MicroATX, MiniITX - pochwal się "maluchem"

Witam,

Chciałbym poznać ilu z Was złożyło, kupiło PC-ta

w oparciu o platformy microATX lub miniITX ?

Napiszczie jakie macie konfiguracje :

  1. płyta główna, procesor,

  2. grafika,

  3. RAM,

  4. dysk twardy,

  5. napęd optyczny,

  6. zasilacz,

  7. obudowa,

  8. system operacyjny,

  9. pobór mocy,

  10. inne,

Czym kierowaliście się wybierając tę platformę ?

Jakie zastosowania ?

PS. Mile widziane zdjęcia.

Nie taki znowu mały, bo obudowa jest tylko niższa o 2 kieszenie na napędy optyczne.

  1. Płyta Gigabyte GA-8i865GME-775RH (rev.6,6) - stary chipset Intel 865G ze względu na kompatybilność z każdym systemem operacyjnym od czasów Windowsa 98. Ta konkretna płyta obsługuje nawet niektóre Core2Duo i Quady.

Procesor - legendarny Core2Duo E4300 1,8GHz, przestawiony na 2,4Ghz. Wcześniej był CeleronD 2,66GHz z 2005 roku (najstarsza część w komputerze), lecz miałem kilka miesięcy temu okazję kupić nówkę dwurdzeniową za 160zł, więc zmieniłem. Teraz Windows 98 chyba nie pójdzie, ale na VirtualPC sprawuje się przyzwoicie.

  1. Grafika Gigabyte GV-N62256DP2-RH - NVidia 6200 256MB AGP - miałem okazję kupić, to kupiłem, wbudowany Intel jest już słabiutki jak na dzisiejsze czasy, ten model karty obsługuje jeszcze Windowsa 98 i ma pasywne chłodzenie, a to było ważniejsze od wydajności.

  2. 2x1024MB Patriot DDR1 400MHz CL3

  3. Seagate ST3250410AS 250GB SATA (system) + Samsung HD103UJ 1TB SATA (dodatkowy).

  4. LG GSA H-55L ATA DVD-RAM/R/RW z Lightscribe.

6, 7) Obudowa Chieftec CD-01B-B-355 z zasilaczem 355W

  1. Aktualnie Windows 7 Professional + Virtual PC 2007 na oryginalnego Windowsa 98 i NT4.0 (chwilowo niezainstalowane, przy okazji będą, bo mam do nich programy) + niekomercyjne wersje CorelDraw X4 i Office 2007.

9)?

  1. Chłodzenie na procesor Arctic Cooler Freezer 7 Pro, wiatrak w obudowie Arctic Cooler Fan9L (wolnoobrotowy, 9cm). Karta bezprzewodowa Belkin f5d7000 rev.8 na chipie Atheros AR5007G. Monitor - Sony SDM HS-75P 17 cali LCD 4:3, równie stary co pierwszy procesor (ponad 4 lata). Klawiatura i mysz Logitech EX100. Kamerka Creative Live! Cam Video IM Pro VF0410 (standard UVC - obsługa każdego systemu od Windows XP SP2, nawet linuksów), głośniczki Creative SBS ViVid 60 (stereo). Napęd Sony na dyskietki 1,44 cala.

Strona producenta obudowy ze zdjęciem: http://www.chieftec.eu/index.php?option … Itemid=656

Indeks wydajności Windows 7: Procesor 5.8, pamięć 5.5, dysk twardy 5.9, grafika 3.4(2D)/3.3(3D). Może niedługo zmienię grafikę na szybszą, coś z DX10 (Radeon HD 4650 ?). Z tą co jest bywają problemy ze stanem uśpienia.

MaRa ,

Zapewne w zupełności wystarczy do podstawowych zadań,

pakiety biurowe, internet … co jeszcze ?

Dlaczego wybrałeś platformę microATX ?

Ja myślę o platformie na miniITX ze względu

na energooszczędność.

Do podstawowych zadań jak znalazł.

Komputer wystarczy absolutnie do wszystkiego, prócz wymagających gier (słaba grafika - ale wejdą inne). Ważne, by nie instalować zamulających programów.

Pomiędzy mATX a ATX jest tylko taka różnica, że w tej drugiej wejdzie więcej kart rozszerzeń (w wydajności nie ma żadnej, bo to te same komponenty). Zamiast 2 złączy PCI miałbym ich 5 lub 6. A mnie one do niczego niepotrzebne, mam jedną kartę (bezprzewodową) i może kiedy włożę telewizyjną, choć może nie, bo nie mam jak dociągnąć kablówki do komputera. Albo raczej zdecyduję się na kartę USB, będę mógł ją przekładać do laptopa 8)

Dawno temu sloty na karty rozszerzeń może bywały przydatne - dekoder MPEG2 do filmów DVD (procesory były za słabe), karta dźwiękowa, inne karty, teraz wszystko podłącza się pod USB.

W niektórych komputerach PCI/PCI-Express są nadal potrzebne, np. przetworniki analogowo-cyfrowe w stanowiskach laboratoryjnych, profesjonalna obróbka wideo itp. :smiley:

Czterech napędów optycznych do jednego komputera też nie zamierzam wkładać.

Kieszenie na wyjmowane dyski są już niepraktyczne, używa się dysków USB.

A napęd dyskietek 5,25 cala to chyba raz na oczy widziałem, nigdy nie używałem. Mam muzealnego ZIP-a 100, ale pod USB, takich dyskietek nie da rady już kupić.

Mniejsza obudowa jest zgrabniejsza.

Mniejsza obudowa to też paradoksalnie lepsze chłodzenie. Wiatrak w obudowie przetłacza ileś tam metrów sześciennych powietrza w jednostce czasu, obudowa o mniejszej objętości ma więc lepszą cyrkulację powietrza (szybszą wymianę z otoczeniem) bez konieczności dokładania wiatraków.

Wchodzą tylko dwa dyski twarde, choć to mi starczy, tyle też mam złączy SATA na płycie.

Natomiast MiniITX, szczególnie z Atomem, będzie bardzo energooszczędny, choć wydajność słaba (wystarczy do internetu i innych programów). mATX z kolei nie różni się niczym od ATX.