Max. prędkość na dsl'u i podział pasma

Witam,

  1. chciałbym dowiedzieć się jaka jest maksymalna przepustowość łącz dsl, które można wykupić od tp sa. Słyszałem, że jest to 15Mb/s.

  2. jeśli to prawda, to jeśli wykupi się takie łącze (15Mb/s), to czy można podłączyć tylko 15. klientów o prędkościach 1Mb/s? Od kogoś słyszałem, że np. z 1Mb/s można zrobić nie dwie, ale trzy 512Kb/s. Czy to prawda? Jeśli tak, to proszę o wytłumaczenie.

Z góry dzięki & pozdrawiam

krokodajl

  1. Tak dla klientów indywidualnych najszybsza opcja to 15 Mb/s.

  2. Podłączasz tyle komputerów klienckich ile chcesz, oczywiście, prędkość 15 Mb/s, będzie współdzielona na wszystkie podłączone komputery.

  1. 15MB maks ale to nie znaczy, że będziesz mógł tą prędkość sobie założyć. Bardzo rzadko zdarza się, że jest możliwość podpięcia DSLa z taką prędkością ponieważ nie wytrzymują kable i zazwyczaj podłączają maksymalnie 8MB.

  2. Możesz rozdzielać jak chcesz te łącze i na ile chcesz osób. Wystarczy do tego ruter, który umożliwi podział łącza dla każdego użytkownika. Ten kto Ci mówił, że z 1MB można zyskać trzy 512 jest totalnym idiotą :slight_smile: Jest to nielogiczne i niemożliwe fizycznie.

Nie do końca gdyż łączę indywidualne jest jak sama nazwa wskazuje indywidualne :!:

Poza tym łącza nie rozdziela się na osoby tylko urządzenia do nich podpięte :stuck_out_tongue: i nie zawsze są to komputery gdyż ja np mam podpiętego xboxa, tuner sat oraz komputer.

nie wież w bajki :lol:

Te bajki polegają na tym, że rzeczywiście dzieli się 1Mb na trzy części i wmawia potencjalnym nabywcom, że mają po 500 Kb. Kto tam to sprawdzi i zawsze można wytłumaczyć różnymi przyczynami niezależnymi od nas. :slight_smile: Masz wątpliwości?

PaPuX , ADSL I DSL to są dwie różne rzeczy i nie ma tu tak jak w neostradzie że łącze możesz roździelić tylko w obrębie domu :).

ok. jeśli 15Mb/s to max przepustowość dla klientów indywidualnych, to jaką max. przepustowość tp sa oferuje np. dla firm? Bo z tego co zauważyłem, mój provider wykupił sobie łącze od tp sa(mój zewnętrzny ip jest widoczny jako adres spółki tp) i zaopatruje w neta ponad 1000 osób(większość to 512 i 256) więc niemożliwe jest aby dzielił 15Mb na wszystkie te osoby…

krokodajl ale przecież nie są tylko łącza (A)DSL. Przecież są jeszcze łącza synchroniczne oparte np o światłowód. Przecież żaden provider internetowy nie buduje sieci dostępowej do internetu na łączu (A)DSL :slight_smile:

DSL nadaje się do małej sieci osiedlowej. Ja jestem w takiej i mamy okablowany blok. W sieci jest nas ok 15 osób i na DSL8000 wszystko chodzi pięknie, szybko i bezawaryjnie. Chyba, że prądu nie ma :stuck_out_tongue:

a co za problem każdemu z 3 osób ustawić max limit na 512. tylko należy pamiętać, że jest to tylko max limit a nie gwarantowany.

Zresztą większość provaiderów operuje właśnie max. limitem na nie gwarantowanym. u niektórych te parametry są zbliżone a u innych nawet bardzo się różnią :slight_smile:

No cóż DSL od ADSL ma niewielkie różnice szczególnie w symetrycznym bądź niesymetrycznym sposobem przesyłu danych, ale fakt pozostaje takie że są to takie same cyfrowe linie dostępu do szerokopasmowego internetu dla klientów indywidualnych. Oczywiście zawsze można wsiąść DSL do udostępniania ale centy wtedy są ogromne. Chociaż dla więcej ludzi lepsze są łącza Frame Relay.