Master boot record - kasuje się co jakiś czas

Hej. Mam problem z komputerem znajomych. Otóż raz na jakiś czas pada im MBR. Z początku myślałem, że to wina windowsa (vista home premium - taki który ma już wszystkie sterowniki w sobie do danego sprzętu - Z Vobisa komp kupiony), więc format i od nowa system (dysk pod sata) jednak po kilku miesiącach znowu to samo. Więc zainstalowałem swoją vistę też home premium i sterowniki ściągnąłem z sieci. Za jakiś czas znowu się posypało. Kupiłem dysk pod ATA zainstalowałem system - tak, znowu się posypało. Teraz nawet po przywróceniu MBR system się nie ładuje - w tej chwili nie pamiętam komunikatu. Ram testowałem memtestem, dysk pod sata mhdd sprawdzałem, w hdTune tez nic złego nie pokazał. Raz było tak, że po instalacji aktualizacji z Windows Update mbr się posypał - być może był to tylko zbieg okoliczności - ale dla spokoju wyłączyłem aktualizacje automatyczne, jednak po jakimś czasie mbr znowu padł. Dzisiaj podczas próbny załadowania windows vista z płyty pojawił się błąd, coś w stylu I/O error a płytka nie jest porysowana i z napędem CD nie było wcześniej problemów. Więc wychodzi na to, że płyta główna do wymiany? Mam kontroler SATA mogę do włożyć, ale boje się, że znowu po jakimś czasie padnie ten mbr. Chciałbym już naprawić ten komputer i mieć z nim spokój :slight_smile:

Pł Główna: Gigabyte ga-g33m-s2

grafika GeForce 8800gt

dysk pod sata hitachi 500gb

mam nadzieję, że teraz temat jest bardziej konkretny :slight_smile:

  • sprawdz napiecia na zasilaczu, co to za model?

  • ten nowy dysk mial to samo zasilanie co stary (tzn ten sam kabel)?

  • jak maja stacje dyskietek to czy zsilanie do niej jest na tym samym kablu co dysk…

  • jak wszytsko bedzie ok z zasilaczem i kablami to pewnie plyta do wymiany

narvik86 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Zasilacz to enlight gps-350cb-102, 340W. Rzeczywiście było pod ten sam kabel podłączone - jedna końcówka od sata(taka przejściówka) a druga na tym samym kablu pod ata. Stacji dyskietek nie ma w tym komputerze, nawet nie widzę tam kabla zasilającego z taką końcówką. Dzięki za wskazówki. Jutro wieczorem postaram się wstawić drugi zasilacz - choć nie wiem jak sprawdzę czy wszystko ok. Właśnie dlatego, że ta usterka pojawia się po jakimś czasie :\ No i pomierzę napięcia na tym obecnym przed wymianą.

Dodane 23.11.2009 (Pn) 15:16

Zmieniłem zasilacz oraz płytę główna. Tak więc problem nie jest rozwiązany tylko pominięty :slight_smile: Napięć nie mierzyłem, a zasilacz wstawiłem 400W Fell więc żadna rewelacja.

Dzięki boger za porady.