Maszyna wirtualna do Windows 98

Czy virtualbox będzie najlepszą maszyna do Windows 98 i retro gier?

VirtualBox nie ma pełnej emulacji Sound Blastera 16 (brak MIDI) - lepszy będzie DOSBox albo DOSBox-X.

Zgadza się, ewentualnie VMware Player albo PCem. Czasami na https://archive.org można znaleźć już gotowe skonfigurowane paczki do pobrania (Dosbox + Win98 itp)

Windows 98 in DosBox-X : Free Download, Borrow, and Streaming : Internet Archive

Instaluję z WinBox 98 SE a ten drugi plik?

Musisz podążać za podręcznikiem First Steps to Install Windows in DOSBox, z tym że tu polecany jest Dosbox X a nie jak w podręczniku, DOSBox Daum. W drugim pliku pewnie są wszystkie niezbędne sterowniki i jakiś dodatkowy soft. No trochę będziesz miał zabawy, żeby to wszystko złożyć w całość.

Np na stronie DosboX jest jeszcze inny podręcznik Installing Microsoft Windows 98 in DOSBox-X , może lepiej z niego korzystać. Próbuj.

Ok, dzięki. Finalnie będzie można uruchomić dosboxa w trybie pełnoekranowym i na współczesnym laptopie normalnie działać na W98, instalować programy, mieć dostęp do np jakiego udostępnionego folderu na W11?

Tak pełen ekran da się włączyć. Większość programów powinna działać, ale na pewno trafią się takie, które się nie dadzą uruchomić albo nawet zawieszą całego DOSBox’a np przy intensywnym korzystaniu z grafiki jeszcze z emulacją 3dfx’a.

Pewnie działanie gwarantuje tylko sprzęt z danej epoki. Emulacja to zawsze ruletka i może się okazać, że czegoś pod DOSBox’em zwyczajnie nie uruchomisz, ale da się to uruchomić pod VMWare Player albo pod PCem, choć ten wymaga mocnego sprzętu.

Jak coś to na archive.org znajdziesz gotowy Win 98 pod PCem - szukaj „Win 98 SE for PCem”. Polecam spróbować, bo nic nie trzeba konfigurować. Wystarczy rozpakować i uruchomić.

W DOSBox możesz udostępnić dowolny folder z Windowsa MOUNT - DOSBoxWiki

Tak, uruchomiłem to
Windows 98 in DosBox-X : Free Download, Borrow, and Streaming : Internet Archive

Teraz staram się jeszcze rozgryźć kilka spraw:

  1. Dobrze rozumiem, że w tej konfiguracji po pobraniu WinBox 98 SE mam folder „drivez” gdzie wrzucam pliki z poziomu W11, które to mają być widoczne w emulowanym W98? Problem w tym, że nie mogę ich znaleźć, nie ma żadnego napędu/dysku/folderu gdzie widziałbym pliki z folderu „drivez”.

  2. Liczyłem na „żwawsze” działanie systemu, szczególnie dosyć wolno przechodzi się pomiędzy folderami. Windows XP na VirtualBoxie działa prawie jak zainstalowany na mocnej konfiguracji.

  3. Czy grafika Trio64(86C764) 4MB to max co można emulować? Wystarczy do gierek z epoki?(pewnie do ok 2000r)