Studiuję mechatronikę na Politechnice Warszawskiej i wybór specjalności jest szeroki. Ogólnie mechatronika to połączenie mechaniki precyzyjnej i elektroniki. Studia te kształcą cię w wielu różnych dziedzinach, abyś w każdej z nich miał podstawową wiedzę i miał pojęcie co i jak. Nie będziesz jednak wybitnym specjalistą w jednej, konkretnej dziedzinie. Po wyborze specjalności nauka jest ukierunkowana w którąś stronę (np metrologia lub automatyka), ale i tak będziesz miał wiedzę aby pracować gdzie indziej. O specjalnościach możesz przeczytać na stronie wydziału: http://www.mchtr.pw.edu.pl
Co można po tym robić? Dla przykładu podam kilka firm z którymi znajomi mają/mieli jakąkolwiek styczność:
-
projektant (Unilogo, Solaris, Emar)
-
kontrola jakości (Soldream)
-
automatyzacja linii produkcyjnej (Danone)
-
obsługa stacji telewizyjnej (TVP Sport)
-
projekt urządzeń badawczych (Instytut Lotnictwa)
Na koniec podam jeszcze przedmioty z jakimi maiłem styczność. Przedmioty ogólne:
matematyka, fizyka, informatyka, elektronika, elektrotechnika, automatyka, robotyka, materiałoznawstwo, mechanika, wytrzymałość materiałów, przetwarzanie sygnałów, teoria drgań, grafika inżynierska, konstrukcja urządzeń, metrologia, techniki wytwarzania, inżynieria jakości, sztuczna inteligencja, mechanika płynów, projektowanie komputerowe.
Przedmioty ze specjalności Mikromechanika:
projektowanie urządzeń, optyka ciała stałego, metrologia, technologia urządzeń, projektowanie komputerowe (CAD), statystyka, napędy, mikroprocesory, nanotechnologia, optymalizacja konstrukcji, modelowanie i symulacja urządzeń (np Simulink), urządzenia multimedialne, aparatura biomechaniczna, technologia badan urządzeń mechatronicznych, automaty przemysłowe, estetyka konstrukcji.
To chyba tyle Jak widać jest tego całkiem sporo i w bardzo szerokim zakresie.