Menu zapisane w arkuszu stylu

Witam! Jeżeli ten problem był już opisywany, to przepraszam, ale na serio szukałem i nic na ten temat nie znalazłem.

Mam stronę na

-ach i w każdym pliku podstrony muszę wklejać kod menu. Strach myśleć, co będzie, jak będę chciał zmienić jego treść :o . W związku z tym mam pytanie: czy nie da się jakoś “zsynchronizować” treści menu, by nie trzeba było go za każdym razem przerabiać w wielu plikach?

Myślałem o “upchnięciu” kodu w arkuszu stylu. Czy to wykonalne? Są może jeszcze inne metody?

Tworzysz plik menu.php w nim zapisujesz twoje menu a potem w miejsce gdzie ma być menu dajesz

<?php include("menu.php"); ?>[/code]

Oczywiście wszystkie pliku używające tego kodu muszą mieć rozszerzenie php, a nie html ;]

Pozdrawiam

PHP - funkcja include :slight_smile:

master of disaster mnie uprzedził . . .

doajając jeszcze od siebie… oczywiście pliki muszą znajdować się na serwerze obsługującym PHP

Zrobilem tak: - Skopiowałem kod menu do pliku tekstowego i zapisałem jako “menu.php”.

  • Zmienilem rozszerzenie pliku index z HTML na php.

I mam kolejny problem: jak próbuję otworzyć plik *.php, wyskakuje mi okienko pobierania :frowning:

w ten sposób nie “uruchomisz” pliku php, musisz go umieścić na serwerze PHP, jeżeli póki stronkę masz tylko na własnym kompie aby skorzystać z możliwości uruchomienia aplikacji php pobierz sobie WebServ’a (Serwer PHP ) http://www.download.net.pl/1060/WebServ/

Ok. Thx.

Korzystając ze sposobności: A nie ma jakiegoś innego sposobu niż PHP? (Nie narzekam, tylko szukam czegoś prostego, bo docelowo nie ja będę ją aktualizować.)

Hmm a co w tym trudnego ? Otworzyć plik i go edytować nawet w notatniku.

Jak strona będzie na serwerze to będzie wyglądało jak zwykły html, nie będzie żadnego okienka pobierania.

Ok. Thx za pomoc i cierpliwość do mnie. :slight_smile:

Jest: http://xklonos.cal.pl/artykuly-jsmenu.html

Wielkie dzięki. Właśnie takiego czegoś szukałem! :slight_smile:

Można na tym forum dawać jakieś pochwały itd.? (Chcę dać wszystkim, którzy się tu wypowiadali.)

Nie, nie można :wink:

To w takim razie ustne (klawiaturowe): Wielkie dzięki!