Mepis a katalog domowy/instalacja

Witam.

Ponieważ po dłuższych wreszcie trafiłem na dystrybucję linuxa, która spełnia moje oczekiwania ( dlaczego - o tym poniżej ), a mianowicie Mepis - szukam odpowiedzi na kilka pytań oraz jakiegos samouczka lub ciekawych linków na ten temat.

Mepis jest dośc mało popularny w porównaniu z innymi dystrybucjami i nie udało mi się znaleść odpowiedzi na nurtujące mnie problemy.

Moje pytania dotyczą wersji CD Live, a nie wersji zainstalowanej i własnie przy wersji Live pragne pozostać.

  • czy istnieje możliwość zapisania na HD katalogu domowego ( podobnie jak w knoppixie), gdzie zostałyby zapisane podstawowe ustawienia ?

  • jeśli tak - to w jaki sposób i czy katalog może być zainstalowany na pendrivie oraz czy istnieje sposób automatycznego wczytywania ustawien podczas startu systemu ?

  • biorę pod uwagę zainstalowanie mepis na zewnętrznym dysku, podłączonym do kompana usb, jednak nie wiem, czy taka opcja zda egzamin ( oczywiście w biosie będzie odpowiednie ustawienie 1st boot - usb), chociaż wolałbym korzystać z opcji katalogu domowego ( analogicznie jak w knoppixie).

  • czy istnieje wersja gadu-gadu lub innego komunikatora własnie dla tej wersji ?

A dlaczego wybrałem własnie Mepis Live CD? Krótko opowiem, poniewaz może ktos równiez szuka takiej dystrybucji, która spełnia określone wymagania.

  1. Bezpieczne korzystanie z internetu

  2. Bezproblemowe montowanie (lub przegladanie) partycji windowsowskich , jak również zewnętrzych pamięci masowych usb ( pendrive)

  3. Bezproblemowe rozpoznawanie wszystkich podzespołow komputera ( dotyczy to równiez laptopa), a tym samym nie ma problemów z dźwiekiem, czy korzystaniem z multimediów.

  4. Z urządzeniami peryferyjnymi ( drukarka, skaner, itp) równiez nie ma problemów.

  5. Praktycznie wszystkie podstawoe operacje, związane z przygotowaniem systemu do pracy prowadzimy poprzez interfejs graficzny- tym samym odpada koniecznośc wpisywania wielu komend z konsoli roota, co dla początkujących uzytkowników jest szalenie istotne.

  6. Dostępne są polskie czcionki oraz polska klawiatura, chociaż sam system jest w wersji angielskiej.

Przyznam, że już wypróbowałem sporo róznych wersji linuxa - w wersji live oraz w wersjach instalacyjnych.

zawsze napotykałem problemy: a to nie było dźwięku, a to był problem z pendrivem lub drukarką, a to dana wersja nie rozpoznała karty sieciowej, w innej znów nie było javy.

Zdaje sobie sprawę, że wiele problemów mozna było pokonać, jednak prawda jest taka, że Linux jest dla osób posiadających sporo wolnego czasu. Jest to zupełnie inny system niz Winda i by nim sie sprawnie posługiwac trzeba sie uczyć wszystkiego od początku.

Poza tym poszczególne dystrybucje różnia sie od siebie w sposób istotny.

Dlatego jeśli ktoś szuka wersji linuxa dla opisanych przeze mnie zastosowań, czyli: internet, praca biurowa i multimadia, to polecam Mepis.

Dlatego jeśli ktoś by pomógł odpowiedzieć na moje pytania bedę wdzięczny.

Ze swojej strony oferuję pomoc ( zaznaczam, że moja wiedza w tym temacie nie jest porażająca ) stawiającym pierwsze kroki w Mepisi e.

pozdrawiam.

ramzesxv

Witam,

nie miałem okazji przetestować bo wolałem instalację na dysku ale to chyba jest to:

Onthego is a feature of Mepis. YOu can use Mepis OS Center to save home files and use them when you travel when you boot from a CD. Sorry I never used it so I cannot give you more info about how to use it, but it’s normal to have that dir.

Czyli z menu: Mepis OS Center > Create OnTheGo Disc

Pozdrawiam,

w