Miałem zainfekowaną wersję CCleaner - jak żyć?

Witam.
Ostatnio za pośrednictwem DP pobrałem sobie program Speccy. Po instalacji okazało się, że instalator w gratisie bez pytania dorzucił mi również CCleanera. Nie wydało mi się to jakoś podejrzane, bowiem oba programy pochodzą od jednego producenta, więc uznałem to za formę promocji, reklamy.

Speccy uruchamiałem, natomiast CCleanera jeszcze nie. Później ujawniono aferkę z infekcją. Sprawdziłem wersję którą “podrzucił” mi instalator Speccy i oczywiscie była to trefna wersja v5.33 :confused:

Odinstalowałem oba programy, zainstalowałem CCleaner v5.34 i przeskanowałem system plikiem od AVG (czynności z Waszego newsa). Plików w rejestrze nie miałem, skaner nic nie wykrył.

Nie wiem w jakim stopniu byłem narażony na działanie tej infekcji, lecz chciałem zapytać czy powinienem wykonać jeszcze jakieś kroki, aby “spać spokojnie”?

Nie chcę tutaj panikować, ale mam na tym komputerze ważne dla mnie dane, stąd te pytania. Niektórzy przebąkują tutaj nawet o formacie C:. Czy to będzie konieczne?

Siemanko :slight_smile: sprawdź/przeczyść kompa tym : https://www.avg.com/pl-pl/remove-win32-floxif

pozdrowionka :slight_smile:

Dla spokoju sumienia wstaw logi FRTS: Raport obowiązkowy - Farbar Recovery Scan Tool i poczekaj aż ktoś je przeanalizuje.

Przed odinstalowaniem CCleanera 5.33 sprawdziłeś ten program wg wskazówek z DP?
To że miałeś zainstalowaną wersję 5.33 to nie znaczy, że złapałeś Floxifa.
“Zagrożone infekcją były wyłącznie komputery z 32-bitowym systemem operacyjnym i wyłącznie w sytuacji, gdy wykorzystywane było na nim konto administratora. Jeżeli spełnione zostały oba warunki, istnieje metoda, by zweryfikować, czy doszło do zakażenia.”

Jaką system operacyjny masz? 32 czy 64 bit?

Przecież aderas to wykonał, napisał o tym w swoim poście ( przeskanowałem system plikiem od AVG (czynności z Waszego newsa) ).
Czytaj uważnie zanim będziesz dawał rady.