Mata w informatyce...po co?

Ostatnio kolega się mnie pytał po co jest matematyka w informatyce, czy ktoś mógłby mi jasno wytłumaczyć :stuck_out_tongue:

bo komputer działa na zasadzie obliczeń matematycznych

to wiem… chciałbym się dowiedzieć tak dokładniej…

aha i jeszcze… na maturze muszę zdać mate-angielski i polski… muszę zdawać jakiś dodatkowy czy nie?

Matematyka jest wszędzie :stuck_out_tongue:

tu masz lekturę http://pl.wikipedia.org/wiki/Informatyka

Jak chcesz konkretnie zagłębie się na ten temat proponuje udać się na studia w tym kierunku :stuck_out_tongue:

Co do matury to się chłopie obudziłeś :stuck_out_tongue: ale tak to Ci wystarczy.

ale jakbym zdawał np te 3 przedmioty + informatyka i nie zdałbym informatyki to maturę i tak dostanę?

ja informatykę wybierzesz na dodatkowy to tak

obejrzyj serial wzor na polsacie to sie dowiesz że matematyka jest wszedzie,na kierunku informatycznym programowanie to jest sama matma

Zdawanie informatyki to według mnie idiotyzm. Przeglądałeś arkusze? Zadanie delikatnie mówiąc, popierniczone, tak naprawdę uczelnie biorą pod uwagę matematykę (tylko rozszerzoną, jeśli chcesz się dostać), więc nie ma co się zastanawiać nad egzaminem z informatyki :wink:

Ja studiuję informatykę i szczerze mówiąc nie wiem po co tu tyle matematyki.

Te wszystkie pochodne, całki, równania różniczkowe i prawdopodobieństwo. Przecież informatyk nie będzie z tego korzystał :?

No ale niestety jeśli chce się mieć tytuł inżyniera, to trzeba to wszystko wiedzieć.

Dlaczego Twoim zdaniem informatyk nie będzie z czegoś takiego korzystał? Przecież to podstawa jakichkolwiek zaawansowanych algorytmów, chyba, że ograniczasz informatyka do jakiegoś typowego sieciowca.

Jestem po studiach informatycznych (Informatyka Stosowana). O ile do dziś nie wiem po co informatykowi teoria Eisteina, to już algebra liniowa i analiza matematyczna przewijała się przez całe studia - sterowanie, badania operacyjne, przetwarzanie sygnałów, itd, itp.

Nie wiem jak sytuacja wygląda na specjalności “inżynieria oprogramowania”, ale podejrzewam, że analiza matematyczna i algebra liniowa są wszędzie.

Przecież komputer to taki wypasiony kalkulator dla mnie to czarna magia jak działa komputer ale wiem że jest to maszyna obliczająca ? a matematyka to podstawa informatyki i wszędzie jest potrzebna

Powiem tak, po studiach zaocznych na wydziale informatyki (tylko I rok, ponieważ praca kolidowała mi często z zajęciami), śmiem twierdzić, że matematyka dla inżyniera informatyka to bardzo, ale to bardzo przydatna dziedzina.

Czy powstałoby całe to szyfrowanie, dekodowanie, scalanie, archiwizowanie bez matematyki?

Odpowiedź brzmi: Nie!