Maszyna do wirtualizacji

Witam serdecznie

Obecnie posiadam DELL T610 2 x 6C Intel Xeon X5675 32 GB RAM 2x600GB SAS 15k PERC H700. Był mi głównie potrzebny do odwzorowania infrastruktury vSphere. Dodatkowo miałem na nim VM z GNS3 VM na potrzeby nauki do Cisco.

Na chwilę obecną nie mam dalszej potrzeby utrzymywania laba do vSphere i chciałbym skonfigurować wydajną stację roboczą z naciskiem na wirtualizację - VMWare Workstation Pro pod Windows 10. Głównie pozostaje kwestia budowania topologii w GNS3, który byłby odpalony na lokalnym hoście. DELL również nie należy do najcichszych :stuck_out_tongue:

Problem polega na tym, że nie bardzo wiem jaki procesor z rodziny Intel Core byłby optymalny. Czy ktoś mógłby nakierować mnie na co zwrócić uwagę, ewentualnie zasugerować jakiś konkretny procesor? Może warto zainteresować się AMD? Płytę będę oczywiście dobierał pod kątem procesora. Pamięć RAM na początek 32 GB DDR4. Kartę graficzną przerzucę ze starej stacji. Dyski 2 x SSD 500 GB + 2 TB HDD.

Mam nadzieję, że trafiłem z tematem do właściwego działu. Sugerowałem się specyfiką i zastosowaniem stacji pod kątem wirtualizacji.

Pozdrawiam

W jakim koszcie zamierzasz się zmieścić i prócz tego co opisałeś to na ilu maszynach wirtualnych pracuje maszyna?

Myślałem o kwocie 3-3,5 tys. na procesor, płytę główną i pamięć RAM. Głównie GNS3 + 4-6 VM (WS SERVER, LINUX)

No to tak:
cpu:
Xeon E5-269X v2 (x = najlepiej 7) - do wyrwania za 1k - 12 rdzeni/24 wątki
mobo:


http://www.braemac.co.uk/pdf/fujitsu/DS_D3128-B.pdf
ram:
DDR3 ECC 1600MHz, nie wiem czy nowe czy używane.

Fajna konfiguracja. Jeżeli zdecyduje się na płytę D3128-B + Intel Xeon E5-2697 v2 rozumiem, że nie będzie problemu z włożeniem pamięci RAM DRR3 1333 Mhz bez ECC (obecnie posiadam 4 x 8 GB, które w zupełności mi wystarcza). Czy zastosowanie tego typu pamięci przełoży się na wydajność procesora – mam na myśli wirtualizację.

Obecnie dysponuje zasilaczem be quiet! System Power 9 500W. Czy będzie wystarczający dla w/w procesora (TDP 130W) i karty graficznej MSI GTX 560 Ti 1 GB?

Chciałbym wszystko upakować w obudowę SilentiumPC Gladius M35. Zastanawiam się również nad chłodzeniem procesora. Czy CPU SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2 będzie kompatybilne i wystarczające? Jeżeli nie, to czy moglibyście coś zarekomendować.

Głownie założenie to wykorzystanie stacji roboczej do wirtualizacji.

Rozważam jeszcze konfigurację:

Asus Z10PA-D8

~~ 1550 zł

Płyta obsługuje procesory Intel Xeon z seri E5-2600 v3

Procesor Intel® Xeon® E5-2630v2 20 MB Cache 6 Cores 12 Threads

~~ 1600 zł (2 sztuki)

Tylko w tym przypadku musiałbym dokupić RAM DDR4 1866 Mhz.

~~ 4 x * 8 GB ok 1000 zł

Jednak widzę, że taniej/korzystniej wyjdzie mi konfiguracją, którą Ty zaproponowałeś. Nie będę musiał wymieniać kości RAM o ile procesor wspiera kości bez ECC ale z tego co się orientuje tutaj nie powinno być z tym problemu.

OK, dobrze, że na to zerknąłem bo płyta oficjalnie wspiera tylko do 8 rdzeniowych, pewnie te v1. Trzeba poszukać coś innego.

Pewnie coś z tego trzeba poszukać:
https://pcpartpicker.com/products/motherboard/?compatible_with=prTmP6

Czy mogę Ciebie poprosić o pomoc w dobraniu 2 procesorową konfiguracji pod płytę Asus Z10PA-D8

Myślę, że będzie to dobra platforma do rozbudowy na przyszłość. Na chwilę obecną może 2 x Intel Xeon E5-2630v3 6/12 20 MB (TDP 85W). Ewentualnie 2 x E5-2620v3 ma mniejszy Cache 15MB ale przy moich zastosowaniach nie powinienem tego znacznie odczuwać - mogę się mylić :slight_smile: Pozostaje kwestia zasilacza. Nie wiem, czy przy tej konfiguracji + wymienione wcześniej przeze mnie GPU + 32 GB RAM DDR4.

Odnośnie pamięci nie bardzo wiem jaką konfigurację wybrać. No i druga sprawa odstrasza cena :stuck_out_tongue:

W sumie mogę Asrock EP2C602-4L/D16 mieć za ~1 600 zł + 2 x E5-2630v3 ~ 2000 zł

Pozostaje tylko kwestia konieczności wymiany zasilacza, który to dźwignie zakładając powyższą konfigurację + GUI + 32/64 GB RAM DDR3 1333

Pod E5-2600v2 znalazłem jeszcze płytę: MBD-X9DRL-IF-O

Osobiście wybrałbym ASRock, widziałem coś ciekawego na ebay (nowe lub odnowione) za 300 zielonych , ale do wieczora nie będę mieć czasu szukać .
Co do zasilacza to pasuje zmienić na coś przynajmniej z certyfikatem Bronze i zrobić od razu zapas na przyszłość czyli z 700W najlepiej, żeby po prostu przeżył swoje, a nie wymieniać przy kolejnym ulepszeniu. Co do CPU, to z mojego rozumowania nie liczy się zbytnio dla Ciebie cache tylko liczba rdzeni oraz w pewnym stopniu częstotliwość.

Zgadza się. Co do zasilacza faktycznie lepiej zastosować coś przyszłościowego. Prawdopodobnie skuszę się na konfigurację:

Płyta główna Supermicro X9DRL-IF + 2 x Intel Xeon E5-2670 20MB 8c/16t 2.6-3.3 Ghz (TDP 115W)

Mogę też zastosować: Intel Xeon E5-2670v2 10c/20t 25MB Cache

Choćby ze względu na TDP rozważę zakup mocniejszego zasilacza :stuck_out_tongue: No i pozostaje już tylko kwestia pamięci RAM. Dysponuje łącznie 32 GB DDR3 1333 Mhz ze starej maszyny ale są to zwykłe kości DIMM. Pozostaje pytanie czy na początek będę mógł włożyć je do tej płyty czy będę od razu skazany na zakup kości RDIMM ?

Co do obudowy patrząc na specyfikację płyty nie powinno być problemu z umieszczeniem jej w tym co mam obecnie ( SilentiumPC Gladius M35) ? Pozostaje też kwestia chłodzenia, czy możesz coś zasugerować?

Pozdrawiam :slight_smile:

Z tego co rozumiem to:

Twój RAM będzie pasował.
Do obudowy będzie pasować.

Zasilacz sugeruję:


Chłodzenie sugeruję Fera 3 (wg mnie wystarczy spokojnie) , ale jak chcesz mocniejsze też patrząc przyszłościowo to fortis 3.

Czy masz zamontowane dodatkowe wentylatory w obudowie?

Jak już coś kupisz, to wrzuć nam z ciekawości ile wyciągniesz w benchmarku cpu :wink: Będzie wiadomo co polecać tym chcącym mieć 200 klatek w 4k:-)

Jeszcze raz dzięki za pomoc. Przemyślę konfigurację na spokojnie i w prawdopodobnie w styczniu po powrocie z delegacji będę składał maszynę. Nie ma problemu po złożeniu przetestuje całą konfigurację i podzielę się z Wami wynikami.

W obudowie mam standardowe wyposażenie dwa wentylatory (przód, tył). Widziałem, że mam możliwość zamontowania dodadtkowych dwóch u góry i jednego z przodu.

Odnośnie chłodzenia rozwazałem jeszcze dedykowane pod xeon chłodzenie Noctua NH-U12DX i4 - podobno w miarę ciche przy dobrym współczynniku odprowadzania ciepła.

Nie pakuj się w zbędne koszty z Noctua, niepotrzebujesz takiego.
Lepiej dokup te 2 wentylatory do obudowy jakieś naprawdę dobre o przepływie powietrza około 100 CFM.