Media markt - kupowanie bez VAT-u

Podoba mi się ta akcja, tylko jest jedno ale:

wcale nie jest to takie jakby na pierwszy rzut oka się wydawało, dla mnie jest to nieuczciwe. Ceny są podnoszone przed akcją i następnie obniżane o podatek VAT.

Sprawdzałem promocję na podstawie dwóch produktów.

Podam jeden z nich:

Telewizor LGLE4500

W MediaMarkt kosztuje 2499,- brutto co daje po obniżce cenę 2031,71

natomiast ten sam produkt brutto bez obniżek w pozostałych sieciach kosztuje prawie tyle samo: http://www.ceneo.pl/8677959

Co prawda na wspomnianym wyżej produkcie cena jest o 30,- niższa, ale mając na uwadze że jest ona pozbawiona VAT-u to wcale się nie wydaje taka niska.

Powiem więcej: kupując jakiś czas temu laptopa jeden z lokalnych sklepów, gdzie często kupuję sprzęt komputerowy dała mi promocję, że sprzedadzą mi bez VATu. Wówczas na daremne było szukanie niższej, ba - podobnej ceny w innych sklepach.

Sprawdzę jeszcze cenę tego produktu za miesiąc w MM.

Widzę że nie słyszeliście o tym “tricku”. Kilka dni przed zawyżają ceny produktów a w dzień promocji dają poprzednie twierdząc że bez vat’u. Stąd te porównywalne ceny. :wink:

Bzdury kolego piszesz.

W sklepie dla idiotów zawsze są wyższe ceny dlatego jest z czego spuszczać, a cen nikt przed promocją nie podnosi bo nie ma takiej opcji.

Jestem w MM bardzo często i widzę jakie są ceny przed i w czasie promocji. Prawdą jest że ceny tzw. bez VAT’u są podobne do tych w sklepach internetowych.

A to bez VAT’u to jest jedna wielka ściema bo tak naprawdę przy stawce VAT’u 22% była to obniżka o 18% więc brakowało 3%

Jest wolny rynek i każdy może kupować u dowolnego sprzedawcy, a dla zainteresowanych proponuję iść do MM w dowolnym terminie kiedy nie ma promocji i poprosić o towar z zaproponowaną przez siebie ceną, taką z najniższych w internecie + koszty wysyłki :x

A wiecie co to „chłyt” marketingowy?

Przecież to wszystko jest z VATem! Oni nie mogą sprzedać nic nie odprowadzając VATu, bo by ich skarbówka zjadła.

To się podnosi wcześniej cenę i tnie prowizje …a ciemny lud kupuje.

To jest normalna praktyka supermarketów - fikcyjne obniżki. A czy to się nazwie (bez vat - bo temat na czasie), czy świąteczna obniżka czy jeszcze jakoś inaczej … jeden kij.

Widzę, ze nie znasz podstawowych zasad matematyki.

VAT jest liczony od ceny netto a nie tak jak ty sugerujesz od ceny brutto. VAT nie stanowi 22% ceny brutto a jest to właśnie około 18%. Nie masz pojęcia to nie wprowadzaj w błąd innych pisząc takie bzdury.

Przykładowo (dla nieistniejącej już stawki VAT 22% bo taką stawkę podałeś w Swoim przykładzie):

Cena netto: 100 zł

Cena brutto 100 + 22%= 122 zł

kwota VAT - 22 zł

122 zł - 18% = 100 zł (wartości zaokrąglone, nie będę się bawił w części procenta w tym przykładzie)

Według Twojego “liczenia” 122 zł- 22% = 95,16 (“Twoja” cena netto jest niższa od rzeczywistej wartości netto)

A teraz weź do ręki nawet najprostszy kalkulatorek i przelicz każdą cenę w swoim otoczeniu.

Oczywiście, jednak nie ma takiego prawa, które by zmusiło sprzedawcę do zgodzenia się na tę propozycję. Masz prawo ale sprzedawca nie ma obowiązku dla Ciebie obniżyć ceny. Zaproponowałeś tak w MM lub w innym sklepie i ochoczo przystali na Twoją propozycję? Podejrzewam, że nie, bo jesteś z tych “dużo krzyczących” a nie do końca mających pojęcie. W małym, prywatnym sklepie taka propozycja ma sens, natomiast w MM czy innym tego typu spotkasz się z odmową. I co im zrobisz?

Wolny rynek nie oznacza, że konsument może robić co mu się podoba i wymagać od sprzedawcy cen jakie mu się podobają.

Możesz to wymóc nie kupując w danym punkcje, innych możliwości zgodnych z prawem nie masz.

Dla klienta liczy się cena końcowa czyli brutto bo klient nie wie jaka jest cena netto więc reklama sklepowa mówiąca to sprzedaży niższej o podatek VAT, nawet pokazująca na bilbordach i w TV 22%, a obecnie 23% wyraźnie sugeruje cenę niższą o te procenty.

Kolego nie mam problemów z matematyką i nie obrażaj mnie bo dobrze wiem jak się nalicza podatek VAT i dobrze wiem jak obliczyć cenę bez VAT’u w sklepie dla idiotów czy też innych np Media Expert który też od niedawna zaczął stosować tę promocję. Ehhh, niech Ci będzie, żebyś nie myślał że jesteś mądrzejszy -> cenę dzielimy przez 1,23

Widzę że kolega broni sprzedawców. Czy ja coś pisałem o wymuszaniu :?:

Jeśli już to o propozycji cenowej, a sprzedawca wcale nie musi się zgodzić.

Może to kolegę zdziwi ale nigdy nie miałem odmowy sprzedaży po najniższej cenie jaką znalazłem w internecie + oczywiście koszty przesyłki bo to też sprzedawcy biorą pod uwagę.

W Niemczech takie praktyki są stosowane od dawna tylko w Polsce większość boi się targować nie wiadomo czemu.

W reklamach jest zawsze podane - cena niższa o " podatek VAT", lub cena niższa o “VAT 22% (23%)” ale nigdy nie jest podane, że cena niższa o 22% (23%). I to jest zgodne z prawem “zamotanie” klienta spowodowane obecnością w reklamie “magicznego” skrótu VAT , który powoduje, że klient myśli iż kupi taniej o 22% (23%) a w rzeczywistości przy stawce VAT 23% kupuje taniej o około 18,7%

Dla normalnego klienta, normalnego człowieka jest to tak naprawdę to samo, chyba że ktoś jest pracownikiem fiskusa, księgowym itp. znawcą zagadnień finansowo-księgowych.

Jak widać słowo “VAT” ma tu znaczenie. Przypomina mi się " i czasopisma"

Tak czy inaczej jest to tak jak wcześniej napisano „chwyt (nie chłyt) marketingowy" :wink:

Na codzień ceny w MM i saturnie są o 20-40 % wyższe od sklepów internetowych. Utrzymanie molochów kosztuje. Komu nie pasuje niech nie kupuje. Ja tam lubię obejrzeć towar na półce i pobawić się nim zanim kupię przez internet.

Jeżeli chodzi o np. promocje, kiedy cały towar jest objęty jakąś zniżką to warto jest kupować Gry. One w Saturnie są dosyć tanie a dodając do tego promocje, cena wychodzi nawet atrakcyjna.

pamiętam jak kupowałem Pc w media cena 1499zł a tydzień pózniej było bez vat z ciekawości pojechałem zobaczyć i ten sam zestaw kosztował już 1999zł

powiem więcej: ja miałem “przyjemność” oglądać sprzęt w MM w Częstochowie. Spytałem jednej pani czemu te ceny po obniżce VAT są porównywalne do pozostałych sieci to mi odpowiedziała: “W takim razie proszę iść kupić tam”.

Miła obsługa to podstawa, ale to tak na marginesie.

A co Ci miała odpowiedzieć ??

Spuszczę szanownemu panu z ceny, a upust dołożę do kasy z własnej pensji?

Przecież to nie ona ustala ceny, ani zasady promocji.

Ona jest tam tylko pionkiem od odwalania czarnej roboty :stuck_out_tongue:

Mi tam zdarzyło się kilka rzeczy kupić taniej w Media Markt niż w sklepie internetowym. To zależy od konkretnego przypadku. Zawsze można poprosić sprzedawcę na dziale o udostępnienie na moment komputera w celu porównania cen.

Niepotrzebny jest komputer. Są w tej chwili różne porównywarki cen na smartphone. Robisz foto kodu kreskowego i dostajesz listę ofert z neta.

Tylko po co, skoro za pomocą komputera jest dużo wygodniej i za darmo?

Ta aplikacja też jest za darmo o której wspomniałam też jest za darmo z tego co pamiętam. Pisali o niej na wp.

Aplikacja może i jest za darmo ale z netem za darmo już się nie połączy w celu zebrania informacji na temat produktu

Oczywiście masz rację, ale ja akurat chciałem kupić TV i skoro ceny są porównywalne do tych z internetu to dlaczego nie miałem kupić, skoro już tam byłem, a taniej bym i tak nie znalazł