Matryca bezmontażowa

Cześć, zastanawiam się nad wymianą matrycy na lepszą, wpadł mi w oko model NV156FHM-N4N 30eDP (bezmontażowa) jednak zastanawiam się czy taki sposób montażu będzie bezpieczny i nie wpłynie negatywnie na naprężenia matrycy bądź na wcześniejsze problemy z flexem. Jakie macie zdanie ? W klapie matrycy są metalowe wstawki po bokach i siły otwierające rozchodzącą się równomiernie i nie widzę żeby matryca pracowała przy zamykaniu i otwieraniu… ale zawsze pozostaje rozsądek. Czy ktoś stosował i może wyrazić swoją opinie ?

Ja, czy sprawdziłeś zgodność tej matrycy z posiadanym sprzętem? Patrząc na wielkośćchodzi o jakieś 13 calowy złom typu netbooka, do którego chcesz wydać 500 zł za matrycę, bo liczysz na genialny wzrost jakości przy HD na FHD. Moja opinia: przekombinowujesz, nie modernizuj na siłę dziada, a odłóż na nowszy. :wink:

Nie do końca rozumiem jak to ma działać, ale jeżeli masz na myśli że nie ma możliwości zainstalowania wsporników na których matrycę montuje się do obudowy, to oczywiście nie będzie się to nadawało do użytku.

Matryca musi być trwale zamocowana w innym razie ryzykujesz uszkodzenie jej lub kabelka eDP.

Nie przejmuj się czy będzie pasować czy nie bo nie o to pytam. Proszę o wypowiedzi tylko osoby które wiedzą coś z doświadczenia.

Jedyne co mogę powiedzieć to wymiary tej matrycy ale pewnie znasz.
Tutaj masz do niej informacje.
https://www.panelook.com/NV156FHM-N4N__15.6__overview_41242.html

W przypadku Twojego laptopa raczej nie martwiłbym się pracą taśmy, bo zawias masz centralny. Większy wpływ miałoby to w sytuacji nierównomiernego rozłożenia siły podczas otwierania (na przykład taśma w jednym z dwóch zawiasów). Co do samej matrycy, to cóż - czterech liter i tak nie urywa.

Jeśli konstrukcja laptopa przewiduje, że taka jest matryca, i oryginalna niema zaczepów, to można taką montować, jeśli fabrycznie jest z zaczepami, to nie polecam, bo spora szansa, że naprężenia uszkodzą np. styki wewnątrz matrycy i zaczną się pojawiać kreski albo inne zniekształcenia.

Kolejna sprawa, to do jakiego sprzętu będzie matryca, bo laptopy z matrycami np. 1360x768 czy 1600x900 nie muszą współpracować z matrycami FullHD. Często jest tylko podświetlenie, albo jakieś szare kwadraty, albo w ogóle nic. Sporo zależy od zastosowanej taśmy. Jeśli dany model był produkowany z matrycą w takiej samej rozdzielczości, to jest szansa na wymianę, po prostu zmienia się taśmę.

Należy jednak sprawdzić czy taśma w innym modelu ma np. taką samą kamerkę, o ile przewód kamery jest zintegrowany z taśmą.

Jeszcze jeden problem jaki czasami występuje, to fakt, że niektóre modele laptopów (głównie Dell takie robi, ale nie tylko), potrzebują konkretnego firmware matrycy, aby działało poprawnie podświetlenie. W przeciwnym przypadku matryca jest ciemniejsza i nie działa poprawnie regulacja jasności. Trzeba albo edytować wsad, albo wgrać inny.
Chociaż ostatnio spotyka się takie rzeczy rzadziej, a podróbki są coraz lepiej wykonane.

O takich sprawach, że jak jest 30 pinowe złącze, to takie musi być już nie wspominając.

Matryca którą sobie upatrzyłeś jest raczej taka sobie, pokrycie RGB raptem 72% NTSC, do tego mydło trochę, ale względnie jasna. Typowy panel stosowany w laptopach do grania. Matryca powstała w latach 2018-19 i były wersje z 3 rodzajami złącz.
Szczegółowe informacje dostępne na BOE NV156FHM-N4N Overview - Panelook.com sugeruję porównać wszystkie parametry ze swoją starą, jest tam też informacja o tym, jakie standardy złącza obsługuje.