Mate problem z menu

(askier1) #1

Witam mam problem z menu programów ,wcale  nie reaguje, nie rozwija się, nie otwiera. Jak je zrestartować naprawić. Zaznaczyłem na zdjęciu o które menu mi chodzi, pozostałe czyli places , system działają.

7700549868_edd98c0e42_b.thumb.jpg.dcb434

(Amaterasu) #2

Applications nie działa? Mógłbyś podać nazwę dystrybucji? Zainstaluj ponownie mate-menus.

(askier1) #3

Fedora 23 bardzo stabilny os i MATE 1.12.1, ale niestety obserwuje tendencje spadkową Mate , pojawiają się bugi, niedociągnięcia ,gnoma z uniti niezbyt trawie.

Co do tematu zrobiłem jak kazałeś reinstall mate-menus, niestety nie pomogło.

Problem rozwiązałem, błąd niedziałającego menu powodował uszkodzony plik konfiguracji menu w katalogu /home/user/.config/menus , po prostu go skasowałem, stracę tylko konfigurację ale menu działa. Przyczyny konfigurator menu uszkodził pliki konfiguracji.

(dragon321) #4

Domyślnym środowiskiem Fedory jest Gnome 3, wszystkie inne to remiksy zdaje się. Fedora jest najstabilniejsza na GNOME właśnie. Używałem Mate przez chwilę na Arch Linux i nie zauważyłem żadnych problemów. W przeciwieństwie do nieco zbugowanego KDE, to Mate działało sprawnie i nie zauważyłem bugów.

(askier1) #5

Nie zauważałem do tej pory żadnych błędów, problemów z MATE , raczej było odwrotnie od 17 podstawowe środowisko. Niestety MATE zbyt mocno się rozbudowuje robi się obszerne przeładowane, zaczyna się stawać KDE lub GNOME 3, niestety . A ja nie lobię kiedy w laptopie zaczyna wiatrak od chłodzenia wchodzić na 2 bieg, nie wspomnę o 3 biegu. Wymiana pasty termo, czyszczenie nic nie dają, jak procek, grafika muszą obliczać więcej przez to się grzać. Jest na to wyjście kupno nowego zamiast 2 rdzeni 4 albo i 6 , nowa generacje ha gdzie tam nowa ta sam lokomotywa parowa jak 10 lat temu tylko nowy lakier więcej tranzystorów, pobór energii i jej marnowanie takie samo. Spróbuje odchudzić MATE jeśli się da jeśli nie , to albo się pogodzę albo Fluxbox lub coś w tym stylu.

(flecht) #6

Przecież MATE to GNOME 2 na kroplówce, a ten nigdy nie należał do lekkich środowisk. Jeżeli coś ci żre zasoby, to spróbuj to namierzyć i ew. wyłączyć.

(dragon321) #7

Jak było odwrotnie? Chyba, że w przeszłości, środowiskiem Fedory było GNOME2, a to nie jest to samo co i MATE. Zresztą co mnie wersja 17, mówię jak jest teraz. Domyślnym środowiskiem dla Fedory jest GNOME3 i nie ma innych, reszta to tylko remiksy. Nie przypominam sobie, aby distra z Red Hat’a miały inne domyślne środowiska niż Gnome.

(askier1) #8

Mate lekkim być niemała ale ,też przeładowanym, powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Zły kurs obrał bo idzie w stronę GNOMA 3, a nie swoją drogą.

(Juche) #9

Pisz po polsku, bo na trzeźwo nie idzie zrozumieć, o co tu chodzi… A jak masz słabszy/starszy PC, to faktycznie, lepiej przesiądź się na Fluxbox, albo Openbox. Bo MATE wcale lekkie nie jest.

(icywind) #10

Mate od początku nie ma “swojej drogi” bo jest reanimacją innego projektu. Co jest “chodzeniem w stronę Gnome”? To, że przepisują środowisko na GTK3 zamiast tkwić w średniowieczu? Ja przez “drogę Gnome 3” rozumiem odejście od standardowych paneli, upraszczanie programów i dostosowanie do dotyku, czegoś takiego w Mate nie zauważyłem. Co rozumiesz przez przeładowanie?

(dragon321) #11

Mate nie idzie żadną drogą, bo to tylko dopracowywane i kontynuowane GNOME2. Jedyną rewolucją w tym środowisku będzie przepisanie na GTK3. Dostaniemy to samo, ale na nowych bibliotekach. A to, że jest ciężkie, to inna sprawa. GNOME2 do najlżejszych też nie należał to raz, a po drugie, to wcale nie jest takie ciężkie. Jak komputer ci nie wyrabia przy MATE, to może pora pomyśleć o jakimś upgrade sprzętu?