Metody tworzenia obrazu systemu

Czy może mi ktos przybliżyć na czym polega tworzenie obrazu systemu operacyjnego? W Internecie często tego określenia używa się zamiennie z “obrazem partycji”.

Gdy chcę zrobic back-up zainstalowanegoy systemu operacyjnego na partycji 40GB (gdzie system to np. 20GB) to czy tworzony będzie obraz całej partycji (czyli 40GB), czy tylko tej części, którą zajmuje zaisntalowany system wraz z programami w Program Files (czyli 20GB)?

Zajmie tylko tyle ile zajmuje obecny system plus czasami jakies dodatkowe pliki ale to rzędu kilkuset mega góra. Do tworzenia takich obrazów są specjalne programy. Windows 8.1 też potrafi to zrobić.

Czyli przed odtworzeniem muszę najpierw sformatować partycję systemową? Czy program wymusza instalację obrazu na tej samej partycji, na ktorym był wcześniej dany system? A co jak mam dwa systemy - nie będzie problemu z boot loaderem?

To zależy od narzędzia. Większość narzedzi, tworzących kopię systemu, wykonuje tylko kopię plików i przeważme kompresuje go do jakiegoś formatu. Istnieją też narzędzie do klonowania dysków, które kopiują całą zawartość dysku łącznie z wolnym miejscem bit po bicie. Odtwarzanie polega na nadpisaniu. Jeśli odtwarzasz system z kopii, to on odtwarza strukturę dysku i nadpisuje obecną. Wystarczy odtworzyć tablicę partycji, która jest zapisana w sektorze MBR. Większość aplikacji potrafi nadpisać tylko konkretną partycję. Jak pisałem, wszystko zależy od narzędzia.