Menu wyboru wirtualnych maszyn - VirtualBox

(Artur520) #1

Witam, mam problem ze stworzeniem menu wyboru wirtualnych maszyn. Sytuacja ma się tak

Mam debiana 7.5, w nim doinstalowanego xorga i lightDM. Po uruchomieniu systemu lightDM startuje, loguję się na użytkownika. Po tym chciałbym, aby wyświetlało się menu wyboru wirtualnych maszyn. Korzystam z VirtualBoxa 4.3.

VBoxManage list vms wyświetla mi jedynie listę a ja chciałbym, aby było to interaktywne okno (np. wybór klawiaturą, coś a`la Grub) jednej z maszyn. Nie chce pozwolić użytkownikowi na włączanie GUI VirtualBoxa i ręczne startowanie maszyny z jego poziomu. Przeglądałem to: https://www.virtualbox.org/manual/ch09.html lecz albo źle czytam, albo tam nie ma tego, co chcę osiągnąć. Jakieś pomysł / hasła?

(Jusko) #2

Może tutaj coś znajdziesz, co nakieruje Cię dalej:

EDIT: Zawsze można to obejść też inaczej, np. inni użytkownicy mają swoje konto, a tylko Ty możliwość odpalania VBoxa itd.

(Artur520) #3

Podane przez Ciebie linki już dawno widziałem, używałem i jest fajnie. Problem zaczyna się w momencie kiedy tych maszyn będzie więcej niż 1 i użytkownik ma się nie tykać linii komend. Dla wersji tekstowej można użyć czegoś takiego jak “dialog” jednak niestety było by za łatwo. Zostałem przymuszony do użycia GTK i napisania listy wyboru. Póki co walcze z podpięciem biblikotek pod NetBeansa. Pod eclipsem zwiątpiłem, Jak się nie uda to wgra code::blocksa. 

Przy okazji znalazłem jeszcze coś takiego jak VBoxTool. Może się komuś przydać w przyszłości.

(roobal) #4

Pytanie to raczej do programistów, a nie do nas. Możesz spróbować zrobić tak, program niech pobiera listę VM i na tej podstawie tworzyć aktywatory, jeśli VMki są generowane automatycznie. Jeśli jakiś administrator tworzy VM i one są działają bez przerwy, utworzyć tylko aktywatory i uruchamiać maszyny, np. w trybie headless i podłączać się przez SSH czy VNC.

Można zrobić jeszcze inaczej, zamiast VirtualBox, postawić Xen, do obsługi wirtualnych maszyn masz bibliotekę libvirt i kilka menedżerów maszyn wirtualnych. Do samej obsługi Xen masz xm, xl i xapi (z tego ostatniego korzysta chyba Citrix w XenServer). Nie wspominając, że całe środowisko wirtualne będzie wydajniejsze od VirtualBoksa.

(Artur520) #5

Jeśli uda mi się dokończyć zadanie pod VirtualBoxem i starczy czasu przetestuję Xena ( był w planach VB, VMware, Xen i jeszcze coś). Co do rozwiązania to własnie pisze apkę pod QT. Po uruchomieniu systemu i logowaniu w lightDM będzię się ona uruchamiać. Tam będzie prosta lista wyboru. Użytkownik kliknie sobie Debian / Ubuntu czy co tam będzie na liście. Kliknie start i maszyna wystartuje. Listę maszyn uzyskam poprzez VBoxManage list vms i przekażę strumieniem do pliku a plik do apki. Problemem jest wywołanie komendy VBoxManage startvm “nazwa”, lecz natknąłem się na bibliotekę QProces. Powinno mi się udać. Całość robię w celach naukowych, więc do programistów odsyłać mnie nie możecie, wszystko na mojej głowie. Jak to wszystko się uda to pod logowanie podepnę Radiusa a pod każdą maszynę Sambę. Jednak jeszcze parę dni do tego.

roobal trochę za daleko poszedłeś bo nie będzie to rozwiązanie komercyjne. Chyba, że pracownie informatyczne na studiach można liczyć za komerchę :slight_smile:

(roobal) #6

Nie chodziło mi o wykorzystanie komercyjne, a bardziej o wydajność i prawdopodobnie lepsze wsparcie. Poza tym sam VirtualBox wydawany jest na licencji GPL, jedynie dodatki wydawane są na PUEL. Tak więc z “gołego” VirtualBoksa można korzystać w celach komercyjnych.