Menedźer plików pokazuje mniej miejsca na dysku

Witam, dzisiaj zauważyłem dosyć dziwną sytuację.

Mam lubuntu 12.04.

Mam na dysku 320 GB dwie partycje - 20 GB montowaną na “/” oraz 300 GB na home’a.

Wchodząc do swojego home’a przez pcmanfm’a (menedżera plików) pasek stanu pokazuje jakby 20 GB mniej dysku (z reguły pisało ok.299,1 GB, dziś zauważyłem 273,7 GB). Podobna sytuacja jest na partycji systemowej - zamiast ok. 20 GB pokazuje 18,8 GB. Czym to może być spowodowane? Powinienem się jakoś tym martwić, czy to po prostu błąd w wyświetlaniu? Może chodzi o to, że w końcu się menedżer plików ogarnął i pokazuje przestrzeń po 1000, a nie 1024 KB?

Na partycji / masz katalog /tmp i w nim zapisywane są pliki tymczasowe, które zajmują jakiejś miejsce na dysku (usuwane są po restarcie), na / masz również katalog /var, zapisywane są tam logi i przechowywane pakiety deb, które też zajmują miejsce, pakiety deb nie są automatycznie usuwane po instalacji/aktualizacji systemu, więc się kumulują. W /home również przechowywane są pliki konfiguracyjne użytkownika, pliki przeglądarki, historia komunikatora itp. Zainstaluj sobie program o nazwie BleachBit i przy jego pomocy będziesz mógł zwolnić trochę miejsca na dysku, usuwając zbędne pliki (ten program to coś na wzór Ccleaner, Odkurzacz itp.).

Pakiety po instalacji możesz usuwać poleceniem.

sudo apt-get clean

BleachBit też je usuwa.

Dzięki za odpowiedź.

Bleachbita mam domyślnie w systemie i używałem go dość regularnie, dziś też przeleciałem nim system i wyłapało raptem kilka KB śmieci.

Może doprecyzuję o co mi chodzi, bo mogłem wcześniej źle się wyrazić.

Menedżer plików wcześniej wskazywał rozmiar całkowity partycji na ok. 299,1 GB co było oczywiście prawdą zgodnie z pierwszym postem. Od wczoraj jednak pokazuje 273,7 GB, a całkowita wielkość dysku to tylko 299 GB, mimo że fizycznie mam dysk 320 GB.

Komenda df -h daje następujący wynik

System plików rozm. użyte dost. %uż. zamont. na

/dev/sda1 19G 4,2G 14G 24% /

udev 489M 4,0K 489M 1% /dev

tmpfs 199M 816K 198M 1% /run

none 5,0M 0 5,0M 0% /run/lock

none 497M 164K 496M 1% /run/shm

/dev/sda6 274G 223G 38G 86% /home

A wchodząc w “narzędzie obsługi dysków” ładnie nadal pokazuje wszystko poprawnie, czyli partycja home 299 GB, 1 GB na SWAP i partycja systemowa 20 GB.

Pcmanfm przelicza 1 MB jako 1024 kB, a nie 1000.

Co nie zmienia faktu, że wyświetla źle i to mu się od wczoraj coś poprzestawiało.

Klikając na rozszerzoną partycję w “narzędziach do obsługi dysków” wyświetla się też komunikat. “The partition is misaligned by 1024 bytes. This may result in poor performance. Repartitioning is suggested”.

Nie uśmiecha mi się partycjonować dysku od nowa, wszak po to sobie zamontowałem home jako osobną. :? Można to jakoś rozwiązać bez straty danych?

Chodziło mi o to, że dlatego źle wyświetla.

No tak, faktycznie masz rację! Matematyka się kłania… Powód zamieszania z wyświetlaniem był wprost banalny - w preferencjach miałem zaptaszone używanie binarnych prefiksów zamiast dziesiętnych, czyli de facto wszystko zgodnie z informatyką. :oops: :oops:

Dzięki wam za odpowiedzi - skłoniliście człowieka do częstszego używania rozumu. :smiley:

Temat do zamknięcia. :oops: