.

Zauważyłem to u siebie i w dwóch tematach - post2348570.html#p2348570 i post2348623.html#p2348623

W obydwu przypadkach przy przestawieniu opcji Processes OTL w logu nie wyświetlał nazw usług i sterowników, a plik C:\WINDOWS\system32\svchost.exe nie miał żadnych info o dacie stworzenia i modyfikacji:

Kiedyś Combofix w logu tworzył listę wpisów w kluczu MountPoints2, co znacznie ułatwiało wykrywanie syfu.

Co się teraz stało z tą przydatną informacją ??

OTL-a wyróżnia pewna elastyczność w doborze tego, co ma być produkowane w logach. Można skanować tylko listę uruchomionych procesów, jak i “tylko” wszystkie pliki stworzone od początku.

Niestety OTL nie widzi wszystkich infekcji rootkitowych i ukrytych, więc trzeba używać osobnych narzędzi.

Nie kojarzę za bardzo, która to była komenda, ale jeśli już Combofix coś usunie, lecz system dalej chodzi, to wystarczy użyć DeQuarantine::

Ten konkretny przypadek jest chyba powiązany z tym bugiem, o którym piszę wcześniej.

OTL służy do listowania i usuwania drobnych infekcji i do ComboFix’a się nie umywa (zwłaszcza, że ten może już w całości usunąć rootkita mbr). Ale o to, że skoro sUBs sam zastrzega by nie stosować tego narzędzia (podkreślając przy tym, że nie jest ono bezpieczne, a system może się już nie podnieść) na starcie ale aby dawać logi z np OTL by się zorientować w sytuacji, to znaczy, że coś jest na rzeczy. A kto bardziej zna program jak nie jego twórca.

Obecnie ta gałąź jest automatycznie opróżniana przez ComboFix bez odnotowania tego w logu. Co faktycznie jest trochę nie na rękę.

Ignore , dostępna od kilku dni.

To, że unikam stosowania ComboFix’a wzięło się z tego, że nieraz już powodował problemy. Kilka razy system nie wstawał, pozostawił po sobie niedobitki w postaci kluczy rejestru uruchamiających jego moduły (co znacznie spowalniało system), kasował pliki które z infekcją nie mają nic wspólnego. Do tego sporo userów dostaje odpowiedź typu “log czysty”. Sam nie chciałbym usłyszeć, że ucięto mi nogę, a potem, że to pomyłka lekarska.

Przykład z logu maksio1

Sam u siebie nie zastosowałbym ComboFix’a gdyby sytuacja nie była poważna. Podobnie postępuję z osobami które piszą na forum. To, że na moim komputerze ComboFix działa nie wywołując żadnych środków ubocznych nie oznacza, że na wszystkich komputerach tak jest.