MHDD - zwiecha przy próbie zerowania dysku

(Kubekmaster) #1

Witam

Chciałem wyzerować dysk i ponownie zremapować, ponieważ od jakiegoś czasu dysk nieprawidłowo chodzi (zwiechy przy wczytywaniu itp.). Wchodzę w BIOS -> tryb compatible zamiast ahci -> odpalam mhdd -> wpisuję erase -> akceptuję wszystko i ogólnie to wygląda tak:

Jak widać, przy LBA cały czas jest 0. Żadnego ruchu. Czym to może być spowodowane?

Laptop to lenovo y580

(Dimatheus) #2

Hej,

Sprawdź czy w BIOSie aktywny jest tryb UDMA. Obecnie wykrywany jest tylko PIO przez co operacje dyskowe działają bardzo wolno.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Kubekmaster) #3

Niestety nie mam chyba tej opcji w biosie:

https://www.dropbox.com/sh/aobyc3adk3tp4sn/AADipP0abVLqzPtb6BpQlQ8-a?dl=0

(Dimatheus) #4

Hej,

Faktycznie, w BIOSie takich opcji brak. Czyli niestety niewiele z tym da się zrobić.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(falcon89) #5

Wstaw SMART dysku (F8 w MHDD).

(Kubekmaster) #6

Witam

Oto wyniki skanów dysku przy pomocy mhdd

https://www.dropbox.com/sh/wtf2v0lkacogtpe/AAAlJvZuJoeUb5rPee7eGVAGa?dl=0

Pozdrawiam

(mrFreeze) #7

Dysk jest OK nie widzę potrzeby zerowani i remapu.  

(Kubekmaster) #8

Dziwne, ponieważ podczas gry miewam dziwne sekundowe przycięcia, tak jakby coś się doczytywało. To jednak nie wina dysku?

(mrFreeze) #9

Wg mnie nie. Postaw system na nowo chyba będzie najszybciej po formacie wgraniu sterowników itp. jak będą nadal problemy to pisz.

(Kubekmaster) #10

A jest taka opcja ze mój laptop nie jest kompatybilny z trybem AHCI? Dla próby zainstalowałem system na trybie Compatible

(Dimatheus) #11

Hej,

Mało prawdopodobne - tym bardziej, że do poprawnego działania AHCI potrzebny jest tylko inny sterownik do kontrolera i tyle.

I jakie rezultaty?

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Kubekmaster) #12

Nadal to samo. Mikroprzycinki podczas większości gier. Może przewrażliwiony jestem? Ale np, YouTube też potrafi się przyciąć. Mam dwa dyski twarde: SSD na którym mam system i HDD gdzie są gry i inne dokumenty, jesli to ma jakieś znaczenie. Może update firmwaru?

(falcon89) #13

Podaj model dysku SSD.

Wstaw SMART dysku SSD, pobierz CrystalDiskInfo portable LINK, wypakuj i uruchom, zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]).

(Kubekmaster) #14

Plextor PX-128M6M mSATA 128 GB

Tutaj wyniki:

http://scr.hu/3rk7/6bzwv

(falcon89) #15

Dysk ma najnowszy firmware.

Niepokojący jest parametr C7, oznacza problemy w komunikacji między dyskiem a kontrolerem (może wskazywać na uszkodzenie portu lub ścieżek na płycie głównej, błędy kontrolera dysku lub płyty głównej).

Jakiego używasz planu zasilania?

Dysk monitoruj przy pomocy dedykowanego narzędzia Plextool

(Kubekmaster) #16

Używam planu “Wysoka wydajność”. Jak można wyeliminować te błędy? Może źle zamontowałem dysk?

(Dimatheus) #17

Hej,

Jeśli dysk pewnie siedzi w porcie, to raczej nie ma mowy o błędnym zmontowaniu. Oczywiście można dysk wyjąć i przeczyścić styki, a następnie monitorować, czy parametr, o którym pisał falcon89 się nie zwiększa.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Kubekmaster) #18

Nic się nie zmieniło. Jest cały czas tyle samo

(Dimatheus) #19

Hej,

Ale problemy nie ustały czy jednak?

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Kubekmaster) #20

Cały czas lubi się przyciąć. Ogólnie to wyglada tak, że np gram w League of Legends albo GTA VC, nic się nie dzieje to jest ok. Przycięcie się pojawia wtedy gdy jest coś wczytywane. Chociaz jak gram np w amnesię to wtedy bez powodu pojawia się ścinka. Tylko obraz się zatrzymuje. Dźwięk cały czas działa normalnie. Może to wina wolnego dysku HDD?