Mechatronika - co po tym można robić?

Witam

Ostatnio bardzo popularna stało się mechatronika (przynajmniej wsród moich znajomych). O ile wiem co to jest (połączenie informatyki, techniki, cybernetyki itp.) to właściwie co po tym można robić i czy to prawda, że można zarabiać ładną “$”??

Pozdrawiam

Musisz wziąć pod uwagę też to kiedy ewentualnie kończyłbyś ten kierunek, bo wcześniejsze roczniki będą już na rynku pracy i czy nie zapełnią co atrakcyjniejszych wakatów, a skoro to taki popularny obecnie kierunek to wiadome jest, że absolwentów będzie przybywać. A co możesz po nim robić to tu masz spis z pewnej strony:

Opierając się na tym spisie to nie powinieneś się “nudzić” po skończeniu studiów :slight_smile: chociaż w rzeczywistości może być różnie.

Ja chciałbym zacząć studia dopiero za 4 lata, ale raczej to nie dla mnie :smiley: Chciałbym studiować informatykę (jeszcze nie wiem jaką specjalność), ale wszyscy mówią, że właśnie mechatronika jest na TOPie i będę mógł pracować jako informatyk i nietylko.

To masz jeszcze sporo czasu do namysłu :). Już liceum/technikum możesz wybrać informatyczne itp, a dalej to jakąś uczelnie (pewnie politechnike) i sprawdzić co najwyżej punktują i do tych przedmiotów głównie się przyłożyć.

Informatyka to głównie matematyka, plus dodatkowo umiejętność tworzenia algorytmów.

W mechatronice jest też specjalność informatyczna, ale tylko na dziennych studiach, na zaocznych nie mają wystarczającej liczby chętnych. Są inne specjalności - inżynieria jakości (miernictwo i wdrażanie norm ISO), automatyka i robotyka (wbrew nazwie ma niewiele wspólnego z robotami, raczej z programowaniem sterowników przemysłowych, czyli znowu matematyka), mechanika precyzyjna (czyli elektronika i układy wykonawcze - przekaźniki, siłowniki, sterowanie obiektywami aparatów fotograficznych), na dziennych są jeszcze inżynieria fotoniczna (optyka), urządzenia medyczne i parę innych specjalności. W niektórych miastach mechatronika jest związana z motoryzacją.

Studiuję mechatronikę na Politechnice Warszawskiej i wybór specjalności jest szeroki. Ogólnie mechatronika to połączenie mechaniki precyzyjnej i elektroniki. Studia te kształcą cię w wielu różnych dziedzinach, abyś w każdej z nich miał podstawową wiedzę i miał pojęcie co i jak. Nie będziesz jednak wybitnym specjalistą w jednej, konkretnej dziedzinie. Po wyborze specjalności nauka jest ukierunkowana w którąś stronę (np metrologia lub automatyka), ale i tak będziesz miał wiedzę aby pracować gdzie indziej. O specjalnościach możesz przeczytać na stronie wydziału: http://www.mchtr.pw.edu.pl

Co można po tym robić? Dla przykładu podam kilka firm z którymi znajomi mają/mieli jakąkolwiek styczność:

  • projektant (Unilogo, Solaris, Emar)

  • kontrola jakości (Soldream)

  • automatyzacja linii produkcyjnej (Danone)

  • obsługa stacji telewizyjnej (TVP Sport)

  • projekt urządzeń badawczych (Instytut Lotnictwa)

Na koniec podam jeszcze przedmioty z jakimi maiłem styczność. Przedmioty ogólne:

matematyka, fizyka, informatyka, elektronika, elektrotechnika, automatyka, robotyka, materiałoznawstwo, mechanika, wytrzymałość materiałów, przetwarzanie sygnałów, teoria drgań, grafika inżynierska, konstrukcja urządzeń, metrologia, techniki wytwarzania, inżynieria jakości, sztuczna inteligencja, mechanika płynów, projektowanie komputerowe.

Przedmioty ze specjalności Mikromechanika:

projektowanie urządzeń, optyka ciała stałego, metrologia, technologia urządzeń, projektowanie komputerowe (CAD), statystyka, napędy, mikroprocesory, nanotechnologia, optymalizacja konstrukcji, modelowanie i symulacja urządzeń (np Simulink), urządzenia multimedialne, aparatura biomechaniczna, technologia badan urządzeń mechatronicznych, automaty przemysłowe, estetyka konstrukcji.

To chyba tyle :wink: Jak widać jest tego całkiem sporo i w bardzo szerokim zakresie.