Matura-poziom podstawowy a rozszerzony -czym się różnią

Witam,

mam pytanie czym się różni poziom podstawowy a rozszerzony na maturze? Próbowałem szukać info na ten temat ale mi się nie udało. Dzięki za pomoc

Zależy to z jakiego przedmiotu:) Ale najprościej to poziom roz. jest trudniejszy:P Po za tym masz wiecej czasu na jego napisanie, dotyczy szerszego zakresu wiedzy etc. W przypadku języków obcych decydując się również na mature ustną w poziomie roz. musisz wiedzieć, że tam mogą Cie pytać o wszystko np. kumpel opowiadał o elktrowni atomowej po niemiecku :slight_smile:

To prawda. Na rozszerzonej mogą być pytania z wiedzy pozaszkolnej, podręczniki do przedmiotów rozszerzonych są dwa razy grubsze, z polskiego jest wiele dodatkowych lektur, a z języków to co kolega powyżej napisał. Sam zdawałem 4 rozszerzone (i 4 podstawowe bo wtedy trzeba było i podstawowy) i 2 ustne, razem 10 matur :stuck_out_tongue:

jeśli nie wiesz, a podchodzisz do matury w tym roku, to szczerze współczuję Ci nauczycieli w szkole… najprościej będzie dowiedzieć się przeglądając w internecie najpierw przykładowy arkusz podstawowy a później rozszerzony z danego przemdiotu … albo z poprzednich lat

niekoniecznie. wiedza owszem może być pozaszkolna ale w przypadku czegoś takiego jak np. biologia lub chemia to ta wiedza to nie jest coś co musisz umieć z podręcznika akademickiego. To bardziej wygląda tak że możesz mieć opisany jakiś przebieg doświadczenia, opisaną jakąś metodę badań, wyniki doświadczenia, jakiś fragment artykułu i na podstawie tego wszystkiego masz odpowiedzieć na pytanie lub rozwiązać zadanie. Możesz mieć opisany np. jakiś operon (np. tryptofanowy który może być nie omawiany na lekcji) - ale on jest dokładnie omówiony i jakieś pytania do niego. Jak rozumiemy co czytamy to w artykule wszystko jest. Tak więc nie ma czegoś takiego że trzeba znać sam z siebie jakieś informacje ponadprogramowe.

Jeśli chodzi o j. polski to na poziomie podstawowym masz to tzw. czytanie ze zrozumieniem + praca do napisania z lektury, którą przerabiało się w ciągu 3 lat.

A na poziomie rozszerzonym jest też czytanie ze rozumieniem+ wypracowanie, uwaga! Z jakiegoś tekstu literackiego, z którym nigdy nie miało się do czynienia w szkole.

Zazwyczaj jest tak, że czytanie ze zrozumieniem i wypracowanie są jakoś ze sobą powiązane.

czyli jeden łatwiejszy drugi trudniejszy?

To chyba każdy bierze podstawowy :stuck_out_tongue: po co sobie utrudniać ;]

Aha i jeszcze jedno pytanie jest jakaś strona jak się wypełnia te deklaracje na maturę?

i gdzie mogę znaleść tematy jakie są do wyboru w tym roku na j.polski z ustnego?

Jak się wypełnia deklarację? Chłopie, przecież na niej masz wszystko napisane co gdzie wpisać, to aż takie trudne? ;/

Tematy na polski ustny znajdziesz w swojej szkole, u mnie np. były w bibliotece. Tematy nie są takie same w całej Polsce, ustala je sobie szkoła.

To proste po co :smiley: Jeżeli wybierasz się na studia to pamiętaj, że procenty z matury roz. mają lepszy przelicznik na każdym kierunku przez co łatwiej się dostać(często przelicznik jest nawet 2razy w stosunku do podstawy co oznacza, że zdobywając 51% z poziomu roz. masz wiecej punktów na kierunku niż osoba która z pod. ma 100%).

Poszukaj w google :slight_smile:

Temat możesz nawet zgłosić sam może Ci go uznają. Po za tym tematy wybierają/tworzą nauczyciele polskiego w Twojej szkole i to oni muszą dać Ci dostęp do tych tematów.

A nawet więcej. są kierunki na które nawet nie złożysz papierów jeśli masz podstawowy poziom z konkretnych przedmiotów i wymogiem jest rozszerzony.

Imię: tu wpisz toje imię

nazwisko: tuta twoje nazwiska :stuck_out_tongue: i tak dalej :stuck_out_tongue: