[MATLAB] jak dodać potęgę w opisie wykresu

cześć,

szukam sposobu, żeby dodać zapis potęgi w opisach osi, tytule wykresu itd…

Czy ktoś z drogich Użytkowników forum spotkał się z podobnym problem i wpadł na jakieś proste rozwiązanie?

przechwytywanievv.th.jpg

pozdrawiam

Nie do końca rozumiem to co napisałeś.

W tytule wykresu lub w obiektach opisu osi (poza polem wykresu) jest prosto, wystarczy skorzystać z wbudowanego intepretera latexa.

Czyli np.

title('Tu bedzie w tytule potega i wykladnik: 10^{10}');

tak samo będzie dla opisu osi x i y, korzystasz z fukcji xlabel(.) oraz ylabel(.). W opisach wartości odciętych/rzędnych osi (czyli zapewne chodzi ci o te miejsca gdzie masz strzałki na osiach) to raczej nie jest możliwe bo ten opis nie jest obiektem tekstowym jak np. tytuł. Możesz tylko wstawić w miejsce dowolnej wartości opisu osi dowolny tekst, np. tak, ale nie uzyskasz efektu “potęgi”, jak w poprzednim przykładzie:

plot(1:10,1:10)

set(gca,'XTick',[2 5 9]);

set(gca,'XTickLabel',{'1e5','1e6','1e7'});

EDIT:

Oczywiście możesz przejść do skali logarytmicznej i pomanewrować trochę osiami, ale przy typie wykresu jaki widzę będzie to dość trudne.

Co do tytułów wykresów i osi to rzeczywiście jest prosto. Wartości na osiach też można tak spreparować. Widziałem coś takiego, ale nie zdążyłem zapamiętać całego “clue” kodu. Nie było to jakieś wybitnie długie rozwiązanie. Można tam było wrzucać wszystko (stopnie i minuty miary kątowej, małe znaczki TM albo ©, jakieś literki, cyfry itp).

W każdym razie dzięki. :]

Od biedy jak się nie znajdzie, to będzie można na siłę wstawiać adnotacje tekstowe i umieszczać je odpowiednio poza wykresem. Sporo roboty, której chcę uniknąć znajdując prostszy sposób.

pozdrawiam

No właśnie, sporo roboty, choć jest to jakieś rozwiązania…

A co na to Matlab File Exchange?

Hmm… ale wydaje mi się, że to musi być zrobione przez adnotacje tekstowe. To, jak zauważyłeś, jest do zrobienia, ale jest męczące… Nie widzę natomiast innego sposobu, bo osie nie mają uchwytu tak jak obiekty axes, text etc., Więc manipulowanie nimi jest ograniczone…